EAST MAG
elektromobil fpt slovakia

10 rokov vývoja elektromobility v Fpt Slovakia

Na trhu je k dispozícii už pomerne dosť modelov elektromobilov a nové stále pribúdajú. Konkurencia rastie a ceny postupne klesajú. 4 z 5 zákazníkov tvrdia, že sa neplánujú vrátiť k spaľovaciemu motoru. Prechod na elektromobil je zároveň možnosťou, ako ekologicky a šetrne pristupovať k životnému prostrediu a využívať obnoviteľné zdroje energie. Košická spoločnosť Fpt Slovakia stojí za vývojom jadra platformy v oblasti elektromobility, ktorá je dnes témou každej významnej automobilky. Aj košickí IT-čkári tak aktívne prispievajú k zelenšej budúcnosti.

Zelená transformácia = budúcnosť

Elektromobilita a jej novinky si často nachádzajú uplatnenie v štátoch ako Nemecko, USA, Francúzsko, Veľká Británia a Japonsko. To sú aj trhy Fpt Slovakia. Projekty košickej spoločnosti v oblasti elektromobility komplexne riešia problematiku okolo elektro áut – ich nabíjanie, fakturáciu nabíjania, správu až po samotnú platbu – vo verejných aj v súkromných dobíjacích staniciach.

Kvôli ambicióznym cieľom Európskej únie v oblasti emisií CO2 sa jednotlivé automobilky budú musieť čoraz viac preorientovať na výrobu elektromobilov. Sme špecialisti v IT a v energetike, v téme sa pohybujeme prakticky od založenia spoločnosti, čo znamená, že máme množstvo skúseností a skvelý tím. Našou misiou je zelená transformácia. Veríme, že práve IT je jedným zo spúšťačov efektívneho prechodu dopravy z využívania fosílnych palív na efektívne využívanie zelených energií,” povedal Dodan Vojtko, vedúci Delivery Centra Fpt Slovakia.

Vývoj systému pre nabíjacie stanice

Cieľom projektu košickej firmy je vývoj systému pre nabíjacie stanice tak, aby sa zefektívnil celý proces od napojenia auta k nabíjačke, spustenia nabíjania, jeho monitorovania (napríklad cez mobilný telefón) až po platby pri dobíjaní́ elektromobilov. Pri vývoji využíva FPT Slovakia najnovšie technológie – Java, Kotlin, Groovy, Angular, Microunaut, AWS, Docker, Kubernetes, Terraform a ďalšie.

elektromobil fpt slovakia

Know-how transfer

Tím Fpt Slovakia pozostáva z architektov, developerov a testerov. Dostatočne veľký tím zabezpečuje, že noví členovia sa majú od koho učiť. Platformu, ktorú pomohli navrhnúť, vyvinúť a spravovať, neustále rozširujú a vylepšujú. „Na druhej strane očakávame, že prinesú do tímu nové nápady, kreativitu a chuť robiť veci, ktoré majú reálny dopad na našu budúcnosť,“ povedal Dodan Vojtko.

Agilný prístup

Platforma, na ktorej sa podieľalo Fpt Slovakia, dokáže mapovať všetky nabíjačky v meste či štáte. Proces vďaka viacerým inováciám vyzerá pomerne jednoducho: užívateľ príde k nabíjačke, autentifikuje sa (napríklad cez mobilnú aplikáciu alebo RFID kartu) a automaticky spustí nabíjanie. Vyberie si spôsob úhrady a po nabití môže okamžite ekologicky jazdiť.

„Vývoj takto komplexnej platformy je prácou, pri ktorej je potrebné postupovať racionálne, ale aj vizionársky. Pracujeme agilne, vyvíjame softvér v dvojtýždňových fázach. Neustále ho testujeme, aby sme predišli chybám a priebežne overujeme, či napredujeme správnym smerom,“ dodáva Peter Chlebák, riaditeľ programu elektromobility v Fpt Slovakia.

elektromobil nabijanie

Pripojte sa k FPT Slovakia

V súčasnosti má Fpt Slovakia viac ako 300 zamestnancov, rastie a má otvorené dvere pre skúsených IT špecialistov, vývojárov, ale aj študentov a nadšencov so záujmom o informačné technológie. Pre viaceré významné nadnárovné spoločnosti dodáva inovatívne riešenia a poskytujeme IT služby. Tím, ktorý pracuje na projekte elektromobility, je plný vysoko špecializovaných IT profesionálov, developerov a testerov. Noví členovia tímu budú vyvíjať mobilné aplikácie alebo programovať systém, ktorý riadi proces nabíjania, spracováva dáta, zabezpečuje fakturáciu.

Prečítajte si viac o Fpt Slovakia – napríklad o ich vlastnom návrhu firemnej webovej stránky či o poskytovaní služieb v oblasti SAP pre spoločnosť E.ON.

Fpt Slovakia

Fpt Slovakia je spoľahlivým partnerom, ktorý už viac ako 18 rokov svojim zákazníkom umožňuje napĺňať ciele v oblasti informačných technológií. Firma pôsobí na trhu v Košiciach a medzi jej hlavné úlohy patrí návrh, vývoj a správa softvéru, implementácia a údržba SAP riešení a nezávislé testovanie v rámci energetického sektora. Zaoberá sa tiež inovatívnymi riešeniami na poli eMobilít, SmartHome a GreenEnergy. V súčasnosti zamestnáva v Košiciach približne 400 IT špecialistov.

komentáre 2