EAST MAG
MobilFest 2023
Foto: archív Súkromnej umeleckej školy filmovej v Košiciach.

MobilFest prekvapil. Víťazi si užili chvíľu slávy vo veľkom štýle

Festival filmov natočených mobilom už funguje 8 rokov. Aktuálny ročník dnes vyvrcholil slávnostným odovzdávaním cien vo veľkom štýle. Kinosála, Čeky ako prezident podujatia, premietanie filmov a fotografií na veľkom plátne a skvelé ceny. Hoci odborná porota mala čo robiť, aby spomedzi rekordného počtu prihlásených diel vybrala tie naj, napokon sa jej to podarilo.

Organizátorom MobilFestu sú Súkromná škola umeleckého priemyslu filmová v Košiciach a spoločnosť AUVID. O titul najlepších súťažili autori dokopy 59 videofilmov a 138 fotografií. Marián Čekovský netajil nadšenie nad ich úrovňou.

REKLAMA

Som nadšený. MobilFest je skvelý a nech žije aspoň ďalších 80 rokov. Mám radosť a teším sa z toho, že technológie sa neustále vyvíjajú a tu môžeme vidieť, že nápady takisto,” zhodnotil s úsmevom a premietanie víťazných prác si naozaj užíval. „Každý ročník je o niečo novší. Nechcem povedať, že lepší, lebo vždy to bolo dobré, ale keď sme začínali, boli technológie v dvojdéčkovom rozmere a teraz je to už o level vyššie. Som rád, že autori filmov používajú hudbu, že ju kombinujú s obrazom. Som rád, že existuje fotka, že nezanikla a takisto ako fotka aj vinylové platne budú vždy v móde.” 

Čeky bol v neustálom obliehaní. Foto: Andrea Bercik

Predseda poroty sa vďaka prihláseným dielam vrátil do puberty

Predseda poroty a umelecký riaditeľ festivalu MobilFest režisér Peter Kováčik uviedol, že z prihlásených príspevkov je vidieť, čím mladí ľudia žijú a čo ich trápi. „Ich diela sú zábavné, aj strašidelné, nechýba im nápad, ani istá miera zručnosti. Riešia v nich šikanu, prvé lásky, nechuť navštevovať školu, ale aj radosť z rôznych maličkostí. To dáva ich videám pestrosť pohľadov na svet, v ktorom žijú... Prišli naozaj zaujímavé filmy, zatiaľ nám prišiel najväčší počet v histórii a aj kvalita sa zvyšuje. Čo sa týka filmov, pre mňa je to z pedagogického hľadiska taký vhľad do mysle tínedžerov. Tomuto obdobiu som už vzdialený, ale práve vďaka tomuto festivalu som sa mohol pozrieť na svet ich očami.

Odborná porota: zľava hudobník a zabávač Marián Čekovský, zakladateľka festivalu a filmovej školy Jarmila Uhríková a porotcovia Valter Uhrík, Peter Hrabinský, Jaroslav Kerner, Peter Kováčik a Peter Bercik. Foto: Súkromná škola umeleckého priemyslu filmová

Ocenil aj fakt, že sa súťažiaci snažia pristupovať k tvorbe komplexnejšie – okrem obsahu riešia aj technické záležitosti, ako zvuk či svetlo. „Študenti už pochopili, že film nie je len o obrazoch, ale aj o zvukoch a začali využívať všetky vyjadrovacie prostriedky… Potešilo ma, že sa do súťaže prihlasuje stále viac príspevkov mimo našej školy, festival tak nadobúda naozaj väčšie rozmery. Pozitívom je tiež, že sa nám utešene rozbehla kategória fotografie robených mobilným telefónom, ktorá doteraz chýbala.

“Džumelec” Erik Sikora hodnotil fotografie

Z porotcov bol najväčším odborníkom na kategóriu Fotografia Erik Sikora. “Bola to pre mňa veľká výzva, keďže som učil fotografiu na filmovej škole a teraz na Fakulte umení. Okrem kompozičnej citlivosti a farebného cítenia som sledoval aj druhotné premýšľanie nad fotografiou i experimenty, kam tá fotografia môže až zájsť.”

Porotca Erik Sikora. Foto: Andrea Bercik

Kategóriu deti (7-14 rokov) vyhral žiak z Lučenca, 14-ročný Alex Siman s animovaným filmom Premena, v ktorom sa hlavný hrdina na vlastnej koži presvedčí o dôsledkoch znečisťovania životného prostredia. Ako základ použil LEGO, čo pôsobilo naozaj pútavo.

Alex Siman zaujal animovaným filmom, v ktorom využil LEGO. Foto: Andrea Bercik

V najviac zastúpenej kategórii zaujal prvák Kristián

V najobsadenejšej kategórii študenti (15 – 20 rokov) najviac zaujal porotu študent prvého ročníka filmovej školy v Košiciach Kristián Cingeľ s hraným filmom Inside. Natáčal ho šesť dní na rôznych miestach a musel riešiť aj logistické problémy. „Ja som z Moldavy nad Bodvou a predstaviteľ hlavného hrdinu je z Prešova, takže prespával u mňa, alebo kamaráta Erika, ktorý mi s filmom pomáhal. Najviac nám dala zabrať scéna, ktorá sa otáčala o 360 stupňov, lebo sme museli nastaviť svetlá tak, aby ich počas celého záberu nebolo vidno,“ povedal Kristián, podľa ktorého to bola dobrá skúsenosť a veľa sa počas natáčania naučil.

Kristián Cingeľ. Foto: Andrea Bercik

V kategórii dospelých získala prvé miesto na MobilFeste skladateľka, klaviristka a riaditeľka hudobných škôl Stanislava Skladaná s hudobným klipom Kandľa. Prečo taký názov? „Video pojednáva o životných situáciách, ktoré sa môžu v priebehu sekundy zmeniť. V jeden okamih si na smetisku a v druhý si kráľom. Klip poukazuje na aktuálnu situáciu, ako aj na šťastie, smútok a neopakovateľnosť životného okamihu.

V kategórii Fotografia bolo pre veľkú kvalitu udelené množstvo cien. V kategórii detí najviac zaujala Anna Ježová s fotografiou Mačička, medzi študentmi nezískal nik prvé miesto a o druhé sa podelili Timea Verbová, Miroslava Kvokačková a Sabína Bokorová. V kategórii dospelých zvíťazila Antónia Bisová so snímkou Magické zátišie.

Víťazná fotografia v kategórii dospelých – Antónia Bisová – Magické zátišie
Víťazná fotografia v kategórii deti – Anna Ježová – Zvedavé mačiatko

Chcete si pozrieť víťazné videá? Nech sa páči:

1. miesto – deti:

Premena

Auto: Alex Siman

————-

1. miesto – Študenti:

INSIDE

Autor: Kristián Cingeľ

————–

1. miesto – Dospelí:

Kandľa

Autor: Stanislava Skladaná

Pridajte komentár