EAST MAG
Ako prebieha zákrok a starostlivosť po operácií ušníc?
Zdroj foto: pexels.com/ Margarita

Plastika odstávajúcich ušníc: Ako prebieha zákrok a pooperačná starostlivosť?

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca poskytujú aj rôzne typy estetických a korekčných chirurgických výkonov, ktoré sa realizujú za účelom zlepšenia vzhľadu tváre či krku. Jedným z takýchto zákrokov je aj takzvaná otoplastika. Operácia odstávajúcich ušníc sa vykonáva u detí od predškolského veku a taktiež aj u dospelých. Ako sa pri nej postupuje? Téme sa venuje ORL lekárka MUDr. Ľubomíra Švecová.

MUDr. Ľubomíra Švecová, ORL NKE
Zdroj foto: Nemocnica Košice – Šaca

Čo všetko by sme mali vedieť o odstávajúcich ušniciach? Ide vyslovene len o estetický problém alebo aj zdravotný?

Odstávajúce ušnice sú estetický problém. Bežne nie je spojený s poruchou sluchu, ak nie je kombinovaný s inou vývojovou chybou ucha. Ale to lekári väčšinou diagnostikujú už po narodení dieťaťa.

Je známe, aký faktor podmieňuje vznik odstávajúcich ušníc?

Asi 15 % detí sa narodí s odstávajúcimi ušnicami. Je to vrodené, geneticky dané.

Existuje aj nejaký spôsob prevencie?

Odstávajúce ušnice sú dané tvarom chrupavky, čo je, ako som vyššie uviedla, vrodené. Chrupavka si zachováva svoj tvar, pokiaľ ju chirurgicky neupravili. Denným nosením čelenky sa ucho neupraví. Postupne, ako dieťa rastie, okolo 2 – 3 roka života, je to vidieť. Nie je to však zdravotný problém. Ani to neznamená, že niečo nie je v poriadku. Je to estetický problém. Nemusíte hneď navštíviť lekára. Ideálne až okolo 6. roku života.

Ako by mal rodič/pacient postupovať v prípade, že zistí, že má on alebo jeho dieťa odstávajúce ušnice? Čo všetko musí pacient absolvovať, kým odporučíte operáciu?

Kontaktovať našu ambulanciu, napríklad aj prostredníctvom call centra na čísle 055/7234 333. Vhodný je výmenný lístok od pediatra či praktického lekára a my sa už o pacienta v našej ORL ambulancii postaráme, vysvetlíme, čo a ako prebieha.

Otoplastika je bežnou praktikou

V akých prípadoch je nevyhnutná plastická operácia?

V žiadnych. Je to plne na rozhodnutí pacienta či rodiča.

V akom veku je ideálne absolvovať otoplastiku?

Najlepší vek na operáciu je 6 – 7 rokov. Vtedy si už aj dieťa, hlavne dievčatá, začína uvedomovať, že mu to prekáža. Prípadne ho na to upozorňuje okolie. Je nutná aj určitá spolupráca dieťaťa pri následnej starostlivosti po operácii. Preto nie je vhodné operovať menšie deti.

Popíšte nám priebeh plastiky odstávajúcich ušníc? Ako dlho zákrok trvá?

Ideálne sa výkon robí v celkovej anestézii. Na zadnej strane ušnice sa urobí rez na koži, následne sa rezom a stehmi upraví chrupavka do požadovaného tvaru, rovnako na druhej strane. Operácia trvá približne hodinu až hodinu a pol.

Ako vyzerá pooperačná starostlivosť a samotné zotavenie po operácii?

Operáciu je možné urobiť v rámci jednodňovej chirurgie. Po operácii je prítomný opuch a hematóm ušnice, ktorý približne do 7 – 10 dní vymizne. Dieťa by nemalo byť aspoň týždeň v kolektíve. Následne, aspoň 4 – 6 týždňov, neodporúčam kolektívne športy, aby nedošlo k poškodeniu ušnice. Je nutné, aby denne a hlavne v noci nosilo elastickú čelenku, na noc tri mesiace.

Ide o zákrok, ktorý plne hradí poisťovňa?

Výkon nehradí zdravotná poisťovňa. Sú však určité prípady, keď výkon preplatí. Ide však už o zdravotný problém ako nádor, zmena tvaru ušnice po úraze a pod. Prípadne, ak pacient dlhodobo navštevuje klinického psychológa z dôvodu, že odstávajúce ušnice mu spôsobujú vážny psychický problém. Nemôže to byť ale jednorazová účelová návšteva.

Trápi tento problém viac chlapcov alebo dievčatá?

Je to približne rovnaké, ale dievčatám to prekáža viac – z estetickej stránky.

tlačová správa

komentár: 1