fbpx
EAST MAG
Autorka K. Bilkovičová s knihou
Foto: archív K. Bilkovičovej

Nad knihou Farby života sa budete červenať i plakať od dojatia

Odvážna, otvorená, no pritom citlivá a romantická. Presne taká je knižka Kataríny Bilkovičovej Farby života. Nosnou témou je tu LGBTQ+ komunita, no je spracovaná inak, ako sme z beletristických slovenských počinov zvyknutí. Možno sa budete červenať, možno si uvedomíte, že veľká a pravá láska je vždy rovnaká. A možno vám to trošku otvorí oči. Ktovie?

Ako pedagogický asistent sa autorka dostáva do kontaktu s mládežou, ktorá patrí do lgbtq+ komunity. Práve problémy a príbehy týchto mladých ľudí  ju pri tvorbe inšpirovali. Negatívne reakcie a hejteri sa však počas života nevyhli ani jej samotnej. „Aj sama som si prešla tým, že ma súdili za to, kto som. A tak dokážem trochu pochopiť, čím si títo mladí ľudia prechádzajú. Preto práve táto téma,“ objasňuje K. Bilkovičová. V knižke Farby života rozoberá aj  problematiku depresií, samovraždy, ťažkej choroby či rodinných nezhôd.

Foto: archív Vydavateľstva Maxim

Nádej pre mládež s podobnými starosťami

Okrem problémov s láskou má toho hlavný hrdina na pleciach naložené ozaj veľa. Zaujímalo nás, či môžeme knihu vnímať aj ako nejaké „záchranné lano“ pre mládež, ktorá si prechádza niečím podobným.

Presne tak. Zamýšľala som napísať príbeh, s ktorým by sa mladí ľudia mohli stotožniť. A možno im dať aj nádej, že existuje nejaké svetlo na konci tunela. Alebo dúha po daždi.“

Sama najradšej číta young adult knihy, hoci už do tejto vekovej kategórie  nespadá. Preto ju aj baví takéto príbehy písať.

Je pripravená ísť s kožou na trh

Na rozdiel od množstva podobných titulov, tento je výnimočný, a to hneď vo viacerých rovinách. Určite zaujme napríklad otvorenosťou pri intímnejších témach.

„Priznávam, že pri písaní chúlostivejších scén som sa trochu zapotila. Ale myslím, že sa mi to podarilo poňať nežne,“ konštatuje autorka, ktorá by chcela príbehom odovzdať posolstvo, že láska je láska, nech je medzi kýmkoľvek. „A  zároveň, že by sme ľudí nemali súdiť na základe sexuálnej orientácie, pohlavia, rasy a náboženstva.“ 

Foto: archív K. Bilkovičovej

Farby života ponúkajú ťažké témy i nádej

Knižku venuje všetkým, ktorí bojujú nikdy nekončiaci a neviditeľný boj s démonmi vo vlastnej hlave a všetkým, ktorí sú alebo boli niekedy odsudzovaní na základe rasy, pohlavia, sexuálnej orientácie alebo náboženského vyznania. Ako vraví, každý autor, ktorý sa rozhodne vydať knihu, ide takpovediac s kožou na trh a musí byť pripravený aj na negatívne reakcie. Verí však, že si jej príbeh a hrdinovia nájdu najmä množstvo priaznivcov. Poďakovať by chcela svojej mame, vďaka ktorej vie, že LGBTQ+ komunita a ľudia patriaci do nej sú ľudia ako my všetci. „Ďakujem, že ma učila už od detstva tolerancii, rešpektu a láske… Po mojej knihe sa oplatí siahnuť práve preto, lebo je to silný príbeh s ťažkými témami, ale plný nádeje a krásnych postáv.“

PR článok

Zaujíma vás svet knižných noviniek? U nás objavíte množstvo inšpirácií na čítanie.

Pravidlá súťaže o knižku, ktorej sa môžete zúčastniť na FB IndexMag, nájdete na: https://eastmag.sk/pravidla-sutazi/.

Pridajte komentár