EASTMAG
rodina ilustračka
Foto: Divino

5 tipov, ako učiť deti angličtinu už od útleho veku

Viete, kedy je najlepší čas začať s angličtinou? Odpoveď vás možno prekvapí: čím skôr, tým lepšie – ideálne už vo veku batoľaťa. Učenie je vtedy najprirodzenejšie a najzábavnejšie a podobné tomu, ako keď sa dieťa učí materinský jazyk.

Rodičia často váhajú, či nie je príliš skoro. No výskumy aj skúsenosti tisícok rodín potvrdzujú opak: učenie cudzieho jazyka už v ranom veku prináša obrovské výhody – nielen v škole, ale aj v budúcom profesijnom a spoločenskom živote.

Záujem o kurzy angličtiny pre deti každým rokom rastie. Najčastejšie kurzy angličtiny mimo povinnej školskej dochádzky navštevujú deti na západnom Slovensku. Rodičia však začínajú s výučbou angličtiny už pri deťoch vo veku od 0 do 4 rokov. V tomto veku sa začína učiť angličtinu až 50 % detí (podľa výsledkov prieskumu Helen Doron English na reprezentatívnej vzorke 1 097 rodičov detí naprieč Slovenskom.)

„V našej jazykovej škole k nám chodia deti na kurzy už od bábätka. Malé deti sú ako nepopísaný papier – všetko si osvojujú veľmi rýchlo,“ hovorí Katalin Deák, odborníčka na detské vzdelávanie angličtiny zo siete jazykových škôl Helen Doron English. „Ich mozog je ako špongia, ktorá prirodzene vstrebáva nové zvuky, výrazy a jazykové štruktúry. Ak sa dieťa stretne s angličtinou už v útlom veku, má šancu zvládnuť ju bez stresu, drilu a s perfektnou výslovnosťou,“ vysvetľuje.

Ako prirodzene začleniť angličtinu do života dieťaťa?

Je viacero spôsobov, ako môžete podporiť výučbu cudzieho jazyka u vášho dieťaťa a rozšírenie jeho slovnej zásoby. Pre deti je najdôležitejšie zážitkové učenie a učenie hrou, žiadne sedenie nad učebnicou, ktoré je naviac u malých detí nemožné, keďže nevedia čítať a udržať pozornosť na tak dlhý čas. Je potrebné, aby sa u dieťaťa pri učení rešpektovali jeho vývinové potreby, ale zároveň posilňovalo sebavedomie, kreativita a komunikačné schopnosti.

Zaraďte piesne, riekanky a čítanie ako denný rituál

Deti milujú hudbu a opakovanie. Zapnite im známe anglické pesničky ako „Twinkle, Twinkle Little Star“, „The Wheels on the Bus“ alebo „Humpty Dumpty“. Netreba zabúdať, že aj pasívne počúvanie má veľký vplyv na porozumenie a prízvuk. Väčšie deti, ktoré už vedia rozprávať, sa budú snažiť zvuky napodobňovať a spievať spolu s hlasmi z pesničiek. Ak viete po anglicky, posmeľte ich a začnite spievať aj vy. Zakaždým, keď ich budete spievať spolu, spríjemňujete aj svoj spoločný čas s dieťaťom. Pustite deťom pesničky pri bežných aktivitách ako je jedenie alebo hranie. Aj pasívne počúvanie má vplyv na ich učenie a anglickú výslovnosť. Dobrým spôsobom, ako sa vie dieťa prirodzene a bez prekladu učiť angličtinu, je aj čítanie jednoduchých detských rozprávkových/obrázkových knižiek v angličtine pre deti.

Vyčleňte si s dieťaťom „English time“

Vyčleňte si počas dňa pravidelný čas, keď sa s dieťaťom hráte na „English time“ . Vtedy používajte jednoduché anglické frázy, napríklad „Let’s change your diaper.“, „Time to eat!“, „Where’s your toy?“ Keď sa jazyk spája s konkrétnym zážitkom, dieťa si slová rýchlejšie zapamätá. Používajte angličtinu pravidelne na rovnakom mieste, v rovnakom čase alebo pri rovnakej aktivite. Môžete sa s ním napríklad hrať s plyšovou hračkou, ktorá „hovorí len po anglicky“. Alebo sa môžete dohodnúť, že jeden z rodičov sa bude s dieťaťom rozprávať iba v angličtine a druhý iba v slovenčine. Dôležité je, aby ste jazyky „nemiešali“. Ak hovoríte s dieťaťom po anglicky, slová a vety neprekladajte do slovenčiny. Týmto spôsobom si dieťa osvojuje angličtinu podobne ako svoju materinskú reč.

Učte deti hravo pomocou flashcards

Flashcards sú obrázkové kartičky, ktoré sú skvelé na rozširovanie slovnej zásoby. Aj tie deti, ktoré ešte nevedia čítať, môžu pomenovávať farby, zvieratká, ovocie alebo predmety, ktoré sú vyobrazené na kartičkách. Nechajte deti otáčať kartičky a pýtajte sa ich, čo vidia („What’s this?), alebo im dajte úlohu, nech nájdu príslušnú kartičku, napríklad: „Find the elephant!“ a dieťa bude v kope kartičiek hľadať obrázok slona.

Foto: Divino

Pomenúvajte okolie a predmety okolo seba

Aj počas prechádzky sa môžete hrať na English time. Skvelým spôsobom, ako môžete prispieť k tomu, aby malo vaše dieťa bohatšiu slovnú zásobu, je pomenúvať to, čo spolu vidíte a zažívate. Ak ste vonku, môžete komentovať to, čo sa deje na ulici alebo v prírode – „The car is going to the garage.“ alebo „The bird is singing.“ Ak dieťa ešte dobre nerozpráva, môžete ho zapájať tak, že ho vyzvete, aby ukázalo na modré auto, alebo aby vám prinieslo bábiku či iný predmet.

Pustite deťom v primeranom množstve kvalitné anglické videá a rozprávky

Deťom, ktoré už vedia vnímať audiovizuálny obsah, môže pomôcť aj sledovanie videí a rozprávok, ak zvolíte kvalitný a jazykovo čistý obsah. Napríklad rozprávka Peppa Pig (UK verzia s pomalou a zrozumiteľnou výslovnosťou), Helen Doron Song Club, Little Baby Bum alebo Cocomelon (všetky môžete nájsť na YouTube). Rozprávky a videá s pesničkami však púšťajte deťom s mierou, určite nie je vhodné, aby ste im dali do ruky telefón alebo tablet a ony pri ňom presedeli celé dopoludnie.

Tip: S deťmi si môžete pustiť edukačné hry v angličtine, ktoré nájdete na Kangiclub.com.

Najdôležitejšie zo všetkého je, aby dieťa spájalo angličtinu s bezpečím a hrou. Práve vďaka tomuto prístupu si jazyk osvojí prirodzene – bez prekladu, bez memorovania a tlaku. A keď raz príde čas ísť do školy, angličtina už preňho nebude cudzí jazyk, nehovoriac o tom, že bude mať náskok pred rovesníkmi a dobrý základ do života.

tlačová správa

Pridajte komentár