Ocenenie získal najlepší vedecký tím, podnikateľ, startup aj organizácia podporujúca inovácie. Súčasťou podujatia bolo aj finále stredoškolskej súťaže o najlepší podnikateľský nápad.
Inovačné centrum Košického kraja (ICKK) v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom (KSK) zorganizovali 2. ročník podujatia Košice Region Innovation Awards 2024. Slávnostný galavečer sa konal 14. mája v Kunsthalle v Košiciach. Podujatie má za cieľ spropagovať inovácie, vedu aj výskum a priblížiť podnikateľský svet aj tým, ktorí sa v ňom bežne nepohybujú, vrátane stredoškolákov. „Aj v Košickom kraji vznikajú svetové projekty, máme špičkových vedcov, inovátorov, či startupy, ktoré dokázali so svojimi nápadmi preraziť v podnikateľskom prostredí. Mnohé z nich prekročili hranice nášho kraja a dnes majú medzinárodný význam. Zaslúžia si, aby sme o nich vedeli, ocenili ich za ich prácu a propagovali ich unikátne produkty ďalej,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Bodovali jadrový výskum i výskum aterosklerózy
Ocenenie v kategórii vedec/vedecký tím získal za Technickú univerzitu v Košiciach vedecký tím, ktorý participoval na experimente ALICE v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN). Za Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach si ocenenie prevzal prof. Ivan Tkáč, PhD., ako člen výskumnej skupiny Excelentný tím pre výskum aterosklerózy. A za Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach získal ocenenie vedecký tím Laboratória biomedicínskej mikrobiológie a imunológie.
Na prvom mieste v kategórii najlepší podnikateľ/podnikateľka sa umiestnila spoločnosť KURACOLLECTION, za ktorou stojí módna návrhárka Janka Kuriláková z Košíc. V roku 2020 získala titul EY Začínajúci podnikateľ roka, vďaka svojim módnym kolekciám patrí medzi popredných slovenských návrhárov.
Najlepším startupom 2024 sa stala technologická spoločnosť SUDOLABS, ktorá sa zaoberá tvorbou digitálnych produktov primárne pre americké startupy a scaleupy. Za niekoľko rokov svojho fungovania postavila viac než 50 rôznych digitálnych produktov s agregovanou valuáciou viac ako 1 mld. USD.
Udelené bolo aj ocenenie v špeciálnej kategórii, a to Organizácia podporujúca inovácie v Košickom kraji, ktorú získala nezisková organizácia SlovakiaTech. Tá usporadúva medzinárodnú odbornú konferenciu a inovačno-technologický veľtrh firiem SlovakiaTech Forum Expo, ktorá sa každoročne koná v Košiciach. Stretávajú sa na nej slovenskí aj zahraniční odborníci v oblasti inovácií, priemyslu a priemyselných technológií, ale aj energetiky, dopravy či životného prostredia. „Túto kategóriu sme vyhlásili po prvýkrát, pretože považujeme za dôležité oceniť aj tie firmy alebo inštitúcie, ktoré sa venujú inováciám. Organizátori podujatia SlovakaTech Forum Expo každoročne ťahajú na východ tých najväčších spíkrov v oblasti inovácií, je to najväčšie podujatie svojho druhu na Slovensku. Verím, že takéto ocenenie bude motiváciou aj pre iné spoločnosti, aby sa zaujímali o inovácie, vedu a výskum,“ povedal generálny riaditeľ ICKK Peter Breyl.
Súčasťou podujatia bolo aj finále regionálnej stredoškolskej súťaže o najlepší podnikateľský nápad Founder Challenge Competition. Zapojilo sa do nej celkovo 49 študentských inovatívnych tímov, do finále postúpilo 32 z nich. Počas dopoludnia prezentovali svoje projekty pred odbornou porotou. Okrem finančnej výhry získal víťaz súťaže aj možnosť študovať na jednej z košických vysokých škôl a postup do akceleračného programu ICKK. Študentom s ich startupmi pomáhali mentori z nadnárodných spoločností pôsobiacich v Košickom kraji. Víťazom študentskej súťaže sa stal startup ARTIGO z košického Gymnázia Poštová, ktorý prepája tradičné spoločenské hry s umelou inteligenciou.
Pridajte komentár