EAST MAG
european women tech awards

Na European Tech Women Awards boli ocenené dve Slovenky

V stredu 2. septembra 2020 prebehol v Londýne prvý ročník European Tech Women Awards.  Za úspechy v technologickom sektore bolo ocenených 24 žien. Medzi víťazkami boli aj 2 Slovenky – Mária Virčíková zo spoločnosti Matsuko a Petra Kotuliaková z organizácie Aj Ty v IT. 

24 žien z 12 krajín

Cieľom European Tech Women Awards je podporiť rozmanitosť, otvorenosť a ochotu žien byť súčasťou revolučných projektov vo Veľkej Británii a Európe. Rovnako je aj formou podpory mladých talentov pre budúce generácie úspešných žien v technologickej oblasti.

REKLAMA

Britské ministerstvo medzinárodného obchodu (DIT) uskutočniloEuropean Tech Women Awards po prvýkrát, bolo online a prebiehalo v rámci eventu London Tech Week. Ocenenie získalo 24 žien z 12 krajín: z Veľkej Británie, Nemecka, Slovenska, Švajčiarska, Španielska, Maďarska, Dánska, Talianska, Rakúska, Českej republiky, Írska a Izraela. Čo sa týka odborných oblastí, záber bol široký – od matematiky a informatiky, IT, umelej inteligencie, technologických aplikácií, IoT, strojárstva, udržateľnosti až po energetiku, telekomunikácie, vedu a výskum, mobilitu, 3D technológie a umiestňovanie špecializovaných talentov.

Ceny European Tech Women Awards sú pre DIT nesmierne dôležité ako ukážka našej podpory pre líderky ženského biznisu, ako aj technológie ako kľúčový motor rastu hospodárstva pre Veľkú Britániu. Tieto ceny prezentujú 24 pozoruhodných príbehov úspešných žien podnikateliek v 12 európskych krajinách vrátane Veľkej Británie. Pripojte sa k nám a počúvajte inšpiratívne príbehy ich úspechov,“ vyjadril sa komisár pre obchod Richard Burn. 

Úspech pre Slovensko

Slovenskú republiku prezentovali na oceňovaní žien zo sveta technológií hneď dve dámy z dvoch najväčších miest. Petra Kotuliaková, ktorá je riaditeľkou neziskovej organizácie Aj Ty v IT, získala ocenenie Tech Inclusion Award.

Petra Kotuliaková

Toto ocenenie vnímam tak, že sme s Aj Ty v IT prekročili hranice Slovenska a naše výsledky vidia a hodnotia aj v zahraničí. To je veľká radosť. Zároveň to svedčí o práci a 100%-nom nasadení celého tímu. A radosť je dvojnásobná, keďže za Slovensko získala cenu aj Mária Virčíková, s ktorou dlhodobo spolupracujeme. Veľká gratulácia ide teda smerom aj k nej,” zhodnotila Petra Kotuliaková.

Ocenenie One to Watch Award smerovalo do Košíc spoluzakladateľke spoločnosti Matsuko Márii Virčíkovej

View this post on Instagram

European Tech Women Awards 2020 ?‍? I have just received the ‘One to Watch Award’ as a part of the ‘European Tech Women Awards 2020’. I am very happy and proud to be part of this campaign, celebrating women in tech. We should meet during the Milano Digital Week and I imagined the big ceremony, meeting other inspirational leaders from all Europe … but the Covid-19 closed the borders. However, we will meet virtually during the London Tech Week 2020 and I welcome the opportunity to increase collaboration with new partners all around Europe. Thank you to the Department for International Trade for this Award. #DIT #DepartmentforInternationalTrade #EuropeanTechWomen #WomenInTech #LondonTechWeek2020 #mariavircikova #marivircik #matsuko #matsukocompany #holographiccommunication #experiencerealpresence #broadenyourperception #techmeetshuman #beyondcommunication

A post shared by Maria Vircikova (@girlandtherobot) on

Pre Slovensko je to pekný úspech, že sme v silnej konkurencii žien zaoberajúcich sa technológiami z celej Európy, uspeli až dve Slovenky. Veľmi sa teším, že ocenená so mnou je práve Petra, pretože ako líderka organizácie Aj Ty v IT už dosiahla výnimočné výsledky, veľmi ju obdivujem, dlhodobo spolupracujeme a vidím aspoň sčasti, ako tvrdo pracuje na tom, aby rozvíjala záujem dievčat o IT a podporovala ženy v kariére. Mne ocenenie pomôže v medzinárodných kontaktoch a teším sa najmä preto, že ide o ocenenie európskeho formátu. Slovensko sme reprezentovali na London Tech Week ako inovatívnu a modernú krajinu.”

Veľmi sa teším, že boli ocenené tieto dve výnimočné Slovenky, ktoré som nominovala ako riaditeľka Department for International Trade na Slovensku. Máriu Virčíkovú som nominovala, pretože je to inovátorka, ktorá vytvára niečo jedinečné a prelomové v oblasti technológií a umelej inteligencie. Je vzorom pre mladé dievčatá študujúce IT. Petru Kotuliakovú som nominovala za jej angažovanosť a podporu dievčat aj žien v IT. Založila Aj Ty v IT, odstraňuje rodové stereotypy v IT sektore a pomáha ženám uplatniť sa na technických pozíciách,” vysvetlila nominácie Ivana Winbladh z Britského veľvyslanectva na Slovensku.

 Víťazky European Tech Women Awardsoceneniekrajina
1Anne-Marie Imafidon, STEMettesCareer Recognition Award UK 
2Sheila Flavell, FDM GroupCareer Recognition Award UK 
3Sara Boutall, Innovation Disrupt HouseBusiness Revolution Award Czech Rep 
4Maya Gura, MissbeezVisionary Tech Leader Award Israel 
5Camilla Ley Valentin, Queue-itData Innovator Award Denmark 
6Petra Kotuliakova, Aj ty v IT Tech Inclusion Award Slovakia 
7Laura LozanoLominchar, ChargyTechnology Leadership Award  Spain  
8Lisa-Marie Fassl, Female Founders Start Up Founder Award Austria 
9Amanda Heslop, Rolls RoyceSTEM Pathway Award UK 
10Hillary Harel, Serenus.AI  Leadership for Change Award Israel 
11Sabrina Malpede, ACT BladeInternational Clean Energy Award Italy 
12Natasha Friis Saxberg, IT-BranchenThe Danish ICT Industry AssociationInnovation for Change Award   Denmark   
13Elisabetta Romano, Telecom Italia SparkleCorporate Innovation Award Italy 
14Sophie Martinetz, Northcote.Recht/Future-Law Professional Tech Services Award  Austria  
15Iseult Ward, FoodcloudSocial Responsibility Award Ireland 
16Orit Hashay, Brayola Disruptive Digital Entrepreneur AwardIsrael 
17Graziella Pellegrini, Holostem Terapie Avanzate Academic and Research Award  Italy  
18Tamy Ribeiro, Wunder Mobility Future Mobility Award Germany 
19Maria Vircikova, Matsuko One to Watch Award Slovakia 
20Eva Ratti, Find your DoctorTalent Booster Award Italy 
21Inna Braverman, Eco Wave Power Green Innovation Award Israel 
22Laura Fauqueur, CEU IAM Business School  Legal Tech Award  Spain  
23Andrea Pánczél, Women in Energy inHungary Association (WONY) and White Paper Consulting  Tech Good Award    Hungary    
24Anne Mellano, BestmileSmart Solution Innovator Award Switzerland 

Edita Fabian Hilgartová

komentár: 1