EASTMAG
Jakabov palác
Foto: A. Bercik

Najvyšší súd zrušil rozhodnutie Krajského súdu. Jakabov palác podľa všetkého ostane mestu, nie dedičom z Brazílie

Jedna z najkrajších budov v Košiciach sa možno konečne zbaví súdnych ťahaníc. Na dnešnom (7. marec) brífingu pre novinárov to oznámil primátor Košíc Jaroslav Polaček. Znamenalo by to, že sa Jakabov palác opäť vráti Košičanom a otvorí sa verejnosti.

Od roku 2000 sa o pamiatku vedú súdne spory s rôznymi potenciálnymi dedičmi, ktorí si naň uplatňujú svoj nárok. V liste vlastníctva z roku 2021 je uvedené, že je pamiatka stále vo vlastníctve mesta Košice. Aktuálne však prebieha už štvrtý súdny spor, keď si budovu nárokujú dediči z Brazílie a Krajský súd ho dokonca pred dvoma rokmi prisúdil dedičom v Brazílii.

REKLAMA

BENU lekáreň

Mesto Košice je však teraz opäť bližšie k uznaniu vlastníctva a k tomu, aby budovu sprístupnilo a zriadilo v nej napríklad aj Sieň slávnych Košičanov. Najvyšší súd SR totiž na základe dovolania mesta Košice z februára 2022 zrušil rozhodnutie košického Krajského súdu, podľa ktorého mala táto historická stavba pripadnúť dedičom údajného vlastníka, ktorí v súčasnosti žijú v Brazílii. Spor sa tak opäť vracia na rozhodovanie Krajskému súdu v Košiciach.

„Kolegyne si boli isté, že majú správny právny názor a že ak žijeme v právnom štáte, dovolanie nám musí vyjsť. Preto sme sa v roku 2022 rozhodli podať dovolanie a zabojovať o tento majetok. Chcem vám oznámiť, že naše dovolanie bolo úspešné. Najvyšší súd vytkol krajskému súdu nesprávne právne posúdenie veci a odklon od ustálenej rozhodovacej praxe dovolacieho súdu,“ zhrnul J. Polaček.

Jakabov palác
Foto: A. Bercik

V hre sú tri možnosti

Podľa slov právničky mesta Košice má teraz Krajský súd Košice len 3 možnosti:

„Po prvé Krajský súd Košice môže zrušiť rozhodnutie Mestského súdu v Košiciach v tejto právnej veci a vrátiť vec na opätovné konanie a rozhodnutie, druhá možnosť je, že Krajský súd v Košiciach môže zmeniť rozhodnutie Mestského súdu v Košiciach tak, že žalobu voči mestu Košice zamietne. Teoreticky nemožno opomenúť ani tretiu možnosť, že Krajský súd v Košiciach opätovne potvrdí rozhodnutie súdu prvej inštancie, opätovne rozhodne proti mestu Košice, ale v takom prípade by si musel veľmi dôsledne a výrazne odôvodniť rozhodnutie, resp. stanovisko vyjadrené Najvyšším súdom v zrušovacom uznesení.“

Primátor verí, že krajský súd rozhodne v prospech mesta a v dohľadnej dobe by sa tak mohli otvoriť brány Jakabovho paláca pre verejnosť. Mesto by potom mohlo začať s opravami všetkého, čo bolo dlhodobo zanedbané, keďže Bytový podnik mesta Košice vykonával len jeho najnevyhnutnejšiu údržbu.

Boli sme trpezliví, nebáli sme sa a konečne neťaháme za kratší koniec. Krajský súd sa má teraz pridržiavať právneho názoru Najvyššieho súdu, čo nám mimoriadne zvyšuje šancu na úspech,“ myslí si.

Žil a pracoval tu aj prezident Edvard Beneš

Možno ste netušili, že v Jakabovom paláci istý čas žil a pracoval i prezident Edvard Beneš. Že sa tu tiež bývalo, bola tu študovňa marxizmu-leninizmu a istý čas fungoval od roku 1980 ako Dom socialistických obradov, takže sa v ňom sobášilo a vítali sa novorodenci do života. Dokonca tu mal sídlo British Council.

Pod vznik budovy sa podpísal slávny staviteľ Peter Jakab, ktorý je známy postavením mnohých budov v Košiciach – okrem iného napríklad aj budovy Národného divadla Košice, Východoslovenského múzea či budovy Gymnázia Šrobárova. Stavbu paláca síce pôvodne netvoril pre seba, ale pre istého doktora, no napokon v nej od jej dokončenia v roku 1899 býval aj s rodinou. Využil v nej napríklad i vyradené kamenné časti z Dómu svätej Alžbety.

Jakabov palác
Foto: A. Bercik

Rozprávkový interiér

Jakabov palác ohuruje nielen rozprávkovým exteriérom. V interiéri nebudete vedieť, kam skôr pozrieť – sochy Arpáda Račka Poézia a Hudba pri vstupe, štukoví anjelici, kryštálové lustre, dizajnový plafón od architekta Maliňáka. Skvostný je i samotný dizajnový nábytok – obrovský stôl v tvare kľúča, rovnako od dizajnéra Maliňáka, originálne špeciálne vyrábané stoličky, veľkorozmerná textília od umelkyne Silvie Fedorovej. Zaujme i veduta stredovekých Košíc prerobená do podoby intarzie. Kazetová sieň z konca 19. storočia je naozaj nádherná, disponuje skvostnou drevárskou prácou. S tmavým drevom kontrastujú svetlé farby tapiet i ručne háčkované záclony s motívom päťlístkov, ktorý je viditeľný naozaj všade.

Foto: A. Bercik

Mesto Košice poskytlo základné informácie z histórie sporu o Jakabov palác

Pokračovanie na str. 2.

Pridajte komentár