EAST MAG
sheryl sandberg lenka hlinkova

O Slovensku vie aj Sheryl Sandberg

Lenka Hlinková patrí medzi tie ženy, ktoré pracujú na tom, aby si svoju prácu našlo v IT sektore čoraz viac žien. Je autorkou knihy Ženský algoritmus a spoluzakladateľkou akadémie zručností budúcnosti Selfactory. Jej aktivity na podporu žien si všimli až v Kalifornii. Dostala pozvanie zúčastniť sa svetovej konferencie aj stretnúť sa so svojím veľkým vzorom.

Prednedávnom si sa zúčastnila konferencie Lean In v San Franciscu. Skôr, než sa k nej dostaneme, čo je vlastne Lean in?

Lean In je iniciatíva na podporu žien, ktorá vznikla po vydaní knihy Sheryl Sandberg s názvom Lean In: Women, Work, and the Will to Lead v roku 2013 (v Čechách vyšla ako Opřete se do toho – ženy, práce a vůle uspět). Táto nezisková organizácia združuje a podporuje lokálne skupiny žien (tzv. circles), v ktorých sa pomocou pripravených a verejne dostupných materiálov vzdelávajú, zdieľajú svoje skúsenosti a podporujú sa navzájom v dosahovaní svojich profesných i súkromných cieľov.

Ako si sa k iniciatíve dostala a ako dlho sa jej venuješ?

Pred dvoma rokmi sme s bývalou kolegyňou náhodou zistili, že čítame tú istú knihu od Sheryl Sandberg. Obe sme mali túžbu stretávať sa s ambicióznymi profesionálkami a diskutovať s nimi o svojich úspechoch a plánoch bez výčitiek svedomia, ale tiež s nimi zdieľať svoje problémy a spoločne hľadať riešenia.

Tak sme zozbierali v okruhu svojich známych ďalších šesť žien a vznikol prvý circle v Košiciach. Pri zakladaní nám pomohla líderka bratislavského circle v spoločnosti Accenture, ktorý bol na Slovensku založený ako prvý. Postupne sa z členiek nášho circle stávali líderky ďalších a k zakladaniu sme inšpirovali aj moje priateľky v Bratislave, dokonca aj v Bruseli. Tak som založila sieť, ktorá by tieto naše circles združovala a umožnila by nám vymieňať si v rámci krajiny skúsenosti a raz za čas sa stretnúť.

lean in lenka hlinkova

V júni tohto roka si moje aktivity všimli aj v centrále LeanIn.org a po niekoľkých telefonických rozhovoroch so mnou sa rozhodli vymenovať ma regionálnou Lean In líderkou pre Slovensko. Z okolitých krajín má svoju líderku zatiaľ iba Poľsko a Chorvátsko.

Čo bude tvojou náplňou v rámci tejto funkcie?

Mojou úlohou bolo zostaviť si manažérsky tím a našou misiou je rozširovať povedomie o iniciatíve Lean In a jej ďalších programoch. Nie je to len o vytváraní a vedení circles. Sú to aj praktické workshopy na búranie stereotypov s názvom 50 Bias, ktoré plánujeme organizovať vo firmách, a ďalšie zaujímavé podporné iniciatívy, ktoré neslúžia len ženám, ale v konečnom dôsledku celej spoločnosti.

Oficiálne líderstvo nás tiež zaväzuje k organizovaniu minimálne dvoch podujatí ročne na podporu a pomoc ženám pri zakladaní circles v miestach svojho bydliska či na pracoviskách. V tíme mám štyri šikovné ženy z Košíc (Katarína Trnová, Patrícia Trnková) aj z Bratislavy (Kristína Zimmerová, Lucia Skraková) a som presvedčená, že spoločnými silami sa nám podarí posunúť Slovensko o krok bližšie k rodovej rovnosti.

A teraz ku konferencii Lean In v San Franciscu? Priblížiš nám ju?

Na konferenciu líderiek v San Franciscu sú už po tretí rok pozývané najaktívnejšie líderky z celého sveta. Trvá dva dni, počas ktorých sa intenzívne vzdelávajú, navzájom spoznávajú a to, na čo sa mnohé tešia asi najviac, je večer strávený v dome Sheryl Sandberg. Tento rok sa jej zúčastnilo 96 líderiek z 32 krajín a som veľmi poctená, že je medzi nimi aj Slovensko. Tohtoročnou témou konferencie bol storytelling, čiže zdieľanie vlastných životných príbehov. Práve naše príbehy sú to, čo nás spája. Prezentácie od známych spíkeriek striedali praktické workshopy, kde sme si spoločne vytvárali plán, ako ešte viac pomôcť ženám v našich krajinách dosahovať svoje ambície a búrať stereotypy.

lean in san francisco

Aký bol tvoj high light konferencie?

Silná bola pre mňa každá minúta, keďže ocitnúť sa medzi toľkými podobne zmýšľajúcimi ženami bol veľmi intenzívny zážitok. Už dlho sa venujem aktivitám na podporu žien a búrania stereotypov, hlavne v oblasti technológií, a moje okolie to nie vždy prijíma s pochopením. Tu som sa však cítila ako ryba vo vode a keď som spoznala ich osobné príbehy a výsledky ich práce, skutočne to mnou pohlo a utvrdila som sa, že som na dobrej ceste.

Z pripraveného programu ma najviac zasiahla reč doktorky sociológie Betrice Berry, ktorá je oceňovanou rečníčkou, spisovateľkou a tiež bola hosťom v známej šou Oprah. Povedala, že jej cieľom je, aby každá žena bola v práci milovaná tak, ako je milovaná doma a aby bola doma rešpektovaná tak, ako je v práci. Oslovila ma aj pasáž o tom, že jediný spôsob, ako môžeme zmeniť svet, je prácou na sebe. Spoločne. Jej kombinácia humoru a hlbokého odkazu mala obrovskú silu a na konci neostalo jedno oko suché.

betrice berry lean in

Čo bolo pre teba z programu konferencie najprínosnejšie?

Keďže svoje aktívne pôsobenie na národnej úrovni na Slovensku len začíname, najviac vhod mi padli praktické worhshopy na témy, ako motivovať líderky ďalších circles a ako získavať partnerstvá so spoločnosťami otvorenými diverzite a inklúzií. Veľmi rada spoznávam nových ľudí a tak som všetky prestávky na jedlo alebo presuny v rámci mesta využila na konverzácie s líderkami z iných krajín, napríklad Nového Zélandu, Švajčiarska, Poľska, Holandska, Izraela a ďalších.

Bolo zaujímavé vidieť, ako každý kút sveta aplikuje Lean In na trochu iné lokálne problémy. V Indii majú dievčatá ešte stále nedostatočný prístup k vzdelaniu, v Afrike zas ženy nemôžu spravovať svoj bankový účet bez súhlasu manžela, v Grécku sa po kríze ženy dostali na trhu práce na druhú koľaj a zamestnávatelia uprednostňujú mužov, časť Ázie, Ameriky aj Západnej Európy presadzuje viac žien v technológiách, politike a na manažérskych pozíciách.

Čo ti účasť na konferencii dala?

Množstvo inšpirácie a kontaktov, ktoré som nabrala, mi budú slúžiť ako palivo ešte dlho a dobré vzťahy so zahraničnými líderkami budeme určite udržiavať. Všetko, čo ma oslovilo, som si zapisovala a fotila, aby som informácie mohla zdieľať so svojím tímom. Nebola to konferencia určená na oddych, bola to pracovná cesta a naozaj som sa z nej snažila vyťažiť maximum.

Osobné stretnutie so Sheryl Sandberg, ktorá je už niekoľko rokov jedným z mojich ženských vzorov, bolo veľmi silným zážitkom a vnímam ho ako odmenu za prácu, ktorú robím dobrovoľne, z presvedčenia a bez nároku na finančnú odmenu. Rovnako aj ženy v mojom tíme sú všetky zamestnané a išli so mnou do toho s tým, že to robíme zadarmo, čo si nesmierne vážim. Verím ale, že sa mi čoskoro podarí zastrešiť naše aktivity pod právnu formu neziskovej organizácie a ich čas a úsilie budem vedieť oceniť aj finančne.

lean in san francisco

Môžeme očakávať aj nejaké nové svetové spolupráce, ktoré prinesieš do Košíc?

S ostatnými svetovými líderkami sa plánujeme vzájomne pozývať na podujatia ako rečníčky. Cestu na konferenciu do San Francisca budúci rok doprajem ďalšej členke nášho tímu, ktorá nám potom na Slovensko prinesie opäť nový vietor. Eventy na podporu vzniku nových circles budeme organizovať najprv v Košiciach a Bratislave, v prípade záujmu ich radi zorganizujeme aj v iných mestách. Ešte pred pár rokmi som túžila dotiahnuť Sheryl na Slovensko na nejakú konferenciu. Ak sa program uchytí, Slovenky budú ochotné vyčleniť si dve – tri hodiny v mesiaci, aby sa vzájomne stretli a pracovali na sebe, naša sieť bude rásť. A keď narastie významne, možno príde aj Sheryl.

Pri rozhovore s ňou som spomenula, že naša krajina má ako jedna z mála krajín sveta za prezidentku ženu a veľmi ma prekvapila jej reakcia: „Ja viem!” Bolo by skvelé, keby sa u nás tieto dve dámy stretli. Som presvedčená, že by si mali čo povedať.

Začínajú sa nejaké aktivity Lean In v najbližšom období?

Práve pripravujeme Lean In Circles Kick-Off v Košiciach na koniec októbra a o mesiac nato v Bratislave. Vítané sú všetky pracujúce aj práce-chtivé ženy, ktoré sa chcú dozvedieť viac o našom programe a majú záujem vo svojom meste, obci či na pracovisku takýto circle viesť alebo navštevovať. Okrem toho chceme byť nápomocné firmám otvoreným diverzite a inklúzii prostredníctvom poskytovania konzultácií, organizovania workshopov a podobne.

V mnohých krajinách sveta firmy uzatváraju s Lean In organizáciou partnerstvo, čím vztýčia vlajku diverzity vo svojej organizácii. Verím, že naša nebude výnimkou. Plánov je viac, preto budeme rady, ak každý, koho zaujíma, čo robíme, bude sledovať našu stránku na Facebooku a Instagrame. Okrem nových líderiek a členiek hľadáme tiež dobrovoľníkov a dobrovoľníčky, ktoré by nám pomohli s organizovaním eventov, prípadne s inými aktivitami. Globálne hnutie Lean In má v najbližších rokoch v pláne zamerať svoju pozornosť aj na dievčatá a my veríme, že aj to sa nám u nás podarí neskôr rozšíriť.

lean in san francisco

Prečo by si podľa teba mali ženy vyskúšať Lean In?

Viem, že niekomu sa môže zdať podozrivé, prečo nejaká Američanka spoza veľkej mláky vymyslela Lean In, do čoho sa to vlastne máme opierať a čo ona z toho má. V našich končinách dobrovoľníctvo už nie je neznámy pojem a mnohí tiež chápu, že ak človek v živote dosiahne určitý status a materiálne zabezpečenie, hľadá spôsoby, ako to dobré, čo mu bolo v živote dané, vrátiť späť.

Sheryl videla problém v nedostatku žien na rozhodovacích pozíciách a spolu s tímom ho začala analyzovať a adresovať. Konzultantská spoločnosť McKinsey vypracovala obsahovo bohatý manuál, ktorý je dostupný verejne a úplne zadarmo. Otvára témy ako sebavedomie, autentické líderstvo, strach z prejavu na verejnosti, riešenie konfrontácií, vyjednávanie a rovnováha v živote. Materiály vystačia na viac než rok, náš košický circle sa po dvoch rokoch stále sporadicky schádza.

Všetkým sa nám za rok fungovania podarilo naplniť ciele, ktoré sme si stanovili, a dovolím si tvrdiť, že aj vďaka ich spoločnému zdieľaniu, pomoci a podpore. Či už to bolo získanie povýšenia, alebo investície do startupu, založenie firmy, kúpa vlastnej nehnuteľnosti, nadobudnutie novej zručnosti alebo zmena kariéry. Stálo nás to „len” čas a vôľu neustále na sebe pracovať. Opreli sme sa do svojich vlastných hraníc a ich posúvanie šlo spoločnými silami ľahšie. Chceme túto skúsenosť sprostredkovať aj ďalším.

Nie každý možno vie, že si na materskej dovolenke. Nebolo pre teba ťažké odísť?

Ľudia, ktorí ma sledujú, vedia, že aj počas materskej pri oboch deťoch som aktívna aj mimo domácnosti. Domáce práce aj starostlivosť o deti si od začiatku s manželom delíme a tak máme obaja čas na prácu aj svoje záujmy. Pred pár mesiacmi som mu spomínala svoj veľký sen, navštíviť San Francisco. Vtedy sa mi ani nesnívalo, že príde pozvánka navštíviť toto mesto, zúčastniť sa prestížnej konferencie a stretnúť sa so Sheryl priamo v jej dome. Takáto príležitosť neprichádza každý deň. I keď sú deti ešte malé, spoločne s manželom sme zvážili, že to s pomocou mojich rodičov pár dní bezo mňa zvládnu. Našťastie, všetko šlo ľahko a aj keď mi bolo občas clivo, vďaka nabitému programu tie dni, hoci intenzívne, zbehli ako voda.

Edita Fabian Hilgartová

komentáre 2