V súčasnosti môžeme takmer všetko vyriešiť z domu tak, ako to niekedy dokázal Jaro Filip cez okno. Za posledné dva roky sa naše životy a každodenné rutiny zmenili vplyvom pandémie koronavírusu. Niektorým len mierne, iným úplne od základov. Tento článok sa bude venovať najmä pracovnej stránke života. Mnoho firiem ponúka svojim zamestnancom benefit v podobe možnosti práce z domu. Majoritne ide o ľudí pracujúcich na počítači, nie nutne z oblasti informačných technológií. Za ostatný čas má s prácou z domova skúsenosť oveľa väčší počet ľudí, ktorým to charakter práce umožňuje. Pre Moniku sa doma začal nie len pracovný deň, ale celý pracovný proces v novom odbore.
Kde teda pracuješ, Monika?
Pracujem pre medzinárodnú spoločnosť Accenture, ktorá sa pohybuje v oblasti IT a na trhu vystupuje ako konzultant firiem rôznych veľkostí. Moja náplň práce je migrácia väčších objemov dát zo starého systému do nového, do Salesforce. Dáta, ktoré dostaneme, v prípade potreby upravujeme podľa požiadaviek klienta či nárokov systému a migrujeme.
Ako dlho pracuješ na tejto pozícií? Ako si sa k nej dostala?
V Accenture pracujem práve jeden rok. K práci som sa dostala cez občianske združenie Aj Ty v IT. Toto združenie ponúka kurzy ženám rôzneho veku, teda sú určené pre dievčatá študentky, dospelé ženy, ale aj dámy v rokoch. Ceny kurzov sú o niečo nižšie, než ceny certifikovaných školení. Z môjho pohľadu to preto bola a aj je skvelá voľba, kde začať. Dokonca pre ženy to môže byť aj taká skúška či ich práca v IT bude baviť. Toto združenie je sčasti financované aj firmou Accenture, okrem iných. Vďaka tomu združenie posiela životopisy absolventiek kurzov sponzorujúcim spoločnostiam – ak si to účastníčky prajú. Ja som túto možnosť využila a vyšlo to!
Študovala si teda niečo iné?
Mám inžiniera z ekonómie. V mojom živote sa pravdepodobne ekonómia asi ani nemala vyskytnúť. Aj na výšku som šla skôr z dôvodu, že som nevedela kam. Nebola to voľba typu “Áno, toto chcem”. Výšku som v podstate preliezla vcelku s dobrými známkami. Z bakalára mám dokonca červený diplom, ale nebolo to o tom, že po ňom idem. Moja stratégia bola: “nauč sa tak, aby si preliezla na prvýkrát a nemusela opakovať”, “choď na skúšku, prejdi a užívaj si zvyšok skúškového obdobia”. Dnes si však uvedomujem, že zatiaľ čo na dane a účtovníctvo som neskutočne nadávala, iné predmety mi dali do života užitočné informácie, či iný pohľad na vec. Čiže u mňa IT bolo skôr ako vykúpenie z nie veľmi šťastnej cesty.
Spomínala si, že absolventky kurzu boli predstavené viacerým spoločnostiam. Prečo si si vybrala práve Accenture?
O tejto firme som počula už v Prahe počas štúdií. Zamestnanci si túto firmu obvykle chvália. O tejto firme sa tiež hovorí, alebo aspoň ku mne sa tak donieslo, že má náročnejšie požiadavky na výber jej zamestnancov. Myslím, že aj to u mňa zohralo rolu. Taká menšia osobná výzva.
Ako prebiehal tvoj pohovor?
Pohovor prebiehal v čase obmedzených pravidiel, čiže z domu cez obrazovku. Mal dve časti, pohovor s HR personalistom a IT špecialistom. Personalista kládol zvyčajné otázky ako na iných pohovoroch, časť sa odohrávala v angličtine. IT špecialista mi kládol otázky ohľadom práce s databázami a nejaké jednoduché z programovania, ktoré z veľkej časti pokryl absolvovaný kurz (Jazyk SQL).














Prve zmiznu banany!