EAST MAG
Katka Žbirková a Marika Gombitová
Foto: A. Bercik

Do Košíc zavítala Marika Gombitová! Dôvodom je Žbirka

Hoci výstava Roky a dni, ktorá je poctou Mekymu Žbirkovi, sa oficiálne otvára pre verejnosť vo Východoslovenskom múzeu až dnes (sobota 2. decembra 2023), včera sa uskutočnila jej slávnostná vernisáž pre uzavretú spoločnosť. A chýbať na ňom nemohli Mekyho manželka Katka a v úlohe kmotry luxusnej publikácie o Mekym ani jeho skvelá priateľka, speváčka Marika Gombitová. Výstavu si dôkladne prezrela a netajila dojatie.

„Dobrý večer všetkým. Som veľmi šťastná, že som tu v Košiciach, pretože ma tu viažu spomienky na moju strojnícku priemyslovku, ale hlavne som rada, že som tu na tomto mieste a že sa to podarilo, pretože Meky nám všetkým veľmi chýba. Katka ma už sprevádzala celou výstavou a je úžasné, čo sa ti podarilo. Za všetkých ti ďakujem,“ adresovala Marika Gombitová milé slová Katke Žbirkovej. Následne uviedla do života knihu, ktorá vychádza v limitovanej edícii 270 kusov a ktorej súčasťou je i vinyl či rukavice. Posypala ju lupienkami ruží, keďže ide o jej obľúbené kvety.

Foto: A. Bercik

„Táto kniha je sprítomnením Mekyho. Nostalgia je niekedy príšerná. Spomeniem si na neho skoro každý deň. Veľmi mi chýba, vám všetkým.“

Špeciality, ktoré inde chýbali

Katka Žbirková bola hlavnou autorkou myšlienky výstavy, ktorá sa po Prahe a Bratislave aj vďaka iniciatíve riaditeľa Východoslovenského múzea Dominika Béreša dostáva tiež do Košíc. „Nie každý sa dostane do Bratislavy a vaše múzeum tomu dodáva neuveriteľne dobrú atmosféru. Som okúzlená už len budovou a možno aj ten, kto nie je vyslovene múzejný typ, sa tu aspoň teraz do múzea pozrie. Sú tu špeciality, ktoré inde neboli vystavené. Je to výstava, ktorá nie je len o spomínaní, ale aj o zábave,“ naznačila Mekyho manželka.

Foto: A. Bercik

“Mám pocit, akoby som s Mekym duševne bola stále”

Zaujímalo nás, či pre ňu nie je náročné neustále sa venovať spomienkam na Mekyho, či už vo forme výstavy alebo knihy. Alebo či má práve vďaka tomu pocit, akoby ani neodišiel.

„Presne tak. Ja mám pocit, akoby som s ním duševne bola stále, čo je celkom uspokojujúce a upokojujúce. Ale ja samozrejme nežijem iba tým, že prezentujem jeho veci, ale tiež manažujem speváčku Lenny, riešim Petrovi Nagyovi spomienkové koncerty v Prahe i v Bratislave, takže nie je to iba Meky. Ale Meky toho strašne veľa urobil a mal aj strašne veľa vecí, ktorí urobiť nestihol, tak sa to všetko snažím posunúť ďalej – kvôli nemu, pretože viem, že by bol šťastný, keby videl, že sa jeho pesničky a myšlienky naďalej dostávajú medzi ľudí.“

Foto: A. Bercik

Peter Bič: “Nedá sa naňho nemyslieť”

Prítomným prišli Mekyho pesničku V slepých uličkách zaspievať umelci z Peter Bič Project. „Tento večný chalanisko ovplyvnil strašne veľa generácií a vždy bol ten, ktorý bol stále trendy. Bude stále s nami,“ skonštatoval Peter Bič, ktorého sme sa opýtali, čo sa mu pri spomienkach na Mekyho najviac vybavuje.

Foto: A. Bercik

„Jedna z prvých piesní, ktorá sa ku mne dostala a na ktorej som fičal, bola Biely kvet. A potom Cesta zakázanou plnou rýchlosťou, čiže ja som tie platne dral dookola, skákal som po posteliach a s bratom sme sa tvárili, že hráme. Že sme kapela a že ja som Meky Žbirka a on je Laco Lučenič. Boli to úžasné chvíle. Samozrejme, Meky nás ovplyvňoval celý svoj život svojimi piesňami, svojím šarmom, svojím smiechom, svojím humorom. X-krát sme sa stretli naživo a vždy to bol kopec zábavy,“  rozhovoril sa spevák. 

„Naňho sa nedá nemyslieť. On je tu stále s nami, ešte aj táto jeho výstava… ale hlavne jeho songy. Pamätám si, že som pred 20-imi rokmi tento istý song nahrával s Janou Kirschner a Ivanom Táslerom, čiže je to o to väčšia nostalgia. A samozrejme, my sme to už hrali v Londýne, Prahe i v Bratislave, kde si to ľudia užili spolu s nami a my s nimi.“

Celý život bol moderný a in

Speváčka Peter Bič Project Viki Vargová je na tom podobne. „Myslím, že nie je život, ktorý by Meky neovplyvnil. Ja aj moji rodičia sme si púšťali kazety s Mekyho pesničkami.“

Kým Peter Bič považuje za svoju najväčšiu srdcovku skladbu Bažant na víne, Viktórii sa páčia Múr našich lások, C’est la vie a Do člna mi stále tečie voda.

„On bol … je veľmi málo umelcov na svete, ktorí dokázali celý svoj život byť moderní, ovplyvňovať všetky generácie a byť stále in. To je veľmi veľmi dôležité pre umelca a na svete ich to dokázalo veľmi málo a o bol jeden z nich. Plus jeho mal asi každý rád.“

Výstava potrvá až do 16. júna 2024, takže vám ju rozhodne odporúčame navštíviť.

Košice sú srdcovou záležitosťou

„Som veľmi rada, že sa to podarilo tu v Košiciach, pretože Meky vždy hovoril, že každé turné ešte za čias Modusu tu buď začínalo alebo končilo. Turné 2016 s Marikou sme tu zakončili a až do rána sme to tu oslavovali, takže Košice sú srdečnou záležitosťou. Konečne som si ich mohla priadne prezrieť, pretože väčšinou sme len prišli na koncert, prespali a išli preč a teraz som tu strávila a zase strávim viac času, pretože sa tu budem často vracať. Takže som veľmi šťastná,“ dodala Katka Žbirková.

Foto v galérii: A. Bercik

komentár: 1