fbpx
EAST MAG
územný plán výstava
Zdroj: archív mesta Košice

Chcete ovplyvniť územný plán Košíc? Príďte na otvorenie výstavy

Otvorenie výstavy, na ktorej zodpovední predstavia pripravovaný nový územný plán Košíc, ktorý je vo fáze „Návrh“, sa uskutoční už tento štvrtok 30. mája na Magistráte mesta Košice o 17:00 hod.

Plán pre Košice bude mať významný vplyv na každého, kto žije, pracuje alebo študuje v Košiciach, pretože stanovuje víziu budúcnosti mesta. Nový územný plán bude formovať mesto na ďalšie roky – od parkov a zelene, po obytné štvrte a infraštruktúrne projekty.

Nový územný plán si kladie za cieľ nájsť rovnováhu medzi rôznymi záujmami a víziami a zabezpečiť bezpečnú, zdravú a prosperujúcu budúcnosť pre Košice. Vaše skúsenosti a potreby sú pre dobré plánovanie dôležité, preto budeme skvelé, ak sa zapojíte do jeho pripomienkovania. 𝗦𝘃𝗼𝗷𝗲 𝗽𝗿𝗶𝗽𝗼𝗺𝗶𝗲𝗻𝗸𝘆 budete môcť 𝗽𝗼𝗰̌𝗮𝘀 𝗰𝗲𝗹𝗲́𝗵𝗼 𝘁𝗿𝘃𝗮𝗻𝗶𝗮 𝘃𝘆́𝘀𝘁𝗮𝘃𝘆 𝗽𝗼𝘀𝗹𝗮𝘁̌ 𝗽𝗼𝘀̌𝘁𝗼𝘂 𝗮𝗹𝗲𝗯𝗼 𝗼𝗻𝗹𝗶𝗻𝗲.

Podrobnosti nájdete tu.

Výstava potrvá do konca septembra na Magistráte mesta Košice a na Hlavnej ulici pri Immaculate.

Územný plán zobrazuje želaný stav na najbližšie desaťročia pre 300 000 obyvateľov a je založený na dôkladných výskumoch, analýzach a štatistikách. Odborné názory aj pripomienky obyvateľstva zaručujú jeho kvalitu v širšom spoločensko-ekonomickom kontexte.

Košice zatiaľ majú jeden z najstarších územných plánov na Slovensku

Aktuálne platný územný plán Košíc je jedným z najstarších na Slovensku. Aby spĺňal potreby súčasného mestského života, musel prejsť množstvom zmien a doplnkov. Tie ho robia neprehľadným.

Zároveň vychádza zo spoločenských podmienok a z výziev 70. rokov. Vtedy sa mesto vyrovnávalo napríklad s rýchlou industrializáciou, ktorá viedla k výraznej urbanizácii. Ľudia sa sťahovali z vidieckych oblastí do mesta za pracovnými príležitosťami.

Súčasnou výzvou je aktivovať prázdne miesta po bývalej výrobe, ktorých je v Košiciach mnoho. Či už je to lokalita magnezitky, Južná trieda alebo okolie železničného areálu pri rieke Hornád.

Súčasne musí byť mesto pripravené aj na vlny horúčav, suchá a záplavové dažde. Mať dostatok veľkých zelených plôch, múdro využívať vodné plochy a zadržiavať dažďovú vodu v pôde. Medzi výzvy spojené s klimatickou krízou patrí aj ochrana zraniteľného obyvateľstva – starších ľudí, detí, chorých či sociálne vylúčených, ktorým hrozí zvýšené nebezpečie.

Pridajte komentár