EAST MAG
kazdy den odvahu Národné divadlo Košice
Foto: Anton Faraonov

Národné divadlo pripravuje balet na tému manipulácie

Začiatok marca prinesie v Národnom divadle Košice premiéru novej baletnej inscenácie Každý deň odvahu, ktorá je po 22 rokoch tretím pokračovaním úspešného projektu Zvláštna radosť žiť tvorivého tandemu režiséra a choreografa Ondreja Šotha a libretistky a dramaturgičky Zuzany Mistríkovej. Inscenácia s výberom súčasnej hudby bude mať premiéru v piatok 1. marca v Historickej budove Národného divadla Košice.

V roku 1990 realizoval choreograf a režisér Ondrej Šoth v Balete Slovenského národného divadla v Bratislave inscenáciu Zvláštna radosť žiť. Hudbu k predstaveniu napísal člen legendárnej českej rockovej skupiny Pražský výběr a jedna z najväčších osobností súčasnej českej hudby Michal Pavlíček. Témou inscenácie bola demagógia a manipulácia vo všetkých spoločenských formách, ale i schopnosť individualít ostať v pokrivenej spoločnosti samými sebou, a to vďaka sile, ktorú im dodávajú viera, nádej a láska, Tvorivý tím sa k téme inscenácie po dvanástich rokoch opäť vrátil. Jeho najdôležitejšie osobnosti – hudobný skladateľ M. Pavlíček a choreograf O. Šoth za ten čas tvorivo dozreli a v spolupráci so scénografom Jurajom Fábrym, kostýmovou výtvarníčkou Zuzanou Lackovou-Gilhuus a dramaturgičkou Zuzanou Mistríkovou spracovali v inscenácii Baletu Štátneho divadla Košice, pod názvom  Zvláštna radosť žiť II, nový pohľad na danú tému.

REKLAMA
Foto: Anton Faraonov

„Žijeme život utilitárne a hodnotíme ho väčšinou pragmaticky. Nikto sa nemá tak dobre, aby niečo nepotreboval a nikto tak zle, aby sa nebál, že niečo stratí. A keď sa človek proti niečomu búri, napomínajú ho priatelia, rodičia a i. Je dosť dôvodov na to, aby si človek nakoniec pripadal opustený a zbabelý. Budeme vytrhnutí zo života, pretože sme sa báli, nedbali na svoju dôstojnosť a nestarali sa o dôstojnosť tých druhých v práci a v živote a pretože sme nemali dosť odvahy k pochybnostiam a znovu nájdeniam. Pretože sme si dostatočne nevážili pravdu, slobodu a spravodlivosť,“ hovorí Ondrej Šoth.

Večný zápas o slobodu

Ústredným motívom nového spracovania diela je viera, nádej, láska. „Súčasné prostredie sa však zmenilo. Dnešný svet je svetom informácií a médií. Hranice dobra a zla, manipulátorov a manipulovaných, sa stali veľmi tenkými, ťažko rozoznateľnými. Zvlášť pre neskúsených divákov, topiacich sa v závale nových foriem informácií a žánrov, občanov, ktorí sa ešte len učia používať svoje ,občianstvo’ a chápať ho v zmysle slobody. Sloboda neznamená len voľnosť vo všetkých možných výkladoch tohto slova (to by sme mohli ospravedlňovať akékoľvek konanie jednotlivca, bez ohľadu na jeho následky). Sloboda znamená predovšetkým zodpovednosť – za seba i za prostredie, v ktorom existujeme. Predstavuje schopnosť vnímať dôsledky svojho konania.  Skutočná sloboda nie je možná bez mravných kritérií. Tie sa dnes nehľadajú ľahko. Svet akoby stále viac oceňoval klamstvo a povrchnosť. Hodnoty akoby prestávali mať zmysel. Dôsledkom je strata ilúzií, nihilizmus a bezmocnosť. Napriek tomu je pre nás asi jediným východiskom – rovnako ako pre postavy novej inscenácie, nerezignovať na hľadanie mravných kritérií slobody,“ dodáva Ondrej Šoth.

Foto: Anton Faraonov

V tvorivom tíme novej baletnej inscenácie je opäť aj scénograf Juraj Fábry, kostýmy navrhol Andrii Sukhanov. Okrem tradičných premiér pozývajú tanečníci Baletu NDKE divákov aj na predpremiéru, ktorá bude v posledný februárový deň vo štvrtok 29. februára.

tlačová správa

komentár: 1