EAST MAG
Innovation Awards_promo
Zdroj: archív organizátora

V utorok ocenia najlepších inovátorov a podnikateľov v Košickom kraji 

Košice Region Innovation Awards 2024 je druhým ročníkom výnimočného podujatia, v rámci ktorého sa bude ďakovať výnimočným osobnostiam z oblasti podnikania, inovácií, startupov, vedy a výskumu v Košickom kraji. Slávnostné udeľovanie ocenení sa uskutoční v utorok 14. mája o 18:30 hod. v Kunsthalle Košice.

“Všetci si dobre pamätáme na obdobie pandémie covid-19, kedy sa zabudlo na typické svetové idoly, akými sú slávni futbalisti alebo hokejisti, ale nádeje sme vkladali do vedy a výskumu. Vtedy sme si uvedomili, že sme mnohí zabudli na to, ako je pre ďalší rozvoj sveta veda a výskum dôležitá. Práve dôležitosť je spojená aj s výnimočnosťou, ktorá nemusí byť verejnosťou ihneď viditeľná. Rozhodli sme sa zorganizovať prvý ročník podujatia Košice region Innovatio Awards, v rámci ktorého sa vám, výnimočným osobnostiam podnikania, inovácií, vedy a výskumu chceme s úctou poďakovať za to, čo pre Košický kraj robia,” naznačil Peter Breyl – CEO Inovačné centrum Košického kraja.

REKLAMA

Nominovaní sú:

KATEGÓRIA NAJLEPŠÍ VEDEC/VEDECKÝ TÍM KOŠICKÉHO KRAJA

VEDECKÝ TÍM TECHNICKEJ UNIVERZITY V KOŠICIACH – PARTICIPÁCIA TUKE NA EXPERIMENTE ALICE V EURÓPSKEJ ORGANIZÁCII PRE JADROVÝ VÝSKUM (CERN)

„Experiment ALICE na LHC v CERN: Štúdium silno interagujúcej hmoty v extrémnych podmienkach“. Výskumné aktivity kolektívu TUKE na tomto experimente sú zamerané na riadenie pixelového detektora, vývoj Hybridného integrovaného obvodu určeného pre zber a spracovanie signálov z ALICE detektorov a vývoj programových modulov pre riadiacu komunikačnú infraštruktúru DCS. Projekt bol spolu s ďalšími partnermi riešený počas troch etáp, pričom 1. etapu tvorilo obdobie 2016 – 2020, 2. etapu rok 2021 a aktuálne prebieha riešenie 3. etapy (2022 – 2026). 

Foto: TUKE

Excelentný tím Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pre výskum AteroSklerózY (EXTASY)

Členovia tímu EXTASY pôsobiaceho na Lekárskej fakulte UPJŠ realizujú viac ako 30 rokov programovo orientovaný výskum  s interdisciplinárnym  zameraním v problematike „Metabolizmus – Kardiovaskulárne choroby/riziko – Ateroskleróza“.Výskumné zameranie: diabetes a ateroskleróza (garant: prof. Tkáč)

  1. vzťahy medzi metabolickými poruchami, genetickým pozadím  a kardiovaskulárnymi komplikáciami diabetu 2. Typu
  2. farmakogenetické aspekty liečby orálnymi antidiabetikami.

Výskumné zameranie: respiračné choroby – obezita – hypoxia – metabolizmus – kardiovaskulárne komplikácie (garant: prof. Tkáčová)

  1. patofyziologické a klinické dôsledky hypoxie pri spánkových poruchách dýchania – apnoe (chronická intermitentná hypoxia) a pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (chronická perzistujúca hypoxia),
  2. štúdium obezity ako rizikového faktora kardiovaskulárnych a metabolických komplikácií pri respiračných chorobách,
  3. vplyv liečby neinvazívnou ventiláciou na kardiovaskulárne a metabolické parametre.
Foto: UPJŠ

VEDECKÝ TÍM LABORATÓRIA BIOMEDICÍNSKEJ MIKROBIOLÓGIE A IMUNOLÓGIE UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE V KOŠICIACH

Laboratórium biomedicínskej mikrobiológie a imunológie, ako spoločné pracovisko UVLF v Košiciach a Neuroimunologického inštitútu SAV je zamerané na štúdium interakcie medzi hostiteľom a patogénom. Výskumné aktivity zahŕňajú mutácie v génoch vrodenej imunity a vnímavosť hostiteľov k patogénom; objavovanie hostiteľskej špecificity patogénov; objavovanie mechanizmov, pomocou ktorých patogény unikajú pred imuntnými mechanizmami hostiteľa. Toto vedecko-výskumné zameranie umožnilo obhájiť 5 doktorandských prác a prinieslo viac než 70 originálnych karentových publikácií.

KATEGÓRIA NAJLEPŠÍ STARTUP KOŠICKÉHO KRAJA

EATSTER

Eatster je pokladničný ekosystém pre reštaurácie rýchleho občerstvenia. Samoobslužné kiosky, mobilné aplikácie a QR kódy reštauráciám šetria až do 30% na prevádzkových nákladoch a zároveň navyšujú priemernú výšku objednávok až do 15%. Pokladne, kuchynské displeje a vyvolávacie systémy sú zase vyvinuté tak, aby eliminovali chybovosť a zvyšovali efektivitu v kuchyni. Okrem fast foodov Eatster nájdete v obchodných centrách, štadiónoch, vlakoch či v lyžiarskych strediskách.

Foto: archív organizátora

SUDOLABS

Sudolabs je technologická spoločnosť zaoberajúca sa tvorbou digitálnych produktov primárne pre americké startupy a scaleupy. Medzi ich hlavné služby patrí užívateľský výskum, UX/UI design, prototyping, biznisová validácia, SW vývoj, AI riešenia a taktiež consulting pri budovaní technologického startupu a pri následnom fund-raisingu. Za pár rokov fungovania sa im podarilo postaviť vyše 50 rôznych digitálnych produktov a agregovanou valuaciou viac ako 1 mld. USD a to primárne pre klientov v San Franciscu a Los Angeles.

CONTINIUM TECHNOLOGIES

je polovodičová spoločnosť špecializujúca sa na návrh čipov pre bezdrôtové telekomunikačné a radarové systémy. Stavajú na dlhoročných skúsenostiach v oblasti Sigma Delta AD prevodníkov, ktoré poskytujú prelomové konkurenčné výhody vo vysokovýkonných integrovaných obvodoch.

KATEGÓRIA NAJLEPŠÍ PODNIKATEĽ KOŠICKÉHO KRAJA

CASSOVIA CODE A.S.

Softvérová a konzultačná spoločnosť z Košíc. Už vyše desať rokov buduje digitálne riešenia, ktoré pomáhajú prepájať biznis s najnovšími technológiami. Vďaka talentovaným IT špecialistom dokáže premeniť nápad na digitálny produkt a vyvinúť riešenie na mieru potrebám zákazníkov a ich podnikateľským cieľom.

Na začiatku to bol sen založiť herné štúdio. Postupným rozvojom trhu sa spoločnosť zamerala na sofistikované softvérové riešenia, e-commerce a custom vývoj. Spolupracuje s takými menami ako je americká spoločnosť Bloomreach alebo nemecký SAP.

KURACOLLECTION s.r.o.

Košická módna návrhárka Janka Kuriláková a jej firma KURA collection funguje už šesť rokov. Aktuálne dosahuje medzinárodné úspechy čo sa týka predaja svojich produktov a vizibility značky. Jej modely nosia celebrity nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky. Janka Kuriláková od detstva inklinovala k stylovaniu svojich outfitov a páčilo sa jej byť trochu iná, ako ostatní a z toho prirodzene vyplynulo navrhovanie vlastnej kolekcie. Napriek tomu, že nevyštudovala módny design, svojej vášni ostala verná a využila poznatky z vysokej školy k tomu, aby vybudovala značku s medzinárodným dosahom. Momentálne Kuracollection patrí medzi popredné fasion značny v strednej Európe.

 V roku 2000 získala prestížne ocenenie EY začínajúci podnikateľ.

SLONEEK

Sloneek je spoločnosť, ktorá vyvíja all-in-one cloudové riešenie pre modernú personalistiku. Toto riešenie vzniklo ako reakcia na potrebu radikálne sa premieňajúceho trhu práce. Jeho poslaním je spájať zamestnancov s ich firmou prostredníctvom aplikácie, ktorá umožňuje pokročilú automatizáciu personalistiky a modernizáciu administratívnych procesov.

Foto: archív organizátora

KATEGÓRIA ORGANIZÁCIA PODPORUJÚCA INOVÁCIE V KOŠICKOM KRAJI

SLOVAKIATECH

je medzinárodná odborná konferencia a inovačno-technologický veľtrh firiem, ktorého cieľom je stretnutie slovenských a zahraničných odborníkov v oblasti inovácií, priemyslu a priemyselných technológií, energetiky, dopravy a logistiky, v oblasti životného prostredia a vzdelávania, ako aj prezentácie vedeckého a inovačného potenciálu slovenských technologických firiem.

Dopoludnie bude patriť mladým

Zaujímavý program sa však uskutoční aj dopoludnia. Prvá polovica dňa bude totiž patriť druhému ročníku vzdelávacieho programu pre stredoškolákov pod názvom Founder Challenge Competition – regionálna stredoškolská súťaž o najlepší podnikateľský nápad. 19. marca bola spustená registrácia, kde sa mohol prihlásiť každý stredoškolák alebo stredoškolský tím Košického kraja, ktorý má nápad a chce ho posunúť na vyšší level, niečo sa naučiť za pomoci skúsených mentorov z nadnárodných spoločností ako sú Cancom, IT VALLEY ,GymBeam, MAGNA, HOLCIM, NESS Digital Engineering, VISSIM, Erste Group a ako zo svojho nápadu urobiť startup. Prihlasovanie bolo možné  do 15.4.24 . Následne prihlásený jednotlivci alebo tímy pracujú na svojom nápade počas prípravného týždňa ktorý prebiehal od 22.4.-30.4. a tí najlepší, sa po selekcii prebojujú do veľkolepého finále, ktoré sa uskutoční 14.5. v Košiciach, kde počas dopoludnia budú môcť ešte upraviť svoje pitch decky za pomoci mentorov a následne budú tí najlepší prezentovať svoj nápad pred odbornou porotou a víťaz vyhráva finančnú hotovosť vo výške 2. 000 eur, možnosť študovať na jednej z Košických VŠ, kde môže tento svoj nápad rozvíjať ďalej a kopec iných cien. Je to obrovská príležitosť pre stredoškolákov zistiť ako funguje svet podnikania, vyskilovať si svoje vystupovanie a prezentáciu pred publikom a porotou, zaujať prípadného investora a rozvíjať svoj nápad ďalej,
zviditeľniť seba a svoju školu a možnosť postúpiť do akceleračného programu ICKK.

Pridajte komentár