fbpx
EAST MAG
Zdroj Foto: SPŠE Prešov

EuroRoboCup2022 alebo Ako študenti SPŠE Prešov dobyli robotickú Európu v Portugalsku

V utorok 31. 5. 2022 v skorých ranných hodinách vyrazila naša nenápadná skupinka talentovaných robotikov zo SPŠE Prešov: Filip Ondrej III.C, Marek Štofánik II.SA, Filip Bodor II.SA a Samuel Kovaľ I.C, vedená Mgr. Zdenkou Liščinskou vlakom z Prešova. Cieľom cesty bolo portugalské mesto Guimaraes, v ktorom sa deň na to začínal Európsky Robocup 2022.

Úlohou Filipa Ondreja – hlavného konštruktéra nášho robota pre súťaž Rescue Line – bolo získať súťažnú prax a skúsenosti v silnej európskej konkurencii pred júlovým celosvetovým finále v thajskom Bangkoku. Ostatní traja členovia boli nominovaní za odmenu za výborné výsledky v celoslovenskom kole Robocupu, ale aj ako perspektívne jadro budúceho školského robotického tímu. Vo večerných hodinách po ceste, na ktorej sme vyskúšali vlak, autobus, metro, lietadlo aj auto, sme sa dostali konečne do cieľa, na ubytovanie na súkromí v príjemnom prostredí blízko miestneho hradu.

Na druhý deň sme sa pešo cez celé mesto dostali do haly, ktorá bola naším domovom počas celých 4 dní súťaže. Atmosféra v hale bola úžasná, okrem súťaží prebiehali v hale aj prezentácie University de Minho z Bragy, ktorá vytvorila pre súťažiacich aj návštevníkov RoboCupu interaktívnu ExpoScience2022, prostredníctvom ktorej si hostia mohli vyskúšať rôzne fyzikálne experimenty a Technische Universiteit  Eindhoven, ktorá prišla s celým futbalovým robotickým mužstvom. Títo roboti si v posledný deň zahrali s miestnym dievčenským futbalovým tímom.

Náš tím Speshari začal svoje účinkovanie hneď v stredu popoludní svojou 1. jazdou so štvrtým najlepším bodovým ohodnotením. Po jazde a až do noci sa potvrdila dobrá voľba členov tímu, keď obrovským entuziazmom zapracovali skúsenosti z 1. jazdy do úprav softvéru a popritom spracovali kvalitnú súťažnú technickú dokumentáciu s deadlinom odovzdania do polnoci. Jazdy v ďalších súťažných dňoch boli viac či menej vydarené, tá najlepšia získala druhé najvyššie hodnotenie v konkurencii 20 tímov z celej Európy. Nebyť technických problémov, ktoré ale naši študenti dokázali pružne riešiť – napr. nerovnomerné osvetlenie v hale, ktorého tiene oklamali kameru nášho robota, alebo povytiahnutý kábel, ktorý nás v jednej jazde obral o 4 drahocenné minúty, mohli sme sa vrátiť s medailou. Naši Speshari ale získali veľký obdiv poroty za konštrukciu robota a obdržali vďaka tomu aj cenu Best Hardware Solution. Čiže hardware už máme najlepší a software za mesiac, ktorý nám ostáva pred cestou do Thajska, ešte vyšperkujeme.

Naši chlapci si zaslúžia pochvalu a poďakovanie za úspešnú reprezentáciu našej školy a krajiny. Poďakovanie a pochvala však patrí aj organizátorom súťaže, nielen za emotívny úvodný a záverečný program a párty pre vyše 900 účastníkov v historickej časti mesta, ale aj za prehľadne zorganizovanú súťaž a poskytované informácie a ústretovosť dobrovoľníkov.

Posledné dva dni nášho pobytu sme využili aktívne, prehliadkami zámkov, kostolov a iných historických pamiatok, do ktorých bolo veľmi nízke vstupné, resp. v Guimaraesi pre účastníkov RoboCupu zdarma. Viezli sme sa mestskou lanovkou na horu Penha, jedli s domácimi jedlo v miestnej reštaurácii počas futbalového zápasu Portugalsko – Švajčiarsko, prechádzali sa so súťažiacimi z rôznych krajín nočným mestom, všade sme zažili príjemné a srdečné zaobchádzanie. Portugalci sa zaujímajú jeden o druhého, láskavo poradia aj upozornia, po celú dobu sme sa cítili vítaní.

Druhý voľný deň sme využili na prehliadku Porta, opäť sme navštívili množstvo kostolov a chrámov či historickú budovu železničnej stanice. Prešli sa po Moste Luisa I. a podvečer sme sa metrom premiestnili k oceánu. Napriek zime a jemnému dažďu sme si užili aj kúpanie vo vlnách Atlantiku.

Presne po týždni sme sa vrátili domov vďační za túto predovšetkým odbornú skúsenosť. Veľká  vďaka patrí za finančnú podporu najmä Prešovskému samosprávnemu kraju – odboru školstva, Digitálnej koalícii – Národnej koalícii pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky  a spoločnosti Elnec spol. s r. o..

Držme palce našim študentom o mesiac v Thajsku.

SPŠE v Prešove

Vznik Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove podnietil rozvíjajúci sa elektrotechnický priemysel na východnom Slovensku a potreby odborníkov v tejto oblasti pre závod Křižík, ktorý vznikol roku 1947 v Prešove a začal vyrábať jednofázové, neskôr trojfázové elektromery. Škola sa zapísala do histórie 1.9.1952 pod názvom Vyššia priemyselná škola elektrotechnická.
V súčasnosti ponúkame tieto odbory: elektrotechnika, informačné a sieťové technológie, technické a informatické služby v elektrotechnike. Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove patrí k dominantným stredným školám na východnom Slovensku. Podľa hodnotenia INEKO sa v roku 2013 škola umiestnila na prvom mieste v rebríčku hodnotenia v rámci Slovenska a v roku 2014 sa umiestnila na druhom mieste. Môžeme byť hrdí na vyše osem tisíc absolventov, ktorí našli a stále nachádzajú dobre uplatnenie v praxi.

Pridajte komentár