EAST MAG
praca zena

Bezbolestný návrat do práce po rodičovskej dovolenke

Občianske združenie Aj Ty v IT v spolupráci so spoločnosťou Microsoft Slovakia spúšťa nový dlhodobý vzdelávací projekt s názvom DigiWomen. Jeho cieľom je pomôcť ženám na materskej a rodičovskej dovolenke, alebo tesne po nej, aby bol ich návrat do práce čo najjednoduchší.

Prostredníctvom pravidelných kurzov ponúka možnosť oprášiť a získať nové počítačové zručnosti, ktoré sú pri pracovných pohovoroch žiadané. Prvé kurzy štartujú už na začiatku októbra a v základnej ponuke zahŕňajú prácu s balíkom Microsoft Office.

REKLAMA

Len 30 % žien sa vráti na rovnakú pozíciu

Na Slovensku sa len 30 % žien po materskej či rodičovskej dovolenke vráti na rovnakú pozíciu, z akej odchádzali. A hoci už legislatíva umožňuje zostať na MD alebo RD aj otcom, sú to najmä ženy, ktoré zostávajú s deťmi doma – v priemere 26 mesiacov, niekedy sú to však aj roky. Čas, ktorý venujú ženy deťom, je nenahraditeľný, častokrát ale negatívne vplýva na ich kariéru, finančné zabezpečenie a samostatnosť.

Prostredníctvom projektu DigiWomen im preto spolupráca Aj Ty v IT a Microsoftu poskytne základnú orientáciu aj najnovšie tipy v práci s Outlookom, SharePoint, Teams a Excel. V nadstavbovej časti tiež Access, Power Automate, SQL a Azure. Kurzy sú prístupné online pre celé Slovensko a účastníčky si môžu vybrať z dvoch časov, ktorý nastaveniu ich režimu s dieťaťom vyhovuje najlepšie.

Program DigiWomen je ďalším dielom mozaiky, ktorú skladáme už osem rokov a ktorou
podporujeme dievčatá a ženy v záujme o štúdium a prácu v IT. Hlavným cieľom je pomôcť im pri
návrate do práce so vztýčenou hlavou. Veľa žien stráca počas dlhšieho obdobia starostlivosti o
dieťa pracovné a hlavne digitálne zručnosti a toto obdobie pre ne následne prináša veľa stresu a
obáv. Slovensko potrebuje sebavedomé ženy, ktoré sa neboja výziev. My im vieme pomôcť v ich
profesijnom nastavení
,” dôvodí zámery programu riaditeľka Aj Ty v IT Petra Kotuliaková.

Žien je v IT ako šafránu

Dnes, viac ako kedykoľvek predtým, si uvedomujeme, aké dôležité je stále sa učiť a pracovať na
sebe. Nové moderné technológie menia odvetvia i pracovné pozície. Tisíce ľudí bude musieť na
sebe zapracovať a osvojiť si nové zručnosti, ktoré budú v budúcnosti potrebné,”
hovorí Rudolf
Urbánek, generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Česká republika a Slovensko.

„Veľký potenciál vidím v dievčatách a ženách, pretože je ich stále v IT svete ako šafránu. Pritom, práve ženy prinášajú do sveta IT diverzitu, kreativitu, ale aj empatiu. Iniciatíva DigiWomen, ktorú realizujeme s Aj Ty v IT, je výbornou príležitosťou pre všetky ženy, ktoré sa ocitli na pomyselnom rozcestníku svojej budúcej kariéry a chcú zvýšiť svoju hodnotu na trhu práce, sebavedomie či uplatniť sa v novom odvetví či zamestnaní,” dopĺňa.

Očakáva sa znalosť základných digitálnych zručností

V budúcnosti plánuje organizácia program rozšíriť aj na ostatné ženy. „Zrýchľujúca sa digitalizácia
a automatizácia v rôznych sektoroch vedie k úbytku nižšie kvalifikovaných pracovných miest, na
ktorých sú častejšie zamestnané práve ženy. To v budúcnosti môže ohroziť ich finančné a sociálne
istoty. Na každom pracovnom pohovore sa zároveň automaticky počíta s tým, že základné digitálne
zručnosti už máte. My preto chceme ženám takýto základný set zručností sprostredkovať. A ak sa im osobná situácia zmení, budú sa už môcť na trhu práce pohybovať jednoduchšie a sebavedomejšie
,” komentuje plány OZ projektová manažérka Veronika Pizano.

Prvé workshopy DigiWomen, ktoré pomáhajú uľahčiť návrat do práce, štartujú 5. októbra, záujemkyne sa môžu registrovať na tomto linku.

Aj Ty v IT

Aj Ty v IT vzniklo v roku 2012 s cieľom motivovať a podporovať dievčatá a ženy v oblasti informačných technológií. Zámerom združenia, vyjadrenom tiež mottom „Technology has no gender“, je budovať technologicky rovnú spoločnosť a dosiahnuť, aby ženy nezostali na okraji, ale stali sa priamou súčasťou technologickej budúcnosti. Združenie svojimi aktivitami búra spoločenské stereotypy o pôsobení žien v IT, venuje sa budovaniu komunity a vzdelávaniu dievčat od 8 rokov, cez stredoškoláčky až po špeciálne kariérne programy určené pre dospelé ženy. Spolupracuje tiež s IT fakultami vysokých škôl. Za necelých deväť rokov činnosti prešlo jeho workshopmi, kurzami a akadémia takmer 25 tisíc dievčat a žien vo viac ako 30 slovenských mestách. V roku 2020 združenie získalo nomináciu na prestížnu cenu UNESCO Prize for Girls’ and Women’s Education.

Pridajte komentár