EASTMAG
noc múzeí a galérií
Zdroj: archív organizátora

Noc múzeí a galérií si vychutnáte už v sobotu. Pozrite si detailný program toho, čo vás čaká v Košiciach

12

Štátna vedecká knižnica v Košiciach

Pri Miklušovej väznici 923/1, Pri Miklušovej väznici 923/1, 040 01 Košice-Staré Mesto, Slovensko

REKLAMA

konferencia

Voľný vstup. Posledný vstup o 23:00.

Príbeh Vizsolyskej Biblie: komentovaná prehliadka expozície historických tlačí

17:00, 17:45, 18:30, 19:15, 20:00, 20:45, 21:30, 22:15, 23:00, limitovaný počet 20 návštevníkov

Komentovaná prehliadka expozície v budove Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach na ul. Pri Miklušovej väznici č. 1 približuje okolnosti vzniku prvého kompletného prekladu Biblie do maďarčiny. Verejnosť sa prostredníctvom výstavných panelov a komentovanej prehliadky zoznámi s historickými súvislosťami a osobnosťami, ktoré stáli pri vzniku tejto vzácnej Biblie, z ktorej sa na celom svete zachovalo len zhruba 60 výtlačkov. Okrem originálu Vizsolyskej Biblie z roku 1590 bude možnosť zalistovať si aj v jej zdigitalizovanej podobe na zariadení MonkeyBook a vidieť zbierku vyše tisíc historických tlačí vydaných v 16. storočí. Priblížime objavenie kníhtlače, náročný proces tlačenia kníh v počiatočnom období a vývoj kníhtlačiarskeho remesla v Košiciach. Návštevníci si budú môcť pozrieť aj tlačiarenský stroj z prelomu 19. a 20. storočia a kovové písmená na sadzbu textu s praktickou ukážkou.

13

Múzeum obetí komunizmu

Múzeum obetí komunizmu, Moyzesova 1038/24, 040 01 Košice-Staré Mesto, Slovensko

Posledný vstup o 23:30.

Stála Expozícia múzea obetí komunizmu s možnosťou vypočuť si príbehy obetí
17:00 – 00:00, suterén múzea
Možnosť vyhľadať na Mape obetí komunizmu na Slovensku svojich príbuzných a predkov. V múzeu je taktiež možnosť využiť audio-sprievodcu (SK, EN).

Knižnica samizdatu a exilovej literatúry
17:00 – 00:00, suterén múzea
Čo bola cenzúra, ako sa pašovali knihy do zahraničia, sprístupnené písacie stroje, možnosť zistiť ako ťažko vznikal samizdat.

Bývalá krajská väznica ŠtB
17:00 – 23:00, vstup každých 30min pre max 20 osôb
Pribinova 1, budova Štátnej vedeckej knižnice

Priblíženie tvrdých praktík vypočúvania a celý systém nezákonnosti vykonávaných na politických väzňoch. Okrem základných faktov je k dispozícii aj virtuálny 3D model budovy väznice a zachované cely v celej budove.


SPRIEVODNÝ PROGRAM

Súťaž umeleckých diel na tému „Okupácia August 1968 v Košiciach“
17:00 – 00:00, Moyzesova 24, dvor
Kresby a maľby od študentov výtvarného odboru ZUŠ Bernolákova 26

14

Malá galéria Alexandra Eckerdta

Galéria Alexandra Eckerdta, Kováčska 33, 040 01 Košice-Staré Mesto, Slovensko

Voľný vstup. Posledný vstup 22:45.

20. výročie galérie Alexandra Eckerdta a Pamätnej izby Eckerdtovcov
17:00 – 23:00
História Eckerdtovho domu, ktorého počiatky siahajú do 15. storočia. Dom z hľadiska architektúry je spojením gotiky a baroka a časť uličnej fasády je vytvorená v štýle funkcionalizmu. S menom Eckerdt je dom spojený asi od konca 19. storočia. Rok 2024 je zároveň rokom 20. výročia založenia Malej galérie Alexandra Eckerdta a Pamätnej izby Eckerdtovcov. Obidva priestory boli pre kultúrnu verejnosť otvorené 8. júla 2004. V galérií je inštalovaná stála výstava výtvarných diel akademického maliara Alexandra Eckerdta – maľby, kresby, grafiky a drobné artefakty.
Pamätná izba Eckerdtovcov je vyjadrením historickej pamäte rodiny, ktorú tvoria 3 generácie – starí rodičia, rodičia a posledný z rodu, výtvarník Alexander Eckerdt. V izbe je umiestnený starožitný nábytok, police s množstvom kníh, fotografie i drobné spomienkové predmety. V izbe je prítomný i genius loci Eckerdta, neuchopiteľné, ale prítomné.

Prehliadka grafík výtvarníkov z VŠVU
17:00 – 23:00
V roku 1984 výtvarníci, ktorí absolvovali VŠVU v ateliéri Vincenta Hložníka, pedagóga a vynikajúceho umelca, vytvorili súbor grafík svojmu učiteľovi. Väčšia časť týchto grafík bude predstavená návštevníkom. Na jednom paneli sa návštevníci budú môcť zoznámiť so staršou a novšou podobou Eckerdtovho domu, od nevábneho vzhľadu v roku 2001 až po dnešnú novú strechu, obnovenú fasádu a upravené vnútorné priestory. V roku 2011 sa Eckerdtov dom na Kováčskej stal súčasťou zápisu v Kronike mesta Košice v kapitole „Kultúra“, takže sa stal oficiálnou súčasťou histórie Košíc.

Premietanie filmu o Eckerdtovi (od spoločnosti Atarax)
17:00 – 23:00
Premietanie je súčasťou prehliadok.

15

Šopa Gallery, 7, Mäsiarska 422, 040 01 Košice, Slovensko

Voľný vstup. Posledný vstup o 23:45.
Otvorené 17:00 – 00:00.

Sara Blosseville – Where lies the strangling fruit
17:00 – 00:00
Výstavný projekt umelkyne Sary Blosseville je inšpirovaný honorovým sci-fi románom Annihilation od Jeffa Vandermeera, kde vedkyne skúmajú opustenú zónu civilizáciou, ktorá si vyvinula vlastné systémy a nové spôsoby interakcie. V prezentovaných dielach sa do popredia dostávajú témy kontaminácie, prekračovania hraníc, medzidruhovej komunikácie, toxicity, koexistencie strašidelnosti a fascinácie prírodným svetom.

Sara Blosseville (*1994) je výtvarná umelkyňa pochádzajúca z Normandie vo Francúzsku, ktorá žije a pracuje v lesoch Vantaa vo Fínsku. Vo svojej umeleckej praxi sa pohybuje na poli sochárstva, fotografie, tvorí inštalácie, textilné umenie a publikuje. Svoj záujem orientuje na vitalitu prebývajúcu v materiálnom svete a medzidruhové telesné funkcie. Diela autorky boli prezentované na mnohých skupinových výstavách a knižných veľtrhoch vo Fínsku, Francúzsku (Paríž), až po Mexiko. V novembri 2022 zrealizovala svoju druhú samostatnú výstavu v galérii Vent Space v centre Tallinu. Magisterský titul získala na Univerzite umenia v Helsinkách (2021), kde študovala v sochárskom ateliéri.

Sprístupnenie rezidenčných ateliérov KAIR Košice Artist in Residence
17:00 – 22:00

Umelecký workshop pre deti k aktuálnej výstave
17:30 – 18:30

16

MīNA Art Space

Mīna Art Space, Kováčska 215/11, 040 01 Košice, Slovensko

Voľný vstup. Posledný vstup o 23:45.
Otvorené 17:00 – 00:00.

Prezentácia básnickej zbierky VNÚTROZEMIE básnika TIBORA KOČÍKA
18:00

Knižný debut Tibora Kočíka VNÚTROZEMIE chce zachytiť výbušnú atmosféru v každodennom živote súčasného človek. Hľadá odraz civilizáčných problémov vo vzťahu medzi ľudmi, píše o neschopnosti jednotlivca absorbovať do svoho myslenia a zakomponovať do svojich postojov nové problémy doby. Je to jedna z mála zbierok podobného typu u nás. Za clonou technickej civilizácie cítime hľadanie ľudského dotyku.

A vrátiš sa do mramorového víru… / And you return to a marble vortex…
20:00
Komentovaná prehliadka umelkyne Evy Činčalovej

Tvorba Evy Činčalovej vychádza zo známych žánrov, ako je portrét, zátišie či krajinomaľba. Pohybuje sa na poli zdanlivo realistického zobrazovania, ktoré však subtílne spochybňuje istotu skutočnosti toho, na čo sa pozeráme. Jedným z dôvodov ľahkého zneistenia je konfrontácia tradičných maliarskych námetov a techník s postupmi digitálnych médií. V mnohých jej predchádzajúcich dielach išlo najmä o skúsenosť s technickým obrazovým záznamom, čo sa prejavovalo hlavne v kompozícii námetu, v orezaní scény či rozostrení, ktoré následne prenášala do maliarskeho média. V sérii krajinomalieb, ktoré prezentuje na výstave A vrátiš sa do mramorového víru…, akoby prekračovala estetiku digitálne zachyteného obrazu skutočnosti smerom k jej digitálnemu remastrovaniu, vďaka čomu vzniká realita úplne nová.

Pokračovanie programu na ďalšej strane.

tlačová správa

Pridajte komentár