EASTMAG
V tieni

Nová premiéra folklórneho súboru Železiar

Nie všetci kráčajú po osvetlených cestách – miesto patrí aj tým, ktorých príbehy sa odohrávajú „V Tieni“. Takto poeticky znie názov nového autorského predstavenia folklórneho súboru Železiar, ktorého slávnostnú premiéru môžete vidieť 7. júna 2025 o 14:00 a o 17:00  v Divadle Grand v Košiciach. Folklórny súbor každý rok prináša novú produkciu a inak to nebude ani teraz.

Celovečerný folklórny program vznikol pod umeleckou taktovkou nového vedenia súboru, ktorými sú bývalí členovia FS Železiar, Alena Kmecová Škodyová a Lukáš Borovský.

REKLAMA

Pavel Šporcl

„V tieni“ predstaví príbehy národnostných menšín, ktoré spolu vytvárajú mozaiku Slovenska – pestrofarebnú, melodickú, temperamentnú ako Slovensko samo.

„Myšlienka „V Tieni“ vznikla po našej skúsenosti z medzinárodného festivalu v USA, kde sme počas jedného týždňa prezentovali rôzne regióny východného Slovenska — Abov, Zemplín, rusínske či rómske čísla. Jeden z divákov nám na záver povedal: „Celý čas som si myslel, že ste súbory z rôznych krajín sveta. Až teraz som pochopil, že všetko toto je Slovensko.“ vysvetľuje námet nového programu Lukáš Borovský.

Zdroj: FS Železiar

„Táto veta nám otvorila oči. Slovensko je možno malá krajina, no jeho kultúra je neuveriteľne bohatá a pestrá — práve vďaka rozmanitosti ľudí, ktorí tu žijú. Mnohí z nich však zostávajú na okraji pozornosti,“ dopĺňa Alena Kmecová Škodyová.

Folklór Maďarov, Goralov, Rómov a Rusínov

Program „V Tieni“ vznikol v spolupráci s nositeľmi tradícií a odborníkmi, aby sme túto rozmanitosť ukázali v plnej sile. Prináša folklór Maďarov, Goralov, Rómov a Rusínov – komunít, ktoré po stáročia spoluvytvárali príbeh našej krajiny, ovplyvňovali sa navzájom a zanechali stopy v reči, hudbe, tanci aj zvykoch.

Príprava trvala takmer 8 mesiacov. Tanečníci a tanečníčky sa museli naučiť nové kroky, speváčky a muzikanti naštudovať nové piesne. Členovia súboru sa pripravovali aj pod vedením známych choreografov Vladimíra Michalka a Róberta Sabola, ktorí pomohli pripraviť niektoré časti programu.

„Tanec a hudba je pre Rómov niečo ako kyslík. Chcel som poukázať na to, že Rómovia tiež strácajú svoju identitu v tomto súčasnom komplikovanom svete,“ vysvetľuje choreograf rómskeho bloku Vladimír Michalko a dodáva: „Kto nevie odkiaľ prišiel, nevie kam ma ísť.“

Jeden súbor, štyri menšiny a nespočetné množstvo melódií, ktoré boli „V Tieni“, no teraz vystúpia na svetlo. 

„Našou ambíciou je nielen predstaviť tieto kultúry verejnosti, ale aj pripomenúť, že miesto v mozaike Slovenska patrí každému — aj tým, ktorí možno žijú v tieni, ale ich prínos je neodškriepiteľný.  Lebo až keď vidíme celý obraz, môžeme skutočne pochopiť, kým sme.“ dodáva Lukáš Borovský.

Príďte si uctiť našich krajanov a potešte svoje oko, ucho i dušu.

tlačová správa

Pridajte komentár