fbpx
EAST MAG
#allforjan

Spomienky na Jána a Martinu v Tabačke sa zúčastní aj prezident SR #AllForJan

Dnes, 21. februára 2019, je to rok od vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa policajného vyšetrovania k tragickej udalosti, ktorá otriasla Slovenskom, malo dôjsť o 20:20 hod. Tabačka Kulturfabrik si ich od tohto momentu uctí tým, čo bolo motívom chladnokrvnej úkladnej vraždy – Jánovými investigatívnymi textami.

Košičania, známe osobnosti verejného života, novinári, politici, aktivisti, umelci, študenti a kultúrni pracovníci ich budú čítať nepretržite 24 hodín, až do 20:20 hod. nasledujúceho dňa. Ján Kuciak písal o korupcii, prepojení biznisu a politiky na Slovensku, o zneužívaní európskych fondov, dotačných podvodoch či väzbách talianskej mafie na ľudí z Úradu vlády SR.

Čítajúci sa budú v Bistre Tabačka striedať každú polhodinu. Počas celej doby bude Tabačka prístupná verejnosti a čítanie natáčané a streamované cez online platformu.
Akákoľvek vražda predstavuje pre civilizovanú spoločnosť, za akú sa považujeme, neprípustupný čin. Vražda novinára, ktorý sa usiloval upozorniť na neakceptovateľné postupy v otvorenej, solidárnej, tolerantnej a demokratickej spoločnosti, ktorú chceme na Slovensku vybudovať, je o to poburujúcejšia. Pripomínať si tých, ktorí zomreli v boji za lepšiu spoločnosť, je našou povinnosťou. Aktívne pokračovať v tomto boji, je našou voľbou,“ uviedol dramaturg Tabačky Marko Popović.

Svoju účasť na spomienkovom čítaní textov zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka v Tabačke včera na sociálnych sieťach potvrdil aj prezident SR Andrej Kiska, ktorý 24-hodinové čítanie začne o 20:20 hod.

Osobnosti, ktoré potvrdili svoju účasť na spomienkovom čítaní:
Peter Béreš, redaktor a moderátor, RTVS Košice
Renáta Bzdilová, politologička, Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach
Peter Kalmus, vytvarník a performer
Dušan Karolyi, šéfredaktor mediálneho domu Košice:Dnes
Dora Kenderová, riaditeľka Východoslovenskej galérie v Košiciach
Richard Kitta, multimediálny umelec a vysokoškolský pedagóg, Fakulta umení TUKE
Peter Konečný, filmový kritik a šéfredaktor portálu kinema.sk
Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny Kušnírovej
Stanislav Lažo, redaktor a moderátor, tímlíder RTVS pre východné Slovensko
Peter Maukš Voda, výtvarník
Martin Pekár, historik, vedúci Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach
Jaroslav Polaček, primátor mesta Košice
Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko
Arpád Soltész, novinár, politický komentátor a spisovateľ
Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja
Ariadna Vendelová, vzdušná akrobatka a performerka

Riaditeľ Tabačky Kulturfabrik Peter Radkoff pripomenul, že pred rokom ľudia z tímu Tabačky otvorene vyjadrovali svoj občiansky postoj a poskytli na to priestor aj umelcom: „Po vražde dvoch mladých ľudí a odhaleniach o stave našej krajiny začali umelci spontánne tlmočiť pocity zdesenia, smútku, hnevu, ale aj súcitu, solidarity a túžby po zmene. Tabačka, ako otvorená zóna pre kultúru, kreativitu a spoluprácu, im prirodzene poskytla miesto pre podujatia, ktorými zareagovali na aktuálnu spoločenskú situáciu.

V tomto nezávislom kultúrnom centre sa uskutočnila ojedinelá prezentácia digitálnej mozaiky audiovizuálnych diel s názvom Reakcia a vernisáž tematicky blízkeho výstavného projektu študentov a pedagógov Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach Mám 25 a mám plán. Spolu s festivalom Pohoda a iniciatívou Košice za slušné Slovensko bola Tabačka spoluorganizátorom Koncertov pre Jána a Martinu, ktorými si verejnosť mohla na košickej Hlavnej ulici pri Dolnej bráne uctiť ich pamiatku. Neskôr na stenách Tabačky pripomínali tragédiu plagáty medzinárodného projektu agentúry Respect APP: Shut up! Hlas demokracie v ohrození. Diela výtvarníkov a dizajnérov z rôznych kútov sveta boli reakciou na vraždu Jána a Martiny. „Aj pri tomto nešťastnom výročí si chceme pripomenúť, v akej krajine žijeme a akú ju chceme mať. A zároveň vzdať hold mladému človeku, ktorý zomrel len preto, lebo si dobre robil svoju prácu a verejne povedal pravdu,“ dodal P. Radkoff.

Občianske zhromaždenia sa v deň výročia vraždy novinára a jeho snúbenice konajú po celom Slovensku, dokopy v 36 mestách, medzi ktoré patria aj Košice. Zhromaždenie Nezabudneme! Pokračujeme! Rok výročia vraždy Jána a Martiny začína o 18:00 hod. pri Dolnej bráne. Okrem Slovenska sa zhromaždenia konajú aj v 21 mestách v zahraničí – okrem Prahy a Brna aj v Paríži, Bruseli, Melbourne či New Yorku.

tlačová správa

Pridajte komentár