Košický Folklórny súbor Železiar prichádza po pätnástich rokoch s dlho očakávaným albumom. Za 62 rokov svojej existencie má súbor na konte už niekoľko desiatok úspešných CD s ľudovou hudbou. Nové CD s názvom „V tieni“ je hudobným spracovaním úspešného rovnomenného celovečerného programu, ktorý mal premiéru 7. júna 2025. Album prináša jedinečný pohľad na hudobné dedičstvo národnostných menšín východného Slovenska a poslucháčov strhne nielen emotívnymi piesňami, ale aj mimoriadnymi výkonmi hudobníkov a speváčok. Slávnostný krst albumu sa uskutoční 14. júna 2026 o 18:00 hod. v košickom Dome umenia.
Hudobná mozaika skrytých príbehov
Myšlienka projektu vznikla s cieľom upriamiť pozornosť na kultúru etník, ktoré po stáročia spoluvytvárajú identitu nášho územia, no často zostávajú v tieni majoritnej pozornosti. Album ponúka pestrú mozaiku melódií Maďarov, Rusínov, Goralov a Rómov. Práve rómsky hudobno-tanečný blok si už stihol odniesť prestížny titul laureáta z celoštátnej súťaže „Jazykom tanca“.
„Slovensko je rozlohou malé, no kultúrne neuveriteľne bohaté. Chceli sme na nosiči zachytiť túto temperamentnú a hlbokú rozmanitosť, ktorú diváci doteraz mohli zažiť iba na našich živých vystúpeniach,“ približuje umelecké vedenie súboru Lukáš Borovský a Alena Kmecová Škodyová.
Rýchlosť, ktorá berie dych: Sláčikový uragán v ľudovej hudbe
Veľkým magnetom nového CD je neprehliadnuteľný výkon ľudovej hudby, najmä primáša Filipa Žigu. Po výnimočných predchodcoch Eugenovi a Vojtechovi Bundovi či Milanovi Rendošovi, udáva tempo Ľudovej hudbe Železiar tento výnimočný mladý muž. Pred rýchlosťou, akou dokáže na husliach Filip hrať, sa skláňa nejeden okoloidúci hudobník. Nahrávka naplno odkrýva interpretačné umenie nielen ľudovej hudby ale aj speváčok.
Výnimoční hostia a krstní rodičia
Na hudobnej produkcii albumu súbor úzko spolupracoval s poprednými osobnosťami slovenskej folklórnej scény – Katarínou Kišidayovou a Milanom Rendošom. Práve manželia Andrea a Milan Rendošovci sa stanú oficiálnymi krstnými rodičmi nového CD počas slávnostného večera v Dome umenia.














Pridajte komentár