fbpx
EAST MAG
Výstava - Zimná sezóna, 2023-2024, Ilustračný obrázok
Foto: archív múzea

Podtatranské múzeum pozýva na výstavu Zimná sezóna

Podtatranské múzeum v Poprade pripravilo výstavu pod názvom Zimná sezóna. Bude sprístupnená verejnosti od utorka 19. decembra 2023 do 10. marca 2024.

Výstava predstaví zbierkové predmety z fondov múzea – fondu histórie, umenia, fotoarchívu múzea, knižnice, etnológie, numizmatiky a prírody. Výstava je zameraná na propagáciu turistiky, cestovného ruchu, rekreácie a pobytu v prírode, športu počas zimnej sezóny v horskej a podhorskej oblasti Vysokých i Nízkych Tatier a okolia. Predstaví 2D a 3D zbierkové predmety, dobové propagačné materiály, historické pohľadnice a fotografie, športové predmety i predmety určené na rekreáciu, turizmus (sane, lyže, boby, korčule, zimné oblečenie a mnohé ďalšie), ako aj aktuálne zreštaurované ilustrované plagáty s motívom Vysokých Tatier.

Zdroj: archív múzea

Okrem iného na výstave objavíte predmety dennej potreby, ako odevy a ich súčasti, športové náčinie, predmety určené na turistku, či pobyt v prírode. Dobové fotografie, pohľadnice, propagačné materiály a periodiká (plagáty, tlačoviny, bulletiny, skladačky, mapy atď.) k rôznym významným svetovým, československým a slovenským, športovým podujatiam, tiež rôzne významné ocenenia, plakety a medaile. Výstava predstaví predmety od konca 19. storočia po obdobie druhej polovice 20. storočia.

Dobové zábery i zbierky z pozostalosti

Vo veľkej miere vystavia i dobové zábery tatranských kúpeľov, hotelov, sanatórií a zotavovní, pohľadov na lanovky, športoviská ako aj ľudí pri športe a zábave. Tiež tu nájdete dobovú tlač a periodiká či zbierky z fondu prírody (zvieratá), ktoré neodmysliteľne patria k vyobrazeniu a obrazotvornosti nálady zimného obdobia. Na výstave budú prezentované rovnako aj zbierky z pozostalosti Alojza Lutonského, ktorý bol výraznou osobnosťou. Na Slovensku pôsobil na poli turistiky, cestovného ruchu, horskej záchrannej služby, výstavby horských dopravných a športových zariadení. Bol tiež jaskyniarom, horolezcom, publicistom, autorom kníh, brožúr sprievodcovského a propagačného charakteru, redaktorom periodík. Spolu s maliarom Otakarom Štáflom bol spoluzakladateľom Symbolického cintorína vo Vysokých Tatrách. (Dušanovi Jurkovičovi pomáhal pri rozhodovaní kde umiestniť stanicu visutej lanovky v Tatranskej Lomnici). Obaja boli výraznými osobnosťami na poli prezentácie Tatier.

tlačová správa

Pridajte komentár