EAST MAG
Tyzden_slovenskych_kniznic

Oslávte Týždeň slovenských knižníc s Knižnicou pre mládež mesta Košice

Týždeň slovenských knižníc štartuje v Knižnici pre mládež mesta Košice obľúbenou BABY knižnicou. Všetky pestré aktivity majú podporiť celoslovenské podujatie.

„Marcové aktivity sú spojené s celoslovenským podujatím, ktoré prebieha pod tradičným mottom Knižnice pre všetkých. Tento rok k nemu pribudlo ešte jedno Každý je iný, spoločne sme silní,“ informuje Kamila Prextová, riaditeľka knižnice. „Nad programom Týždňa slovenských knižníc prevzala záštitu pani prezidentka Zuzana Čaputová. U nás budú aktivity prebiehať v termíne od 4. do 8. 10. marca 2024 so spoločným zámerom. Chceme zvyšovať povedomie o knižniciach ako inštitúciách, ktoré by mali byť naozaj neoddeliteľnou súčasťou ako vzdelávania, tak nášho každodenného života. Zároveň chceme podčiarknuť dôležitosť vzájomnej spolupráce medzi jednotlivými organizáciami či inštitúciami, ktorá nás môže posúvať k naplneniu cieľov, k objavovaniu nových možností a spôsobov slúžiacich v prospech verejnosti.“

REKLAMA

Knižnice chcú, aby ich bolo počuť

Spoločným podujatím Týždňa slovenských knižníc, ktoré v jednom čase prepojí knižnice, mestá a miesta naprieč celým Slovenskom bude 4. ročník projektu hlasného čítania z okien knižníc pod názvom Je nás počuť. „Čítania prebiehajú v stredu 6. marca 2024 od 15.30 hod. a slúžia nielen na propagáciu knižníc a ich celospoločenskému významu, ale hlavne na podporu čítania. Nejde nám o to, aby sme v tento deň lámali rekordy v počúvanosti, ale aby si nás ľudia všímali, vedeli o nás, jednoducho, aby nás bolo počuť. My sa v Košiciach do projektu zapojíme čítaním z okien najväčšej pobočky LitPark v Kulturparku,“ hovorí Kamila Prextová a neskrýva potešenie, že aj nad týmto podujatím sa rozhodlaprevziať záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Voľba kráľa čitateľov, stretnutia so zaujímavými osobnosťami

Programová štruktúra týždňa knižníc v košickej knižnici zahŕňa zábavnú BABY knižnicu v pobočkách OC Merkúr, Nezábudka, Humbuk a LitPark, finále súťaže o titul kráľa/kráľovnej detských čitateľov pre rok 2024 a besedy so zaujímavými hosťami. „Nového kráľa/kráľovnú si budeme vyberať 6. marca o 10.00 hod. v LitParku a následne bude prebiehať korunovácia. Pre čitateľov máme v ponuke dve zaujímavé besedy. Pobočku LitPark 4. marca o 10.00 hod. navštívi výtvarníčka a pedagogička Noémy Ráczová, aby porozprávala o svojom starom otcovi Oliverovi Ráczovi, básnikovi, spisovateľovi, prekladateľovi a pedagógovi, ktorý bol významnou košickou osobnosťou a ktorému je venovaná aj aktuálna výstava Košické balady. V pobočke OC Merkúr 6. marca so začiatkom o 10.00 hod. sprostredkujeme stretnutie pod názvom Qomolungma – putovanie k Matke Bohyni zeme s Petrom Čaplickým, cestovateľom a fotografom, ktorý si zamiloval Čínu a prežil v nej neuveriteľných 25 rokov,“ uvádza k programu knižnice Kamila Prextová a pridáva ešte jednu lákavú ponuku. „Čitateľov, ktorí vyhľadávajú staršie knižné tituly pozývam na našu veľkú marcovú burzu vyradených kníh. Bude prebiehať 6. 3. od 9.00 do 15.00 hod. vo vestibule budovy Bravo v Kulturparku.“

Knižnica ponúka odpustenie upomienok a zápisy zadarmo

Košická mestská knižnica sa rozhodla v marci odpúšťať sankčné poplatky a rozdávať zápisy zadarmo „Od pondelka 4. 3. do piatka 8. 3. u nás spúšťame akciu Týždeň vrátenia nevrátených kníh. Všetkým čitateľom odpustíme ich aktuálne poplatky z omeškania, no len pod podmienkou, že nám vrátia knihy, s ktorými sú v omeškaní. Zápis zadarmo je určený pre dospelého čitateľa, ktorý nás  navštívi v sprievode detského čitateľa s platným čitateľským preukazom. Tešíme sa na všetkých návštevníkov a veríme, že si program, ktorý má inšpirovať, vzdelávať aj spájať užijú čitatelia všetkých vekových kategórií,“ dodáva riaditeľka knižnice na záver.

tlačová správa

Pridajte komentár