EASTMAG
peniaze ilustračka
Foto: pixabay.com

Finančná správa sprísňuje termíny pre podanie daňového priznania a úhradu transakčnej dane

Pôvodné informácie k transakčnej dani všeobecne umožňovali podať daňové priznanie a zaplatiť transakčnú daň za prvé tri mesiace (apríl-jún 2025) najneskôr do 31.7.2025. Finančná správa však najnovšie hovorí, že prechodné ustanovenie sa vzťahuje len na slovenské banky, avšak nie na samotné firmy a živnostníkov ako platiteľov dane.

„Aj keď ide pravdepodobne o diskriminačný záver a je otázne, či tento výklad možno pokladať za správny, firmám sa výrazne sa výrazne sprísňuje termín  pre prvé daňové priznanie a úhradu transakčnej dane. Za prvé zdaňovacie obdobie – apríl 2025 – musia podať oznámenie a zaplatiť daň najneskôr do 2. júna 2025 namiesto pôvodného termínu do 31. júla,“ vysvetľuje daňová odborníčka Ľubomíra Murgašová z poradenskej spoločnosti Grant Thornton.

Ak daňovník nepodá  daňové priznanie a nezaplatí daň v tejto lehote, Finančná správa môže podnikateľovi vyrubiť sankciu.

Kto má povinnosť podať daňové priznanie

Podľa najnovšej informácie z Finančnej správy, povinnosť podať oznámenie a uhradiť transakčnú daň do 2. júna na miesto do konca júla 2025 sa týka situácie, kedy je podnikateľ (daňovník) zároveň aj platiteľom dane. Ide o nasledovné prípady:

  • Daňovník má zahraničný bankový účet, z ktorého vykonáva finančné transakcie, ktoré sú predmetom dane;
  • Daňovníkovi boli preúčtované náklady súvisiace s vykonaním finančnej transakcie, ktorá sa vzťahuje na jeho činnosť na Slovensku;
  • Daňovník vykonal finančné transakcie na inom ako transakčnom úcte (toto platí pre fyzické osoby – podnikateľov);
  • Daňovník zrušil transakčný účet do 30. 4. 2025.

Následne budú mať títo podnikatelia povinnosť priznávať a odvádzať daň už na mesačnej báze do konca nasledujúceho mesiaca, čiže do 30. júna za mesiac máj, do 31. júla za mesiac jún a tak ďalej.

Ako podať daňové priznanie

Daňovník si musí v prvom kroku vypočítať daň z finančných transakcií, ktoré sú predmetom dane v situácií, kedy je daňovník súčasne aj platiteľom. Následne musí cez portál Finančnej správy v katalógu formulárov vybrať formulár OZNDFTv25 – Oznámenie o dani z finančných transakcií (platné od 1.4.2025), ktorý Finančná správa zverejnila len nedávno, v pondelok 5. mája 2025. Po vypísaní tlačiva, je potrebné oznámenie elektronicky podpísať zaručeným elektronickým podpisom alebo občianskym preukazom s čipom a podať. Daňovník-platiteľ tiež nesmie opomenúť zaplatiť daň v zákonnej lehote na osobný účet daňovníka, ktorý mu pridelila Finančná správa. Predčíslie účtu pre daň z finančných transakcií je 501403. Variabilný symbol, ktorý treba použiť pri úhrade dane za apríl 2025, je 1700042025.

Ako optimalizovať náklady na transakčnú daň

Podnikatelia majú niekoľko možností, ako môžu optimalizovať náklady na transakčnú daň. Tu je niekoľko z nich: 

Rada č.1: Realizujte konsolidované platby

Pri bezhotovostných prevodoch sa na daň z finančných transakcií uplatňuje limit 40 eur. To znamená, že aj pri prevode sumy vyššej ako 10-tisíc eur poplatok nebude vyšší ako 40 eur. Odporúča sa preto konsolidovať platby, čiže jednou platbou uhradiť viacero faktúr tomu istému dodávateľovi.

„Úhrada viacerých faktúr pre jedného dodávateľa služieb či tovaru v jednej platbe je rozumným riešením, ako pri veľkých úhradách optimalizovať náklady na transakčnú daň. Spájanie faktúr do jednej úhrady je daňovo v poriadku, keďže dani podlieha iba suma odpísanej platby z bankového účtu,“ radí daňová odborníčka Ľubomíra Murgašová z poradenskej spoločnosti Grant Thornton radí. „Odporúčam sa však vopred dohodnúť s dodávateľom na spôsobe platby,“ dodáva Ľ. Murgašová.

Rada č.2: Využívajte vzájomný zápočet

Firmy môžu využívať vzájomný zápočet za poskytnuté tovary alebo služby, a uhrádzať iba rozdielové sumy. To znamená, že ak firma A dodala firme B v priebehu mesiaca tovar za 15 000 eur a firma B zase služby za 14 900 eur, tak firma B uhradí prevodom z účtu len rozdiel 100 eur.

„Firma B vystaví účtovný doklad o započítaní pohľadávok a záväzkov a informuje firmu A, že záväzok bol čiastočne uhradený započítaním a rozdiel bude uhradený bankovým prevodom,“ radí Ľubomíra Murgašová.

Pokračovanie na str. 2.

tlačová správa

Pridajte komentár