fbpx
EAST MAG
Valentín v knižnici
Foto: archív KMK

Deň zamilovaných oslavuje aj Knižnica pre mládež – množstvom podujatí

Knižnica pre mládež mesta Košice opäť podporí Medzinárodný deň darovania kníh (International Book Giving Day). 14. februára 2024 vyhlasuje zbierku kníh a ponúkne aktivity pre zamilovaných. 

Februárová zbierka kníh, rande s knihou naslepo, deň láskavosti a hudobno-literárny večer svadobnej lyriky a klavírnych skladieb sú aktivity, ktorými si košická mestská knižnica pripomenie deň darovania kníh a deň zamilovaných.

Podaruj knihu, potešíš ňou nového čitateľa

„Na Valentína vyhlasujeme zbierku kníh. Potrvá dva týždne, teda do 29. februára 2024 a vo všetkých pobočkách našej knižnice. Zapojiť sa môže každý, komu sa v policiach nahromadili nečítané knihy. Darovať ich je jednou z možností ako vyriešiť svoj priestorový deficit a zároveň šanca potešiť knihami nových čitateľov. Dovolím si len pripomenúť, že knižné dary môžu byť určené pre rôzne vekové kategórie čitateľov, no nemali by byť v poškodenom stave. Také knihy by mohli od čítania skôr odradiť a to nie je našim cieľom,“ hovorí Kamila Prextová riaditeľka knižnice s tým, že knižnica preto zbiera len knižné tituly nie staršie ako desať rokov. Ide o ôsmu valentínsku kampaň košickej knižnice zameranú na darovanie kníh.

„Teší nás, že sa k tejto aktivite za tie roky popridávali aj ďalšie slovenské knižnice. My knihy plánujeme odovzdať neziskovým organizáciám a občianskym združeniam a podľa ich množstva aj do knihobúdok, knižných regálov v nemocniciach a v lete i na mestské kúpaliská.“

Zdroj: KMK

Rande s knihou naslepo

Druhú valentínsku aktivitu, knižné rande naslepo, ponúka knižnica v pobočke LitPark. „Na knihomilov tam v deň zamilovaných budú čakať milé knižné balíčky s prekvapeniami. Je na návštevníkoch, či sa od nás nechajú pozvať. Ak áno, potom možno zariskujú a siahnu po niečom, čo nie je práve ich tradičný žáner, ale nakoniec to pre nich môže byť príjemné čítanie. Jednoducho to treba vyskúšať,“ dodáva Kamila Prextová. Akcia valentínskych balíčkov platí len do vyčerpania zásob.    

Deň láskavosti

Ak sa v sobotu 17. februára 2024 v čase od 10.00-17.00 hod. zastavíte v LitParku, naskytne sa vám možnosť spoznať nových ľudí a zabaviť sa napríklad s japonským divadielkom Kamišibai. „Určite odporúčam navštíviť všetky ponúkané aktivity, ktoré ponúkne náš Deň LÁSKAvosti. Sú určené ako veľkým, tak malým návštevníkov. Aj pre tých, ktorí vôbec nerozprávajú, alebo hovoria inými jazykmi, či majú iné individuálne znevýhodnenia. Priestor knižnice je tu pre všetkých, je bezbariérový a všetky aktivity budú úplne zadarmo. O 11-tej bude spomínané divadielko a o 12-tej sa predstaví so svojím repertoárom zbor Arcidiecéznej charity Ukrajinská spievanka. V ponuke budú aj ďalšie tvorivé zábavné aktivity a tiež maľovanie spoločného obrazu,“ pozýva Kamila Prextová.

Bohatý program zameraný na spájanie komunít a potrebu inklúzie na báze rešpektovania sa navzájom pripravuje knižnica v spolupráci s mestom Košice a organizáciami Platformou rodín detí so zdravotným znevýhodnením, Arcidiecéznou charitou Košice, UNHCR, Slovenskou humanitnou radou a Človekom v ohrození.

Stupienky lásky

„Hudobno-literárny podvečer v LitParku, ktorý predstaví knihu Judity Kukajdovej ponúkne výber svadobnej lyriky a klavírnych skladieb. Srdečne pozývame všetkých, ktorí majú chuť započúvať sa do nežných slov a tónov a stráviť s nami v knižnici príjemné chvíle,“ láka návštevníkov na zaláskované podujatie Stupienky lásky riaditeľka knižnice. Podujatie bude prebiehať v LitParku 13. februára 2024 so začiatkom o 16.30 hod. Vstup je voľný.     

Zdroj: KMK

tlačová správa

Pridajte komentár