fbpx
EAST MAG
600 000 prepravených na Letisku Košice
Foto: archív Letiska Košice

Na košickom letisku prepravili rekordných 600-tisíc cestujúcich

Je to potvrdené: rok 2023 je pre letisko Košice rekordný. Vo štvrtok 14. decembra totiž bránami letiska prešiel jubilejný 600-tisíci cestujúci. Doterajšie maximum z hľadiska počtu vybavených cestujúcich patrilo roku 2008. Vtedy letiskom prešlo niečo vyše 590 000 cestujúcich. Košické letisko tak potvrdzuje celoročný trend výrazného nárastu dopytu po leteckej preprave. Za prvých jedenásť mesiacov roka vybavilo o 11 % viac cestujúcich ako v predpandemickom roku 2019, čo je výrazne nad európskym priemerom.

Jubilejnou 600-tisícou cestujúcou bola Košičanka Nikola, ktorá letela na palube lietadla spoločnosti LOT Polish Airlines cez Varšavu do Kodane. „Z košického letiska lietam pravidelne, tento rok asi siedmy alebo ôsmy raz. Je úplne skvelé môcť si sadnúť do lietadla v Košiciach a po skutočne jednoduchom prestupe vo Varšave vystúpiť v Kodani, kde pracujem,“ dodala Nikola.

Foto: archív Letisko Košice

S podobným číslom nerátali

Výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva letiska Košice Thomas Dworschak: „Je veľmi vzrušujúce môcť dnes privítať na našom letisku cestujúcu s poradovým číslom 600 000. Keď sme sa na tento rok pripravovali, s takýmto číslom sme vôbec nerátali. Ďakujem všetkým cestujúcim, ktorí lietajú z Košíc, celému tímu pracovníkov na letisku. Samozrejme aj našim partnerom z leteckých spoločností, špeciálne spoločnosti LOT Polish Airlines, ktorá sa do Košíc tento rok vrátila a cez Varšavu nás spája s celým svetom.“

Obchodná riaditeľka LOT Polish Airlines pre Slovenskú republiku Jolanta Grala-Bednárčik povedala: „Sme veľmi radi, že práve našim lietadlom z Košíc odletela jubilejná 600-tisíca cestujúca v tomto roku. Veríme, že aj v novom roku budú cestovatelia z Košíc na palube našich lietadiel objavovať poľské, európske a svetové destinácie. Najnovšie sme napríklad z Varšavy začali lietať do Ríma. V budúcom roku sa plánuje otvorenie liniek do Atén, Taškentu a Rijádu.“

Historický rekord

Štátny tajomník Ministerstva dopravy SR Igor Choma uviedol: „Mám veľkú radosť, že košickému letisku sa podarilo prekonať historický rekord a v tomto roku vybaví viac ako 600 000 cestujúcich. Letecká dostupnosť je kľúčová pre dlhodobý a udržateľný ekonomický rozvoj východného Slovenska a som rád, že v Košiciach sú pre to vytvorené skvelé predpoklady.“

Foto: archív Letisko Košice

Od 27. marca 2024 začne do Košíc lietať švajčiarska letecká spoločnosť SWISS, ktorá bude prevádzkovať linku do Zürichu trikrát týždenne. S prestupom v Zürichu budú z Košíc pohodlne dostupné aj destinácie ako Singapur, Šanghaj, Sao Paulo, či Johannesburg.  

Od 31. marca 2024 bude z Košíc do chorvátskeho Zadaru na pravidelnej linke lietať spoločnosť Ryanair. Lety budú prevádzkované dvakrát týždenne, vždy v stredu a v nedeľu.

Zimný letový poriadok 2023 na letisku Košice:

  • LOT Poľské aerolínie 6x týždenne do Varšavy a ďalej v rámci ich širokej siete destinácií v Európe, USA, Kanade, Ázii a Afrike.
  • Austrian Airlines 11x týždenne do Viedne a ďalej v rámci ich širokej siete destinácií v Európe, USA, Kanade a Karibiku.
  • Ryanair do destinácií: Londýn Stansted (5x týždenne), Praha (4x týždenne), Liverpool (2x týždenne).
  • Wizz Air do destinácie Londýn Luton (5x týždenne).

tlačová správa

Pridajte komentár