Žiaci zo základných a stredných a škôl sa stretnú 22. – 24. mája v Kežmarku, aby si zmerali sily na Majstrovstvách Slovenskej republiky (MSR) v rapid šachu mládeže. Tie sa budú konať na netradičnom mieste – v priestoroch Arény Kežmarok. Do súťaže sa prihlásil rekordný počet žiakov vo veku od 6-18 rokov. Súťažiť sa bude aj O pohár primátora mesta Kežmarok.
Majstrovstvá Slovenska v rapid šachu mládeže začínajú v piatok mladšími žiakmi v 4-členných družstvách o majstra Slovenska. Najväčšie podujatie sa bude konať v sobotu, kde organizátor očakáva až 400 súťažiacich v kategórii jednotlivcov. Súbežne s týmto podujatím bude prebiehať aj prvý ročník medzinárodného turnaja O pohár primátora mesta Kežmarok pre všetkých hráčov. Nedeľa prinesie MSR starších žiakov a družstiev.
„Sme veľmi radi, že sa takéto krásne podujatie uskutoční v Kežmarku, kde budeme mať rekordné množstvo prihlásených súťažiacich od Bratislavy až po Humenné. Chystá sa open turnaj, je o to veľký záujem, kde sú hráčmi všetky vekové kategórie. Účasť na MSR je zatiaľ 360 detí, čo je rekord mládeže. Stúpajúca tendencia hrania šachu je naozaj veľká, čo ukazujú aj turnaje v posledných rokoch, kde tých detí pribúda. V Kežmarku sa stretne slovenská šachová špička, ktorá nás bude následne reprezentovať na majstrovstvách sveta a Európy,“ uviedol spoluorganizátor turnaja Marek Zelnický.
Šach podporuje tvorivosť aj logické myslenie
Podujatie organizuje Slovenský šachový zväz a mesto Kežmarok. Minulý rok sa toto podujatie uskutočnilo v Poprade, predtým v Modre. Ako ďalej Zelnický poznamenal, záujem detí o šach je obrovský. Dnes to nie je len o pocitoch, ale je to už aj potvrdené, že deti majú vďaka šachu lepšiu tvorivosť a lepšie logické myslenie v matematike a vo fyzike v rámci celoslovenského testovania.
„V minulosti sa nám podarilo zaviesť na niektorých školách šach. V tomto projekte nešlo ani tak o samotný šach ako o rozvíjanie logiky. Veľa odborníkov odporúča deťom logický šport ako aj pohyb vonku. V Kežmarku je tento projekt šachovej triedy zavedený v Spojenej škole Hradné námestie, kde sa nám podarilo vyškoliť 17 učiteľov a zapojiť 200 detí od 1.- 4. ročníka, ktoré to majú raz týždenne v rámci matematiky. V roku 2019, keď tento projekt začal, za do projektu zapojilo 40 škôl a 4000 žiakov. Aktuálne je do projektu zapojených 100 slovenských škôl. Šach na školách je stabilne implementovaný v rôznych krajinách Európy napríklad v Česku, Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Španielsku, ale aj vo svete vo všetkých veľkých krajinách na čele s Indiou, Čínou a USA. Na školách sa šach učí ako matematicko-didaktické vyučovanie. Nejdeme vychovávať majstrov sveta v šachu, ale ide skôr o to, aby to logické myslenie bolo pestovane už od útleho detstva. Aby sa deti vedeli rozhodovať, čo je správne a čo správne nie je. Vtedy sa vedia najviac naučiť, prepočtom ťahov,“ myslí si ďalší z organizátorov MSR v rapid šachu mládeže Patrik Nemergut.
Z Kežmarku sa stane šachové mesto
Primátor Ján Ferenčák víta dlhoročnú spoluprácu mesta a Slovenského šachového zväzu, ktorá tento raz vyústila do spoločného celoslovenského podujatia:














Pridajte komentár