Ako sme už spomínali pri kvíze o Prešove, východ Slovenska, to nie sú len Košice. V tomto duchu sme sa rozhodli pokračovať a pripravili sme si ďalší kvíz v podobnej tematike – východné Slovensko. Trošku geografie, trošku histórie, trošku zaujímavostí… veď uvidíte v samotnom kvíze!
V ktorom roku prebiehala prvá rekreačná sezóna na Zemplínskej šírave?
Zemplínska šírava bola postavená v rokoch 1961 – 1965. Jej primárnym účelom mala byť ochrana pred záplavami a zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy. S rekreáciou sa rátalo iba okrajovo. Hneď po prvej sezóne v roku 1966 však priehrada pritiahla ďaleko väčší počet rekreantov, ako predpokladal plán. V roku 1968 návštevnosť prekročila pol milión osôb, v druhej polovici 70. rokov presiahol jeden milión.
Kto naspieval pieseň Domaša, Domaša, ty ši pýcha naša?
V ktorom národnom parku na východe žije zubor hrivnatý?
Zubor hrivnatý je najväčší európsky suchozemský cicavec a žije v národnom parku Poloniny, ktorý sa nachádza na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou. Územie spadá pod Karpatské bukové pralesy, ktoré sú zapísané na zoznam UNESCO.
Ktoré 3 mestá predstavujú tzv. trojuholník smrti?
Ide o mestá Mestá Humenné, Strážske, Vranov nad Topľou a, samozrejme, desiatky ďalších obcí. Môžu za to závody Chemko Strážske aj Bukóza v obci Hencovce pri Vranove nad Topľou. V minulých rokoch bolo potvrdené, že zhruba 500 ton toxického a karcinogénneho odpadu z výroby PCB látok z čias bývalého režimu v závode Chemko Strážske sa stále nachádza v danom areáli.
Ktorá jaskyňa nie je zapísaná v zozname UNESCO?
Ktoré z miest na východe Slovenska nie je dostupné vlakovým spojením?
V ktorom meste/obci sa koná alternatívny festival Skapal Pes Fest?
Festival sa od orku 2013 koná v Trebišove formou DIY.
Na východe sa nachádza aj vodná nádrž s najchladnejšou vodou, ktorá to je?
Na východe začína aj najslávnejšia turistická značka - červená, tzv. Cesta hrdinov SNP. Kde?
Ktoré z označení nepatrí medzi tradičné názvy tokajských vín?
Ktorá z týchto návrhárok nepôsobí na východe Slovenska?
Koľko vysokých škôl nájdete na východe? Pozor, nepočítajú sa detašované pracoviská.
Konkrétne: Prešovská univerzita v Prešove, Technická univerzita v Košiciach, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach a Vysoká škola medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove.
Aký vysoký je Hanušovský viadukt?
Takmer 390 metrov dlhý Hanušovský viadukt s 27 metrov vysokými stožiarmi dokončili stavitelia - inžinieri Lozovský a Štefanec v roku 1943. V dôsledku Viedenskej arbitráže bolo štátnou hranicou prerušené jediné železničné spojenie s východnou časťou Slovenska, keďže Košice a súčasná trať z Košíc do Čopu pripadli Maďarsku. Smutnou škvrnou je fakt, že viadukt stavali väzni z neďalekého koncentračného tábora a slávnostne ho otvoril prezident fašistického štátu Jozef Tiso.
Čo sa skrýva pod názvom Sivá brada, ktorú nájdete v okolí Spišského hradu?
Sivá Brada je travertínová kopa nachádzajúca sa neďaleko Spišského Podhradia. Na vrchole vyviera minerálny prameň vytvárajúci malé jazierko, ďalšie minerálne pramene vyvierajú v okolí. V súčasnosti je to národná prírodná rezervácia.
[…] Ak si myslíte, že poznáte východné Slovensko, overte si svoje vedomosti v našom kvíze. […]