EAST MAG
epopej Kosice pozvanka
Zdroj: archív VSG

Obdivujete dielo Alfonsa Muchu? Výstavu vo VSG si užijete

Výstava Mucha – Drnek – Epopej priblíži návštevníkom jednotlivé obrazové detaily Slovanskej epopeje a príbehy o tom, ako tento jedinečný projekt vznikol. Vernisáž stihnete dnes – 18. apríla o 18:00 hod. Výstava potrvá do 19. mája.

Slovanská epopej je vrcholné dielo Alfonsa Muchu. Zachytil v ňom dejiny slovanských národov. Pracoval na ňom v rokoch 1910 – 1928 na zámku Zbiroh. Vytvoril 20 veľkoformátových unikátnych plátien. V roku 1928 bola Epopej slávnostne odovzdaná ako dar mestu Prahe. Slovanská epopej za takmer 100 rokov zožala úspechy po celom svete. V roku 2017 prebehla výstava celého cyklu v Japonsku. V tom roku to bola tretia najnavštevovanejšia výstava výtvarného umenia na svete.

REKLAMA

Fotograf Jan William Drnek v roku 2016 zostavil tím, ktorý sa venoval digitalizácii tohto svetovo obdivovaného diela a spoločne vytvorili unikátnu knihu, ktorá zobrazuje doposiaľ neobjavené detaily jednotlivých plátien. Knihu dopĺňajú texty od uznávaných historikov, kurátorov a filozofov, ako je Miroslav Petříček, filozof a profesor Karlovej univerzity, alebo Václav Cílek, spisovateľ, filozof a popularizátor vedy. Patrónkou celého projektu je Jarmila Mucha Plocková, vnučka Alfonsa Muchu. V roku 2018 získal projekt požehnania a epištolu od patriarchu Bartolomeja I.

Jan William Drnek

Jan William Drnek sa narodil v roku 1960 v Strakoniciach. Od detstva sa zaujímal o technické a prírodné vedy. Vyštudoval kybernetiku so zameraním na mate­ma­tické modely a riadenie na ČVUT v Prahe. Fotografiou a jej tvorbou sa zaoberá už viac ako 50 rokov. Ako jeden z mála fotografov zvláda všetky fázy výroby fotografie, a to úplne dokonale. Od teórie ľudskej percepcie, snímania a digitálnej postprodukcie cez tlač až po adjustáciu. Je popredným svetovým odborníkom na správu farieb tlačových technológií.

Vo svojej tvorbe sa po roku 2000 zameral na náročné techniky panoramatickej veľkoformátovej fotografie s vysokým rozlíšením a na techniku HDR. Jeho portfólio zahŕňa množstvo vydarených výstav, a to predovšetkým s témami krajiny a portrétov. V lete 2010 vystavoval v New Yorku v rámci projektu Talking Glass sériu veľkoformátových fotografií, vytvo­rených v úzkej spolupráci s architektom Bořkom Šípkom. Posledná veľká retro­spektívna výstava s názvom TIMELAPSE sa konala na jeseň 2022 v Galérii Myslbek v Prahe.

Zatiaľ najväčším a najkomplexnejším projektom Jana Williama Drnka bola digitalizácia Slovanskej epopeje Alfonsa Muchu. Pre túto vysoko špecifickú zákazku bolo nutné vyvinúť technológiu, ktorá zachytí nielen všetky detaily veľkých plátien, ale zachová aj farebnú vernosť diela. Na základe tejto rozsiahlej a technicky náročnej tvorby vzniklo v roku 2019 úplne unikátne dielo epopej.

V posledných rokoch sa Jan William Drnek venuje už výhradne fotografovaniu umeleckých diel a sakrálnych stavieb. Je autorom oficiálnych fotografií Českých korunovačných klenotov.

V roku 2020 nafotil veľmi osobitým a unikát­nym spôsobom gotický oltár Majstra Pavla v Levoči. V roku 2022 vyšla výpravná obrazová publikácia Metropolitné katedrály, ktorá predstavuje Dóm sv. Alžbety v Košiciach a Dóm sv. Martina v v Bratislave. Tento rok v marci bola pokrstená v Košiciach výpravná obrazová kniha Dóm svätej Alžbety. Všetky vymenované publikácie vznikli vďaka vrelej spolupráci so slovenským vydavateľstvom IKAR.

Túto výstavu vám VSG prináša v spolupráci s knižným vydavateľstvom IKAR.

tlačová správa

Pridajte komentár