fbpx
EAST MAG

V Košiciach budú hneď dve spoločné fóra o budúcnosti regiónu

Východ nie je EXIT Progress Promotion

V utorok 4. decembra bude mať v priestoroch košickej Tabačky Kulturfabrik 300 hostí možnosť sledovať diskusiu 11 zaujímavých spíkrov v troch tematických diskusných paneloch. Konferencia sa bude konať ako úvodný programový blok k medzinárodnému veľtrhu vzdelávania PRO EDUCO, ktorý otvorí svoje
brány pre tisícky mladých ľudí v Steel Aréne 5. a 6. decembra 2018.

Iniciatíva Východ nie je EXIT

Čísla sú neúprosné a alarmujúce. Zo Slovenska ročne odíde 30 000 ľudí do 30 rokov. Štatistický úrad konštatuje, že do roku 2060 bude slovenská populácia pri nezmenenom demografickom vývoji v ekonomicky činnom veku chudobnejšia až o 1,4 mil. obyvateľov. Prieskumy realizované na pôde univerzít hovoria, že až 70 % tých, ktorí Slovensko už opustili, sa neplánujú vrátiť.
Táto situácia sa najcitlivejšie dotýka regiónov, akými je aj východ Slovenska. V máji 2017 bola preto členmi občianskeho združenia Apolis a spoločnosťou Progress Promotion založená iniciatíva Východ nie je EXIT – apolitická aktivita spájajúca jednotlivcov, firmy, samosprávu, akademickú obec i tretí sektor s cieľom realizovať konkrétne kroky vedúce k spomaleniu tohto exodu.

Východ nie je EXIT

Pálčivé témy na stole

Témy minuloročnej premiérovej konferencie boli zviazané s hlbším pohľadom na problematiku migrácie z východu, jej štatistiky, prognózy aj historické súvislosti, no obídené neboli ani otázky, či sú školy v regióne dostatočne atraktívne a ich marketing a PR aktivity primerané k tomu, aby v situácii nastal potrebný zvrat.

Tento rok sa na pôde konferencie stretne 11 spíkrov v troch diskusných paneloch, aby pod taktovkou moderátorky Anety Pariškovej poukázali na potenciál regiónu, východiská a pozitívne príklady, ktoré môžu už dnes mladých ľudí dostatočne inšpirovať.

  • Pohľad zvonku

    Podľa hesla, že doma nie je nikto prorokom, sa v tomto paneli predstavia spíkri, ktorí majú dnes k východu Slovenska osobitý vzťah. Mali možnosť dívať sa na svet a dianie v ňom skôr z globálneho pohľadu, dnes sa ich aktivity viažu aj k tomuto regiónu. Ako vlastne na východ nazerajú tí, ktorí už okúsili život na iných miestach sveta?

  • Mesto & univerzita

    Potrebuje mesto univerzitu? Potrebuje univerzita mesto? Je znižovanie počtu študentov na vysokých školách východného Slovenska výlučným problémom školy? Nemali by mestá a regióny okrem aktivít vedúcich k prilákaniu investorov a turistov vytvárať spolu s univerzitami a firmami aj ucelené kampane s fokusom na mladých ľudí?

  • Dá sa to!

    Diskusný panel plný motivácie a pozitívneho myslenia. Predstaví sa v ňom inšpiratívny Juraj Hipš a traja mladí podnikatelia z východu, ktorí nečakali na vysnívané zamestnanie, neodišli, ale nabrali odvahu realizovať vlastné nápady a dnes úspešne podnikajú a žijú v regióne, kde to nie je jednoduché, ale určite nie nemožné.

Kompletné vizitky všetkých spíkrov ako aj časový harmonogram konferencie nájdete na www.vychodniejeEXIT.sk.

Východ nie je EXIT

PRO EDUCO po prvýkrát v Steel Aréne

Medzinárodný veľtrh vzdelávania sa 5. a 6. decembra 2018 predstaví v Košiciach už po 12.-krát. Najvýznamnejšie fórum pre prezentáciu vzdelávania na východe Slovenska sa tento rok predstaví v najväčších a najatraktívnejších podmienkach, aké tento región poskytuje, v Steel Aréne. Svoje brány otvorí pre 8 000 mladých ľudí vo veku 14 – 24 rokov, ktorí tak budú mať jedinečnú príležitosť oboznámiť sa so študijnými programami 82 fakúlt 17 univerzít, nazrieť do zákulisia a ponuky 40 stredných škôl a prácu alebo vzdelávacie programy im ponúkne ďalších 20 inštitúcií a veľkých zamestnávateľov. Okrem tejto pestrej ponuky bude počas celého veľtrhu prebiehať aj atraktívny pódiový program s množstvom prednášok a prezentácií určených práve pre cieľovú skupinu mladých ľudí.

Vstup na veľtrh je bezplatný a vítaní sú i všetci rodičia, ktorí s deťmi aktuálne riešia otázku ich ďalšieho vzdelania a kariéry.

Všetky detailné informácie sú dostupné na www.proeduco.sk.

tlačová správa

Pridajte komentár