EASTMAG
Peter Smik
Foto: geoparkganovce.sk

Peter Smik vystaví okúzľujúce diela z keramiky v Synagóge v Spišskom Podhradí

Výstava spišského keramikára Petra Smika uvedie výber z jeho tvorby za posledné obdobie: inštaláciu Golden Age s akcentom na pády a vzostupy „zlatého veku“ a unikátne kameninové i sklenené objekty v ucelených cykloch – Anjeli Apokalypsy, Kamene a Frozen Blue. Vernisáž stihnete v sobotu 14. júna o 17:00 hod. v Synagóge v Spišskom Podhradí.

„Keramika je o večnom skúšaní a sklo je alchýmia… Vzťahy, život, príroda. To sú momenty, ktoré nesú v sebe silu, akú sa snažím zaznamenať. Nepracujem dlhodobo na nejakej téme, nerozvíjam jeden motív, život prináša nové pocity a niečo z nich chcem trvalo zachytiť,“ prezrádza na margo svojej tvorby Peter Smik.

REKLAMA

Pavel Šporcl

Dokument o výstave a tvorbe Petra Smika v produkcii galérie a v réžii Táni Snitkovej.

Tvorba Petra Smika vychádza z umeleckého spracovania rôznorodého materiálu, ako kamenina, porcelán a sklo, ktoré rozmanitými technologickými postupmi premieňa na keramické a sklenené plastiky: tie napriek svojej zložitosti nepopierajú tradičnú úlohu keramiky. Gro tvorby tvoria komorné a monumentálne objekty s použitím jemnej
i hrubej kameniny a porcelánu, vypaľovaných v peci. Okrem keramiky sa venuje tvorbe sklenených objektov, pri ktorých využíva „fusing“ (tavenie skla) a výrobe vitráží.

Symbolický názov centrálnej inštalácie Golden Age / Zlatý vek (2025) reflektuje pády a vzostupy „zlatého veku“. Odkazuje na  Chrýseon Génos – tichú architektúru spomienok na vek, keď zem rodila sama od seba a ľudia žili v súlade s rytmom hviezd. Drevený objekt s chaoticky poukladanými škatuľami ukrýva zlaté dutiny – svetlá minulosti, ktorú si len matne pamätáme. V ich útrobách stoja figúry z hliny – tiene bytostí, ktoré kedysi kráčali krajinou mieru a bezčasia. Ich obrysy sú ako ozveny nýmf a pastierov z Arkádie, zrodené z ticha.

REKLAMA

Pavel Šporcl

„Zlato vo vnútri nehovorí o hodnote, ale o svetle, ktoré v nich pretrváva. Každá škatuľa je kaplnkou dávneho veku – roztriešteného, a predsa prítomného. Dielo nie je rekonštrukciou mýtu, ale jeho dychom. Je to pozvanie spomaliť, načúvať a v tienistých postavách objaviť to, čo prežilo aj veky železa.“  

Inštaláciu dopĺňajú keramické sochy Anjeli Apokalypsy (2019), ktoré sú metaforou proporčného dávania i brania. Autor uvádza:

„Anjeli sa svojimi krídlami pridržiavajú okrajov imaginárnej misky. Krídla sú prenikavé ako márnosť, perie ostré ako pazúry; symbolicky ponúkajú zmysly, emócie, vieru i nádej.“

Všestranný umelec

Autor, zastúpený v zbierke Galérie umelcov Spiša, sa popri umeleckej tvorbe aktívne podieľa na výtvarnom živote východného Slovenska nielen ako vystavujúci umelec, ale aj ako edukátor, organizátor výstav a rezidenčných umeleckých pobytov. V rámci aktivít občianskeho združenia Annogallery spolu s manželkou Katarínou realizuje množstvo workshopov a výstav, putujúc s keramickým kruhom nielen po regióne, ale aj za jeho hranice, neúnavne prezentujúc „posolstvo zeme“, s cieľom zdieľať voľnú kreativitu „spečatenú hlinou“. Formovanie hliny je totiž  účinnou arteterapiou a tak ako ostatné druhy výtvarného umenia, aj  keramika  sa stáva prostriedkom, ktorým môžeme objavovať seba i svet a vytvárať medzi nimi nový vzťah. Kurátorkou výstavy je Lucia Benická.

O autorovi

Peter Smik sa narodil v r. 1968 v Poprade, žije a tvorí v neďalekej Hôrke. Venuje sa voľnej a úžitkovej tvorbe, realizuje workshopy keramiky a podieľa sa na výtvarných projektoch. Štúdium absolvoval na Strednej priemyselnej škole v Poprade a Strednej umelecko-remeselnej škole v Prahe. Ďalšie štúdium keramiky a práce so sklom absolvoval na rôznych stážach v Česku a v Nemecku, napr. v r. 2004 ‒ Spracovanie plochého skla tiffany technikou a Tavenie skla v Česku, v r. 2008 ‒ Papierový porcelán v Grenzhausen v Nemecku, v r. 2009 ‒ Tlač na keramiku na Akadémii Karlsruhe v Nemecku, v r. 2009 ‒ Škola keramiky v Čechách). Smik vystavuje doma i v zahraničí. Jeho práce sú zastúpené vo verejných a súkromných zbierkach na Slovensku, v Maďarsku, Francúzsku, Nemecku, Švajčiarsku, Poľsku a v Českej republike.

Ukážka z predošlých výstav autora:

Foto: gus.sk

Pridajte komentár