EAST MAG
študenti SPŠE Prešov
Foto: archív SPŠE Prešov

Študenti zo SPŠE Prešov boli úspešní na hackathone Digitálne dvojča mesta Prešov

Hackathon (Hacking Marathon) s názvom Digitálne dvojča mesta Prešov je pokračovaním dvoch úspešných ročníkov Šarišského hackathonu. Múzeum Solivar hostilo 15 prihlásených tímov. Dvojdňový hackathon sa uskutočnil 20. 10. 2023 – 21. 10. 2023 a vyvrcholil vyhlásením výsledkov.

Cieľom hackathonu bolo vytvoriť inovatívny koncept modelu mesta, ktorého podstatou je možnosť modelovať rôzne situácie z oblasti energetiky, dopravy, životného prostredia, bezpečnosti, urbanizácie, odpadového hospodárstva a priamo reagovať na vzniknuté otázky a predpokladať ich dopad v skutočnej realite.

REKLAMA

Študenti navrhli, ako ušetriť


Tím SPŠE Prešov s kódovým označením „Džawľ” získal 3. miesto s odmenou 1 000 €. Členovia tímu boli Michal Dutka (III.SC), Damián Sabadšág (III.SC), Tomáš Neupauer (II.SA), Jakub Lazorčák (II.SA), Martin Šechný (učiteľ) a Matej Pancurák.

“Tím navrhol koncept automatizovaného merania a riadenia spotreby energie vo verejných budovách jednotlivo alebo centralizovane. Prototyp konceptu bol navrhnutý pre budovu SPŠE Prešov. Ušetriť sa dá znížením teploty práve nevyužívaných miestností podľa rozvrhu hodín, nahradením drahého energetického zdroja solárnymi panelmi. Koncept pomôže samospráve k presnejšej kalkulácii nákladov na energie a k optimálnejšiemu rozhodovaniu o investíciách do energeticky úsporných riešení. Monitoring spotreby energie tiež môže odhaliť poruchu, otvorené okno alebo inú anomáliu. Inovatívny prínos konceptu je v zhromažďovaní otvorených dát, ktoré sa dajú využiť pre verejnú kontrolu a nové podnikateľské nápady,”
informoval Martin Šechný.

Na 2. mieste sa umiestnil absolvent SPŠE Marek Gogoľ so svojím tímom. Pri pohľade na ostatné tímy, mentorov, porotu a organizátorov nájdeme ďalších absolventov školy. Digitálny Prešov bez SPŠE nevznikne.

                                                                                           

tlačová správa

Pridajte komentár