fbpx
EAST MAG
Výber farby na drevo
Foto: Shutterstock

4 možnosti pri výbere farby na drevo, aké sú ich výhody a nevýhody?

Oživte váš priestor vhodnou farbou na drevo. Dnešný trh vám ponúka viacero zaujímavých možností, ako dosiahnuť vami požadovaný výsledok.

Pri ochrane dreva pred opotrebovaním je veľmi dôležitým faktorom správny výber farby. Tá však môže disponovať odlišnými plusmi aj mínusmi. Pri jej výbere zvážte typ dreva, dobu schnutia, množstvo financií ktoré ste ochotní minúť, zdravotné a bezpečnostné hľadisko či trvanlivosť náteru.

Akú farbu vybrať na drevo?
Akú farbu vybrať na drevo? Foto: Shutterstock

Akrylová farba na drevo

Je veľmi podobná tej na vodnej báze. Disponuje však vyššou odolnosťou. Ide o skvelú voľbu vždy, ak chcete dosiahnuť dlhotrvajúci povrch. Využijete ju napríklad pri exteriérových drevených záležitostiach, spomeňme napríklad obklady a obloženia. Veľkou výhodou je minimálna toxicita a absencia alergénov, báť sa nemusíte ani nepríjemného zápachu. Poteší aj možnosť práce s takmer každým povrchom.

Farby na vodnej báze

Pri tejto povrchovej úprave dreva sa využíva voda ako činidlo. Táto farba na drevo disponuje nimočnou stálosťou a priľnavosťou, lepšou ako napríklad pri tých na báze rozpúšťadla. Sú tak vynikajúcou voľbou vždy, ak chcete dreveným výrobkom dodať nový vzhľad a nechať ich omladnúť. Pozor na krehkosť, ktorá časom môže nastať a fakt, že nie sú úplne vhodné pre priestory s vysokou vlhkosťou. Neškodia životnému prostrediu a nebude vám vadiť ani zápach.

Renovácia drevenej podlahy
Renovácia drevenej podlahy. Foto: Shutterstock

Kriedové farby

Pred jej nanesením zabudnite na zdržujúce prípravné práce. Jej použitie je maximálne jednoduché. Dosiahnete nimi krásny konečný povrch vďaka perfektnej povrchovej úprave, a to hlavne v interiéri (police, skrine). Sú ale obľúbené aj v exteriéri napríklad pri okeniciach. Ak ste fanúšikom matných povrchov, ste na správnom mieste. Pozor však na možné viditeľné ťahy štetcom a zložitejšie odstránenie z drevených povrchov.

Farba na olejovej báze

Jej primárnou zložkou je syntetický olej. Drevo vďaka nim získa odolnosť voči ryhám a škrabancom. Určite ju zvážte pri všetkých často využívaných drevených povrchoch ako napríklad skriniach, okenných lištách, knižniciach či dverách. Pripravte sa ale na väčší zápach a dlhšie schnutie.

Pridajte komentár