EAST MAG
stefan klein airmobil

Štefan Klein ukázal v Košiciach najnovšie lietajúce auto zo Slovenska

Slovák Štefan Klein, ktorému sa podarilo zostrojiť prelomový lietajúci AeroMobil, predstavil v Košiciach svoj nový projekt AirCar. Lietajúce auto, ktoré len pred dvoma dňami absolvovalo svoj prvý let na nitrianskom letisku, jeho dizajnér i konštruktér ukázal počas 2. ročníka medzinárodného inovačného a technologického veľtrhu SlovakiaTech Forum-Expo 2019.

Stroj pre intenzívne dokončovacie práce síce ešte do Košíc nepriviezol, no ako pred zaplnenou sálou Tech Stage Klein uviedol, o rok do metropoly východu už priletí.

REKLAMA
slovakia tech expo

Dizajn športového auta

AirCar na rozdiel od svojho predchodcu nebude „jazdiace lietadlo“ ale „lietajúce auto“. Krídla nového stroja sa dokážu plne transformovať do tela karosérie. „Po dizajnérskej stránke ten objekt je atraktívny, vy to krídlo nevidíte a vnímate presne tú formu auta, ktorá je dynamická, atraktívna a evokuje pocit, že je to športový automobil.“ Unikátny slovenský AirCar bude mať dizajn športového auta, kompaktnejší tvar, lepšie letové vlastnosti a dokáže vzlietnuť až do výšky 3 km.

AirCar má siluetu dynamickej formy veľmi blízkej forme športového auta. Tím otestoval model v mierke 1:1 pri hmotnosti 300 kg, ktorý im dal veľmi veľa údajov. Je schopný stabilného letu aj v kritických režimoch. AirCar s novými patentmi a technickými riešeniami môže mať štvorsedadlovú verziu, čo bývalé riešenie neumožňovalo, a tiež dvojmotorovú verziu výhodnú pre AeroTaxi. Vízia ide ďalej až k možnosti obojživelného vozidla,“ povedal Klein na svojej sociálnej sieti.

Parkovanie doma v garáži

Špičkové majú byť aj ďalšie parametre lietajúceho auta AirCar: „Auto bude môcť vzlietnuť do výšky 3 km a dosahovať rýchlosť 250 km za hodinu. Jeho spotreba bude 7 litrov benzínu na 100 kilometrov a transformácia zaberie iba 120 sekúnd. Maximálny dolet je momentálne 1000 kilometrov.“

Obrovskou výhodou AirCar-u bude fakt, že ho bude možné parkovať doma v garáži ako normálne auto a s dĺžkou 5,2 metra bude môcť byť súčasťou mestskej cestnej infraštruktúry. Podľa Kleina bude AirCar ľahučký, dynamický a rýchlo transformovateľný a na vzlet môže použiť krátku vzletovú trávnatú plochu. „To zásadne zmení systém dopravy u nás, lebo Slovensko a Európa sú posiate malými letiskami,“ konštatoval Klein.

Prípravné práce na novom AirCar v jeho nitrianskej dielni v súčasnosti vrcholia a profesor dizajnu Štefan Klein svoj projekt chystá predstaviť koncom októbra na medzinárodnej výstave v čínskom Šanghaji.

tlačová správa

komentár: 1