fbpx
EASTMAG

Je možné odpad z rúšok riešiť ekologicky a energeticky zároveň?

Výskumníci Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) sú súčasťou technologického pokroku, zaoberajú sa energetickou likvidáciou jednorazových rúšok a respirátorov, ktoré možno spracovať pomocou mechanických úprav a ako prímes pridávať do drevných peliet. Cieľom výskumu je znížiť množstvo produkovaného odpadu v súvislosti s pandémiou COVID-19 a prispieť k ekologickému riešeniu.

Množstvo ochranných rúšok, masiek a respirátorov ako tuhého komunálneho odpadu dramaticky rastie. Zdravotnícky odpad v meste Wu-chan vzrástol zo 40 ton/deň na približne 240 ton/deň a spotrebované ochranné materiály sa dostávajú aj do morí a oceánov. Na základe odhadu spoločnosti OceansAsia v roku 2020 sa v oceáne ocitlo až 1,56 miliárd masiek. Globálny nárast výroby a taktiež spotreby jednorazových rúšok a respirátorov predstavuje veľkú výzvu v oblasti ich zneškodňovania vzhľadom na ochranu životného prostredia.

Výskumníci z Výskumného centra (VC UNIZA) a Katedry energetickej techniky Strojníckej fakulty (SjF UNIZA) hľadajú nové možnosti v rámci výzvy VEGA. Výskum bude sčasti realizovaný aj prostredníctvom diplomovej práce, študenti na UNIZA si môžu vybrať riešenie ekologických projektov a výskumom tak pomôcť k životnému prostrediu.

Originalita výskumu Energetické zhodnocovanie produkovaného odpadu v súvislosti s pandémiou COVID-19 spočíva vo využití odpadu z rúšok a respirátorov ako prídavného materiálu na výrobu peliet na peletovacom lise, pričom hlavný vstupný materiál budú tvoriť drevené piliny, do ktorých sa bude primiešavať práve dezintegrovaný odpad z rúšok a respirátorov. Vyrobené pelety bude potrebné otestovať, či spĺňajú normované požiadavky, aby mohli byť použiteľné v praxi na vykurovanie.

Výskumníci pracujú v laboratóriách s  peletovacím lisom a ďalším vybavením, pričom v procese peletizácie používajú drevné piliny a respirátory. Testovanie vyrobených peliet bude prebiehať na prístrojoch, ako sú elementárny analyzátor, termogravimetrický analyzátor, analyzátor teploty taviteľnosti popola, kalorimeter, Ligno-tester a ďalšie. Meranie výkonových a emisných parametrov spočíva v použití vhodného zdroja tepla na pelety a v spálení jednotlivých vzoriek, pričom budú merané potrebné parametre.

Pandémia COVID-19 má katastrofálny dopad na životné prostredie. Je nevyhnutné hľadať možnosti recyklácie a ďalšieho využitia tohto odpadu. „ Nápad vznikol v rámci Divízie výskumu inteligentných budov a obnoviteľných energií vo Výskumnom centre. Ako výskumníci sme sa pozreli na túto problematiku z energetického hľadiska a snažíme sa spracovať odpadné rúška a respirátory do použiteľnej formy na výrobu peliet. Chcela by som sa touto formou poďakovať mojim kolegom za spoluprácu, ako aj Výskumnému centru, Katedre energetickej techniky a Žilinskej univerzite za možnosť realizácie a taktiež spoločnosti Volz Filters SK s.r.o. za bezplatné dodanie odpadných respirátorov z výroby,“ povedala Ing. Nikola Čajová Kantová, PhD. z Výskumného centra UNIZA.

tlačová správa

Pridajte komentár