Pán Rastislav P. je na dôchodku, no rozhodne si ho neužíva, ako si to vysníval. Celé dni je zatvorený doma, v podstate ako väzeň vo vlastnom byte. Zo štvrtého poschodia paneláka na Ťahanovciach sa totiž nevie dostať. S amputovanou ľavou nohou a na vozíku to nie je možné, keďže výťah stojí na medziposchodiach. Pomôcť môže zbierka na donio.sk.
Pán Rastislav si počas štúdií splnil svoj sen a stal sa technikom lietadiel. Absolvoval Vysokú vojenskú leteckú školu a dostal sa slúžiť do Přerova ako náčelník logistickej služby. Po piatich rokoch sa však vrátil do Košíc, kde pôsobil ako vysokoškolský pedagóg a vyučoval napríklad logistiku či automatizované systémy riadenia na Vysokej vojenskej leteckej škole. Učil tiež vojenských pilotov drak (letecká konštrukcia a lietadlové systémy – pozn. red.). Istý čas vyučoval aj stredoškolákov aplikovanú informatiku a matematiku.
Tri roky trápenia
V tom čase netušil, ako sa mu život od základov zmení. Približne pred 3 rokmi sa mu urobila hrčka na stehne ľavej nohy a lekári mu diagnostikovali najzhubnejší typ rakoviny – liposarkóm.
“Podstúpil som operáciu, počas ktorej mi nádor vybrali, no zistili, že bol už v druhom štádiu, tak ma museli znova operovať a orezali mi mi aj celé okolie. Následne som absolvoval tridsať silných ožarovaní na maximálnu prípustnú kapacitu. Chvíľu sa zdalo byť všetko v poriadku, dokonca som sa vrátil k rekreačnej cyklistike v okolí Košíc,” vysvetlil nám svoje ťažkosti pán Rastislav.
Žiaľ, choroba sa vrátila, keď začal pociťovať bolesti v nohe a USG i následná magnetická rezonancia objavili nový 20-centimetrový nádor v svale.
“Vyrezali mi skupinu svalov, podstúpil silnú chemoterapiu, no v lete minulého roka boli výsledky opäť zlé a musel podstúpiť amputáciu nohy v bedernom kĺbe.”
Dostať sa z bytu môže len pomocou 2 silných chlapov
Momentálne je jeho situácia viac ako smutná. Keďže býva na štvrtom poschodí, pričom výťah stojí na medziposchodiach, sám sa nijako nedokáže dostať z bytu a potrebuje na to pomoc minimálne dvoch silných chlapov, ktorí ho znesú k výťahu a následne dole z bloku na vozíček. Od začiatku roka sa dostal vonku trikrát – dvakrát k lekárovi a raz navštívil s rodinou obchodné centrum.
“Momentálne som odkázaný na starostlivosť vnučky, ktorá u mňa býva. Stará sa o mňa so svojím priateľom. Ona sama mi však nijako pomôcť ísť von nedokáže. K môjmu životu a kontaktu s vonkajším prostredím, k tomu, aby som sa vôbec vedel dostať z bytu von medzi ľudí alebo k lekárovi potrebujem nutne nainštalovať plošinu – výťah. Technicky je v takýchto domoch nutné nainštalovať dve nezávislé plošinové výťahy z prízemia na prvé medziposchodie a z medziposchodia na 4. poschodie k dverám môjho bytu, čo však úrad práce nepreplatí.“

Sníva, že sa povozí po sídlisku
Suma, ktorú Ťahanovčan potrebuje vyzbierať, sa pohybuje okolo 25-tisíc eur. Bez pomoci len sedí doma bez kontaktu s okolím, pričom sa aktuálne cíti dobre, je motivovaný a chcel by sa s protézou opäť naučiť chodiť, no tá je finančne ešte oveľa nákladnejšia. Dni trávi na gauči sledovaním programov v televízii. Najradšej by však sadol opäť na bicykel a vybral sa do prírody, čo preňho teraz znie ako utópia. Skromne zdôrazňuje, že by mu úplne stačilo previezť sa aj po sídlisku na vozíčku.




0 Komentár