EASTMAG
knižnica hračiek
Foto: A. Bercik

Z Knižnice hračiek si môžete vziať domov hračku bez zaplatenia. Nemusíte ju ani vrátiť, stačí ju nahradiť

Predstavte si, že ste dieťatko a objavíte miesto, kde si môžete vybrať ľubovoľnú hračku a vziať si ju bez zaplatenia domov. Navyše ju po čase nemusíte nevyhnutne vrátiť – môžete ju nahradiť inou, s ktorou sa už doma tak často nehráte. V Košiciach vznikla v Knižnici pre mládež mesta Košice (KMMK) druhá Knižnica hračiek na Slovensku, a to priamo v LitParku. Slávnostne ju otvorili dnes popoludní – vo štvrtok 30. mája.

Na začiatku stála celosvetová iniciatíva Toy Library, ku ktorej sa v knižnici veľmi ochotne a iniciatívne rozhodli pridať. Hračky pochádzajú z internej zbierky zamestnancov a priateľov knižnice.

„Samotné hračky nebudeme evidovať. My budeme jednoducho dôverovať. Vieme, že máme takých skvelých členov knižnice, že si nebudú chodiť iba po hračky a odnášať ich. Vieme, že naši čitatelia sú perfektní a majú návyk vracať knižky, tak veríme, že sa naučia vracať aj hračky, alebo donesú úplne iné hračky z domu, prípadne nejaké nové kúpia a prinesú nám do knižnice,“ objasnila nám riaditeľka KMMK Kamila Prextová. „Vymýšľame stále niečo iné, lebo nemôžeme byť tí istí. Či už aktivitami alebo podujatiami sa snažíme vymýšľať niečo, čo tu ešte nebolo. Zo začiatku som bola možno až šokovaná, že niečo takéto môže existovať, ale veľmi sa teším, že sme to spískali. Snažíme sa nielen myslieť na životné prostredie či peňaženky rodín, ale zároveň vytvárať priestor na stretávanie sa, prilákať deti a celé rodiny, aby chodili do knižnice ozaj dobrovoľne, nielen za účelom hľadania kníh na povinné čítanie.

Foto: A. Bercik

Máte doma zbytočné hračky? Pokojne ich prineste

Ak máte doma prebytok hračiek, prípadne už vaše deti z niektorých vyrástli, v knižnici sa im veľmi potešia. Musia byť čisté a nepolámané, ideálne edukatívne, nie „plyšáky“.

„Budeme veľmi radi, veríme, že sa rýchlo rozchytajú. Ono to tak je, že keď existujú v knižniciach detské kútiky, detičky väčšinou chcú s hračkou automaticky odísť domov, čo nie je možné. Rodičia s tým večne bojujú. U nás to však ide, môžu si ju zobrať a rodičia im potom doma budú vštepovať to, že by bolo dobré hračku vrátiť, alebo niečím nahradiť pre iné detičky.“

S vyčistením aktuálnych hračiek pomohli študentky z Gymnázia Edity Steinovej.

„Boli tu všetko dezinfikovať a vyčistiť a budú sa nám starať o to, aby ich raz za čas prezreli, upravili a dali do poriadku. Verím, že to bude mať peknú budúcnosť.“

Foto: A. Bercik

Prínos aj pre deti s hendikepom

K hračkám sa tak dostanú aj detičky z nižších sociálnych vrstiev. Zároveň tento projekt inšpiruje k využívaniu starších hračiek namiesto nakupovania nových. Deti sa naučia deliť, podporí sa šírenie dobra.

„Priestory tejto knižnice sú bezbariérové, personál je mimoriadne láskavý a rešpektujúci, krásne vie komunikovať s ľuďmi, aj so znevýhodnenými deťmi a knižnica organizuje množstvo podujatí, na ktorých sa rodiny so znevýhodnenými deťmi môžu zúčastniť. Možno si to málokto uvedomuje, ale deti s určitým hendikepom sa nevedia tak ľahko učiť z okolitého prostredia, potrebujú množstvo podnetov a inšpirácie, množstvo hračiek – nie z materiálneho hľadiska, ale je pre nich nevyhnutné ich rýchle striedanie za krátky čas, čím získavajú nové zručnosti. Tu sa k nim dostanú a navyše sa môžu stretávať so zdravými deťmi,“ uviedla Michaela Vlasáková z OZ Alka – autenticky a láskavo.

Foto: A. Bercik



Pridajte komentár