EAST MAG
letisko kosice

Do Košíc sa opäť lieta aj z Veľkej Británie

Po vyše 4 mesiacoch sa do Košíc vracajú pravidelné lety z Veľkej Británie. Na základe rozhodnutia kompetentných slovenských úradov je od 20. júla 2020 Veľká Británia zaradená na zoznam menej rizikových krajín z pohľadu šírenia nového koronavírusu. Týmto rozhodnutím sú umožnené priame lety z Veľkej Británie na Slovensko a späť s účinnosťou od pondelka 20. júla 2020.

Aj Wizz Air, aj Ryanair

Letisko Košice zaznamenalo okamžitú reakciu svojich leteckých partnerov na toto rozhodnutie. Letecká spoločnosť Wizz Air obnovila pravidelnú linku z letiska Londýn – Luton do Košíc doslova hneď ako to bolo možné. Jej Airbus A321 odletel z Lutonu v prvom možnom čase v pondelok      20. júla o 05.55 ráno so 198 cestujúcimi na palube. V Košiciach lietadlo pristálo o 09:20 a hneď o 09:55 odletelo späť so 54 cestujúcimi na palube.

Táto linka bude počas mesiaca júl v uvedených časoch prevádzkovaná 3-krát týždenne, a to každý pondelok, štvrtok a nedeľu.

Rovnako rýchlo zareagovala na vývoj udalostí aj spoločnosť Ryanair, ktorá navyše pridáva na zoznam destinácií dostupných z Košíc úplne nové letisko, a to Londýn Stansted. Prvý let Ryanairu na tejto linke je naplánovaný na pondelok 20. júla s príletom do Košíc o 22:05 a následným odletom o 22:30. Na letisko Londýn Stansted, ktoré je z pohľadu objemu vybavených cestujúcich tretím najväčším londýnskym letiskom mal Ryanair pôvodne lietať z Košíc už od 2. apríla 2020. Pandémia však tieto plány posunula o vyše 3 mesiace. Lietať sa bude 2-krát týždenne, a to vždy v pondelok a v piatok až do konca platnosti letného letového poriadku. Následne od 25. októbra dopravca plánuje zvýšiť kapacitu na 3 lety týždenne.

Ako prví segment VFR

Radosť z ďalších leteckých spojení vyjadril aj Michael Tmej, výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska Košice. „Náš letový poriadok sa od dnešného dňa opäť o niečo viac podobá na ten, ktorý bol platný pred vypuknutím pandémie. Tešíme sa, že najmä početná komunita Slovákov žijúcich na Britských ostrovoch to teraz bude mať na východné Slovensko výrazne bližšie vďaka letom spoločností Wizz Air a Ryanair. Štatistiky potvrdzujú celosvetový trend, podľa ktorého sa segment VFR (visiting friends and relatives, t.j. návšteva priateľov a rodiny) vracia do lietadiel ako prvý. Sme preto veľmi radi, že po vyše 4-mesačnej pauze môžeme na letisku Košice vybavovať aj cestujúcich letiacich na linkách z/do Veľkej Británie a byť tak súčasťou postupného „oživenia“ leteckej dopravy.“

Po tom, ako došlo k uvoľneniu opatrení prijatých na zabránenie šírenia ochorenia COVID-19, už do Košíc lietajú České Aerolínie a Austrian Airlines. Obnovenie ostatných leteckých spojení závisí od rozhodnutia jednotlivých leteckých spoločností, ako aj od rozhodnutia vlády SR.

Pre všetky letecké spoločnosti platia všeobecne platné pravidlá nosenia rúšok počas celej doby letu, dodržiavanie hygieny rúk a odstupov. Odporúčame sledovať podmienky uverejnené na webových stránkach jednotlivých leteckých spoločností a webové stránky letiska Košice.

tlačová správa

Pridajte komentár