EASTMAG
Alena Hron
Foto: Michal Bareš

Košická filharmónia sa tentoraz predvedie pod vedením dirigentky


Po dlhšom čase sa pred orchester Štátnej filharmónie Košice postaví dirigentka. Túto príjemnú zmenu zastane debutantka Pražskej jari Alena Hron. Úlohu sólistu v Beethovenovom Koncerte pre klavír a orchester č. 3 prijala legenda českej klavírnej scény Ivan Klánský. V druhej polovici večera zaznie Cherubiniho Symfónia D dur.

Koncert z abonentného cyklu B s názvom Pod taktovkou dirigentky sa uskutoční vo štvrtok 26. októbra 2023 o 19:00 v Dome umenia. Podujatiu budú predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom a hudobnými hosťami o 18:00 hod.

REKLAMA

Pavel Šporcl

Ivan Klánský má na konte vyše 5000 koncertov

Špička českej klavírnej scény, sólista, komorný hráč a vyhľadávaný pedagóg Ivan Klánský má na svojom konte vyše 5000 koncertov. Je laureátom mnohých zahraničných súťaží, pôsobil ako sólista v Českej filharmónii, nahral kompletné dielo Bedřicha Smetanu a jeho majstrovské kurzy sú vyhľadávané v rôznych európskych mestách. Ivan Klánský pozýva na košický koncert s odkazom: „Beethovenov Klavírny koncert c mol je dielom, ktoré je geniálnym zosobnením osvieteneckej filozofie – viera v človeka, viera v budúcnosť a všadeprítomný optimizmus. Akú vážnosť a silu má táto hudba práve v dnešnom svete!“

Ivan Klánský
Foto. archív I. Klánskeho

Dirigentka Alena Hron je miláčikom kritikov

Alena Hron je stále žiadanejšou dirigentkou nastupujúcej generácie. Veľký triumf – tak nazvali kritici jej debut na Pražskej jari v máji 2023 s Orchestrom hlavného mesta Prahy – FOK. Od roku 2022 pravidelne spolupracuje s Janáčkovou filharmóniou Ostrava, s ktorou nahrala i kompletné orchestrálne dielo Vítězslavy Kaprálovej. Spoluprácu so ŠFK približuje nasledovne:  „V prvej polovici koncertu zaznie Beethovenov 3. klavírny koncert v podaní Ivana Klánského. Mám veľkú radosť, že budem stáť s touto českou legendou na jednom pódiu. Luigi Cherubini, ktorého jedinú symfóniu zahráme v druhej polovici, bol pre Beethovena veľkým vzorom, takže spojitosť je jasná. Myslím, že poslucháč bude môcť rozpoznať aj isté spoločné prvky. Veľmi sa teším na spoluprácu so Štátnou filharmóniou Košice, čo bude zároveň moja prvá ,štácia´ u našich najbližších susedov.“

plagátik Alena Hron
Zdroj: archív ŠfK

Beethoven i Cherubini

Na rukopise Koncertu pre klavír a orchester č. 3 c mol pracoval Ludwig van Beethoven v čase, keď mu strpčovala život postupujúca hluchota. V samotnom koncerte možno poľahky nájsť ozveny pochybností i nádejí, rezignácie i mocných poryvov. Koncert c mol už výrazne anticipuje obdobie romantizmu. Prvýkrát v histórii inštrumentálneho koncertu bolo vzájomné súťaženie sólového a orchestrálneho partu podriadené symfonickej zásade. Orchester už netvorí iba sprievod, ale aktívne sa spoluzúčastňuje na hudobnom priebehu, ktorému podlieha aj sólista.

REKLAMA

Pavel Šporcl

Z diel talianskeho skladateľa Luigiho Cherubiniho dnes najviac rezonujú najmä jeho Requiem  a opera Médea. Jeho súčasníci, vrátane Beethovena, ho považovali za najväčšieho žijúceho skladateľa a veľmi si ho vážili. Cherubiniho jediná symfónia prinášajúca jemné ozveny diel Schuberta a Rossiniho disponuje brilantnou záverečnou časťou. Je to mimoriadne nápadité a formovo pozoruhodne proporčné dielo. Prináša nielen dramatické prvky plné napätia, ale aj úseky nežnej lyriky.

tlačová správa

Pridajte komentár