EAST MAG
OMAMA_Cesta vo z generačnej chudoby_pozvánka-1
Foto: archív VSG

Poznáte omamy? Poďte sa s nimi v galérii zoznámiť aj prostredníctvom fotografií

Východoslovenská galéria v Košiciach všetkých milovníkov umenia srdečne pozýva na vernisáž výstavy OMAMA: Cesta von z generačnej chudoby. Uskutoční sa v stredu 17. januára o 17:00 hodine vo Východoslovenskej galérii na Alžbetinej 22 v Košiciach. Autorom fotografií je Martin Šveda.

Na Slovensku čelí extrémnej generačnej chudobe približne 2500 detí ročne, ktoré vyrastajú v izolovaných komunitách. Rodičia týchto detí často nedokážu zabezpečiť adekvátnu prípravu na školu a zaručiť im dôstojnú budúcnosť. Občianske združenie Cesta von sa v projekte Omama zameriava na riešenie toxického stresu v detskom vývoji a neschopnosti vymaniť sa z dlhov v neskoršom živote. Tieto problémy sa spájajú s extrémnou generačnou chudobou v marginalizovaných komunitách na Slovensku.

REKLAMA

Práca omamy pri rozvoji detí

Starostlivo vybrané a vyškolené zamestnané ženy, označované ako omamy, navštevujú rodiny raz týždenne v domácich prostrediach, poskytujú podporu rodičom a pomáhajú rozvíjať schopnosti detí. Cieľom programu je poskytnúť deťom stabilné základy pre úspešný život a prispieť k ich budúcemu rozvoju.

Podpora zamestnanosti žien zo znevýhodnených komunít

Program Omama nielenže posilňuje rozvoj detí, ale zároveň prispieva k postaveniu rómskych žien prostredníctvom ich vzdelávania a zamestnávania. Aktuálne je do programu zapojených viac ako 550 detí s ich rodičmi, 26 omám v 20 chudobných komunitách na strednom a východnom Slovensku, 18 mentorov podporujúcich omamy a 20 odborníkov na rozvoj v ranom detstve.

Autor výstavy Martin Šveda je vedecký pracovník SAV, geograf a fotograf, ktorý pozná Slovensko ako málokto. Prešiel a nafotil niekoľko východoslovenských osád, v ktorých pôsobia omamy zo združenia Cesta von.

tlačová správa

Pridajte komentár