Divadlo Na Peróne uvedie novú autorskú inscenáciu Mastný muž 2.0, dystopickú divadelnú koláž o spoločnosti, v ktorej sa literatúra opäť stáva podozrivou činnosťou a kultúra predmetom úradného posudzovania. Premiéra sa uskutoční vo štvrtok a piatok 11. a 12. júna o 19:00 v priestoroch divadla na Zvonárskej ulici v Košiciach.
Inscenácia vychádza zo zbierky poviedok Mastný muž a prepája texty jedenástich súčasných slovenských spisovateliek a spisovateľov s autorským rámcom fiktívneho rozhovoru medzi redaktorkou štátneho vydavateľstva a spisovateľkou žijúcou v exile.
Fragmenty literárnych textov zároveň konfrontuje s ironickým návratom k divadelnej hre z vojnového obdobia Mastný hrniec, v rámci ktorej autor, dramatik a spisovateľ Július Barč-Ivan, formou ostrej spoločensko-politickej satiry nastavil zrkadlo vtedajšej spoločnosti. Výsledkom je mnohovrstevnatý obraz krajiny, ktorá sa pod zámienkou poriadku, národnej identity a „správneho“ umenia postupne učí zabúdať na slobodu.
Politická dystopia na hranici humoru a absurdity
Mastný muž 2.0 sa pohybuje na hranici humoru, grotesky, absurdity a politickej dystópie. Vytvára svet, v ktorom sa knihy síce stále čítajú, no čoraz častejšie preto, aby sa rozhodlo, či smú existovať. Inscenácia tematizuje strach z odlišnosti, kontrolu kultúry a mocenské mechanizmy, ktoré vedú k potláčaniu kritického myslenia. Hovorí o krajine, ktorá sa bojí vlastných autorov, vlastnej pamäti a napokon aj vlastnej slobody.
Autorkami a autormi textov sú Balla, Darovec, Erdélyi, Gibová, Hochholczerová, Janáč, Medeši, Micenková, Pupala, Štefánik a Vadas.
Scenár pripravili Jana Wernerová a Ivana Gibová, ktoré spolu s Petrom Kočišom vytvorili aj koncept projektu. Réžie sa ujala Jana Wernerová, dramaturgiu zastrešil Lukáš Kopas.


