fbpx
EAST MAG
Mamička Marcela s cystickou fibrózou so synčekom Riškom
Foto: AGEL

Mamička s cystickou fibrózou porodila v nemocnici v Šaci už druhé bábätko

Cystická fibróza patrí k dedičným ochoreniam a prejavuje sa prevažne pľúcnym postihnutím. Svoje o tom vie aj mladá mamička s cystickou fibrózou Marcela (33), ktorá sa už počas prvého tehotenstva musela popasovať nielen s cystickou fibrózou, ale aj diabetom a ďalšími komplikáciami. A hoci je s touto diagnózou ojedinelé, ak žena otehotnie prirodzene, pretože hustý hlien sa nachádza aj v krčku maternice či vajcovodoch, Marcela priviedla na svet v Nemocnici AGEL Košice-Šaca už druhého synčeka.

Ako pred dvoma rokmi uviedla v rozhovore mamička Marcela, o prvé bábätko sa s manželom snažili dlhých šesť rokov a aj po umelom oplodnení jej nielen cystická fibróza, ale aj špecifický diabetes spôsobovali problémy. Neustále si musela merať cukor a korigovať stravu. Vtedy bola Marcela od 30. týždňa na rizikovom tehotenstve a v 35. týždni sa vypýtal na svet malý Rastík s mierami 2680 gramov a 45 centimetrov. Krátko po pôrode mamička priznala, že hoci celé tehotenstvo zvládala statočne, v živote sa necítila horšie ako po sekcii. Najhoršie to bolo pri kašľaní.

Foto: AGEL/archív mamičky

Marcelin zdravotný stav sa, našťastie, výrazne zmenil už dva mesiace po pôrode. V marci 2022 jej bola nasadená nová liečba. „Je to veľký zázrak. Už po jednej či dvoch tabletkách všetky moje základné problémy vymizli. Netrápil ma žiaden kašeľ, zápaly, zahlienenie, kapacita pľúc vzrástla o 20 percent. Lieky už síce nevedia opraviť to, čo bolo za celý život poškodené, ale dokážu zastaviť progres. Pľúca ani pankreas sa mi ďalej nepoškodzujú. Z minúty na minúty som prestala kašľať a v súčasnosti zvládam fungovať, športovať, ako bežný človek,“ neskrýva nadšenie mladá mamička, ktorej sa darí vďaka dvom liekom.

Druhý zázrak

Takéto výrazné zlepšenie zdravotného stavu jej dovolilo snívať aj o druhom dieťatku. „Otehotnela som prirodzene a okamžite, keď sme sa pre bábätko rozhodli. Prekvapilo nás, že sa to podarilo tak rýchlo. Vďaka liekom, ktoré zároveň vplývajú aj na hladinu cukru, sa mi začali upravovať hodnoty a približovali sa k normám zdravého človeka. Už pred otehotnením mi diabetologička chcela vysadiť inzulín. Následne, prvý trimester som mala veľmi nízky cukor a od štvrtého mesiaca mi začal šialene stúpať. Musela som si dávať pozor na to, čo jem, hodnoty išli stále vyššie, ale na 3D ultrazvuku sa, našťastie, všetko javilo, že je v poriadku. Prednosta Erik Dosedla ma intenzívne sledoval,“ priblížila teraz už dvojnásobná mamička.

Ako prezradila, do 35. týždňa svojho druhého tehotenstva nemala žiadne výraznejšie ťažkosti a bez problémov sa dokázala starať aj o staršieho syna Rastíka. Situácia sa skomplikovala až počas tohtoročného Veľkonočného pondelka, kedy ochorela, každým dňom dýchala čoraz horšie a opuchla jej aj pravá noha. Napriek tomu, že všetky výsledky odberov boli negatívne, antibiotiká jej nezaberali a keď sa ani po týždni necítila dobre a bábätku, ktoré nosila pod srdcom, zistili tachykardiu, v Nemocnici AGEL Košice-Šaca ju okamžite hospitalizovali. Hneď v ten večer, 23. apríla, sa ich rodinka rozrástla o malého Riška, ktorý sa mal narodiť až 3. mája.

Komplikácie na sále

Mamička, ktorá bojuje s cystickou fibrózou, sa kvôli cukrovke a infektu potrápila aj počas druhého pôrodu. Na operačnej sále namerali horúčku nielen jej, ale aj malému Riškovi, ktorý mal 4080 gramov a 51 centimetrov. „Moja teplota zrejme prešla aj na plod. Keď sa narodil, všetko bolo ok, aj Apgarovej skóre, potom však začal zle dýchať a museli ho napojiť na masku a dať do inkubátora. Narodil sa so závažnou hypoglykémiou a známkami diabetickej fetopatie. Zdravotníci sa o neho pekne postarali, nastavili mu liečbu a všetko sa upravilo. Teraz je malý na vyhrievacej podložke a aj výsledky vyšetrení má v poriadku,“ teší sa.

Pokračovanie na str. 2.

tlačová správa

Pridajte komentár