fbpx
EAST MAG
eko dušičky
Foto: A. Bercik

Vládne ekotrend už aj v dušičkovej výzdobe? Na staromestskom trhu určite

Sviatok všetkých svätých alebo ľudovo „Dušičky“, už klopú na dvere. Odvšadiaľ sa na nás z pultov valí záplava kahančekov, umelých vencov, anjelikov a iných dekorácií. My sme sa však pozreli na košický trh na Dominikánskom námestí a ponuku prírodných aranžmánov, kytíc a dekorácií, ktoré sú nielen eko, ale i oveľa vkusnejšie.

Ponuka predajcov je tento rok naozaj mimoriadne pestrá. Ak si prajete tradičné veľké kvetináče plné chryzantém, vybrať si nie je problém. K dispozícii sú rôzne farby i veľkosti. Rovnako skvelá je možnosť kúpiť si priamo jednotlivé sušené kvety a ak ste zdatnejší, vytvoriť si môžete dekorácie na hroby doma podľa svojho vkusu.

chryzantémy
Foto: A. Bercik

Nás oslovili prírodné kytice na hroby od „Zlatej predajkyne“ Emílie Očkayovej. Zaujímalo nás, či sa už ľudia začínajú trošku „umúdrovať“ a namiesto umelých vencov dávajú prednosť prírodným dekoráciám.

Vládne ekotrend už aj v dušičkovej výzdobe?

prírodné dekorácie
Foto: A. Bercik

„Je to dosť diskutabilné. Ale áno, ľudia sa učia spätne nakupovať na dušičky čačinové aranžmány, prípadne kytice zo sušených kvietkov, ako ponúkame my, než by mali kupovať plastové,“ potvrdila nám sympatická Karolína a zdôraznila, že návrat k „tradíciám“ sa paradoxne skôr týka staršej generácie. Práve ľudia vyššieho veku si u nich žiadajú aranžmány z prírodných materiálov. Možno je to však dané aj tým, že mladšie ročníky „Dušičky“ až tak intenzívne neprežívajú.

Predajkyňa Karolína
Karolína prezradila, že výroba jednej kytice trvá približne hodinku. Foto: A. Bercik

„My si všetko sami vyrábame, pestujeme si kvety, sušíme ich a tvoríme z nich kytice. Výroba jednej zaberie aj hodinu času – záleží to od veľkosti. My však pestujeme aj živé kvety na rez a tu na trhu zvykneme predávať aj takéto kytice. Vždy si však časť priebežne sušíme, aby sme mali dostatok materiálu na jesennú tvorbu. Začíname asi mesiac pred Sviatkom všetkých svätých.“ Počas týždňa zvyknú na trhu predať tak 10-12 kytíc, počas víkendu aj 30-40.

Jeden veniec krajší ako druhý

Mimoriadne vkusné aranžmány na hroby sme objavili aj o kúsok opodiaľ. Martina Fúriková prezradila, že tento rok ľudia najviac nakupujú malinké priemery venčekov. „Ale naozaj že maličké a veľmi milé. Druhý extrém sú čo najväčšie. Nič medzi tým,“ zasmiala sa a zdôraznila, že osobne sa jej najviac páčia čisto šiškové prírodné venčeky, ktoré aj ľudia vnímajú ako top.

slamené kytice
Foto. A. Bercik
malinké venčeky
Foto: Podľa predajkyne Martiny ľudia kupujú buď mini alebo maxi vence.
šiškové vence
Najkrajšie sú zo šišiek. Foto: A. Bercik

A čo vy? Máte už nakúpené dekorácie, alebo sa ešte len chystáte? Možno je naozaj čas prehodnotiť kúpu umelých vencov a staviť na prírodné materiály. Namiesto parafínových sviečok dajte prednosť sviečkam z prírodných voskov – ideálne bezobalové – majú čisté spaľovanie a životné prostredie sa vám poďakuje. Ak svietniky, tak radšej sklenené, nie umelé a určite nie „moderné“ LED svietniky. Riaďte sa tiež heslom, že menej je niekedy viac. Hroby vašich blízkych nemusia byť zapratané množstvom dekorácií. Stačí jedna či dve vkusné a výsledný efekt je oveľa väčší.

srdcia
Opakovane využiteľné – o rok si ich viete sami nanovo nadekorovať. Foto: A. Bercik

A ak ešte stále váhate – urobili sme si menší cenový prieskum. V obchode s čínskym tovarom stoja veľké umelé vence na hroby od 35 do 55 eur. Ak vás už teda nepresvedčí eko-rozmer, možno tak urobí cena. Kúpou prírodných dekorácií totiž určite ušetríte.

Pridajte komentár