EAST MAG
UX pivo

UX pivo #8: Práva detí v dizajne

Už zajtra 10. 6. 2021 si vychutnáme v poradí ôsme UX pivo. Košická UX komunita nám ho aj tentoraz „načapuje” online.

Téma júnového UX eventu bude zameraná na deti. Pozvanie prijal dizajnér Felix Noller, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti Aumio, aplikácie pre duševné zdravie detí a medzinárodného združenia aktivistov Designing for Children’s Rights.

Podelí sa o svoje skúsenosti z výskumu a práce s deťmi na vytvorenie lepšej používateľskej skúsenosti pre všetkých. Vo svojej prednáške sa bude venovať aj etickej stránke dizajnu.

Dark patterns

Podľa spoluorganizátora podujatia Petra Leška je potrebné sa o týchto témach čoraz viac rozprávať, keďže v dnešnom uponáhľanom svete plnom digitálnych inovácií sa zabúda na ich vedľajšie účinky: „Práve deti a ich podnety nám vedia pomôcť vytvárať lepšie používateľské skúsenosti so zameraním na to, aby napr. mobilné zariadenie nebolo len hračkou, ale aj užitočnou vecou. Dark patterns v dizajne vplývajú aj na detských používateľov, a preto je našou etickou úlohou poskytovať deťom taký zážitok, ktorý ich nebude nabádať a manipulovať s cieľom ich oklamať.”

Dizajn nie je len o tom, aby veci vyzerali a fungovali lepšie. Je potrebné si uvedomiť, aký veľký dopad má dobrá alebo zlá používateľská skúsenosť (UX) na používateľov. Rozhodnutia, ktoré dnes dizajnéri robia, ovplyvňujú našu spoločnosť v budúcnosti.

Ako dizajnéri sa zameriavame na krátkodobé ciele, napr. pritiahnuť čo najviac používateľov, aby trávili s naším produktom čo najviac času. Ale z dlhodobého hľadiska by sme sa mali zamerať hlavne na to, ako naše riešenie, alebo produkt ľuďom pomôže,” dodáva Leško.

UX pivo #8 začína 10.6.2021 o 17:00. Event je bezplatný a bude v anglickom jazyku. Link nájdete na Facebookovom evente.

UX pivo

Organizátormi podujatia je klaster Košice IT Valley, UX / Košice a Slovenská User Experience Asociácia.

Prečítajte si rozhovor s Petrom Leškom o tom, ako vie UX zlepšiť produkt aj zvýšiť predaje.


Autor článku

lubica revakova
  • vyštudovala masmediálne štúdiá na UPJŠ v Košiciach
  • na Škole umeleckého priemyslu v Košiciach pôsobí ako učiteľka mediálnych štúdií a vedúca odboru dizajn digitálnych aplikácií
  • spoluzakladateľka košickej UX komunity a  členkou SUXA

Pridajte komentár