Nie všetci kráčajú po osvetlených cestách – miesto patrí aj tým, ktorých príbehy sa odohrávajú „V Tieni“. Takto poeticky znie názov nového autorského predstavenia folklórneho súboru Železiar, ktorého slávnostnú premiéru môžete vidieť 7. júna 2025 o 14:00 a o 17:00 v Divadle Grand v Košiciach. Folklórny súbor každý rok prináša novú produkciu a inak to nebude ani teraz.
Celovečerný folklórny program vznikol pod umeleckou taktovkou nového vedenia súboru, ktorými sú bývalí členovia FS Železiar, Alena Kmecová Škodyová a Lukáš Borovský.
„V tieni“ predstaví príbehy národnostných menšín, ktoré spolu vytvárajú mozaiku Slovenska – pestrofarebnú, melodickú, temperamentnú ako Slovensko samo.
„Myšlienka „V Tieni“ vznikla po našej skúsenosti z medzinárodného festivalu v USA, kde sme počas jedného týždňa prezentovali rôzne regióny východného Slovenska — Abov, Zemplín, rusínske či rómske čísla. Jeden z divákov nám na záver povedal: „Celý čas som si myslel, že ste súbory z rôznych krajín sveta. Až teraz som pochopil, že všetko toto je Slovensko.“ vysvetľuje námet nového programu Lukáš Borovský.

„Táto veta nám otvorila oči. Slovensko je možno malá krajina, no jeho kultúra je neuveriteľne bohatá a pestrá — práve vďaka rozmanitosti ľudí, ktorí tu žijú. Mnohí z nich však zostávajú na okraji pozornosti,“ dopĺňa Alena Kmecová Škodyová.
Folklór Maďarov, Goralov, Rómov a Rusínov
Program „V Tieni“ vznikol v spolupráci s nositeľmi tradícií a odborníkmi, aby sme túto rozmanitosť ukázali v plnej sile. Prináša folklór Maďarov, Goralov, Rómov a Rusínov – komunít, ktoré po stáročia spoluvytvárali príbeh našej krajiny, ovplyvňovali sa navzájom a zanechali stopy v reči, hudbe, tanci aj zvykoch.
Príprava trvala takmer 8 mesiacov. Tanečníci a tanečníčky sa museli naučiť nové kroky, speváčky a muzikanti naštudovať nové piesne. Členovia súboru sa pripravovali aj pod vedením známych choreografov Vladimíra Michalka a Róberta Sabola, ktorí pomohli pripraviť niektoré časti programu.
„Tanec a hudba je pre Rómov niečo ako kyslík. Chcel som poukázať na to, že Rómovia tiež strácajú svoju identitu v tomto súčasnom komplikovanom svete,“ vysvetľuje choreograf rómskeho bloku Vladimír Michalko a dodáva: „Kto nevie odkiaľ prišiel, nevie kam ma ísť.“
Jeden súbor, štyri menšiny a nespočetné množstvo melódií, ktoré boli „V Tieni“, no teraz vystúpia na svetlo.
„Našou ambíciou je nielen predstaviť tieto kultúry verejnosti, ale aj pripomenúť, že miesto v mozaike Slovenska patrí každému — aj tým, ktorí možno žijú v tieni, ale ich prínos je neodškriepiteľný. Lebo až keď vidíme celý obraz, môžeme skutočne pochopiť, kým sme.“ dodáva Lukáš Borovský.
Príďte si uctiť našich krajanov a potešte svoje oko, ucho i dušu.
Pridajte komentár