fbpx
EAST MAG
motorka
Foto: adobestock.com

Triky, ako si poradiť s vyšším odporom vetra pri jazde na motorke

Jazda na motorke poskytuje jedinečný zážitok slobody a rýchlosti, avšak s touto voľnosťou prichádzajú aj určité výzvy. Medzi jednu z tých najväčších patrí najmä odpor vetra, ktorý môže výrazne ovplyvniť výkon motorky a pohodlie jazdca.

Na rozdiel od auta, kde tvar a aerodynamika vozidla určujú odpor, na motorke hrá veľkú rolu aj samotný jazdec. Jeho pozícia, typ univerzálnej moto prilby, iné dôležité vybavenie a štýl jazdy môžu výrazne zmeniť to, ako vzduch prúdi okolo tohto silného stroja a osoby, ktorá ho manévruje.

Akými trikmi môžete odpor vetra minimalizovať a zlepšiť tak vašu jazdu na motorke?

Aký vplyv má aerodynamika na vašu motorku?

Aerodynamika zohráva dôležitú úlohu pri výkone motorky. Zatiaľ čo v aute sa nemusíte zaoberať tým, akú pozíciu máte alebo čo máte oblečené, na motorke je to celkom inak. Vaša fyzická prítomnosť a tvar, ktorý vytvoríte v sede, môžu zásadne ovplyvniť aerodynamiku a teda aj celkový výkon.

Ako si poradiť s vyšším odporom vetra, ktorý vašu jazdu na motorke spomaľuje?

Odpor vetra môže byť pre jazdca na motorke frustrujúci, najmä pri vyšších rýchlostiach. Existuje však niekoľko účinných stratégií, ako sa s týmto problémom vyrovnať.

▪         Investujte do kvalitného oblečenia na motorku a prilby

Naozaj kvalitné moto oblečenie nie je len o bezpečnosti, ale aj o aerodynamike. Platí to najmä vtedy, ak si zvolíte model, ktorý je priliehavý a aj svojím materiálovým prevedením z časti minimalizuje odpor vzduchu. Špeciálne navrhnuté bundy a nohavice s aerodynamickými prvkami môžu výrazne znížiť turbulencie a zlepšiť prúdenie vzduchu okolo vášho tela. Okrem toho, investícia do správnej prilby môže znížiť hluk vetra v ušiach, čo je obzvlášť dôležité pri dlhších jazdách, kde hluk môže byť nielen nepríjemný, ale aj unavujúci.

▪         Zastrčte lakte, ruky a nohy dovnútra

Aj správna jazdná pozícia môže urobiť veľký rozdiel v tom, ako vzduch okolo vás prúdi. Zastrčením lakťov, rúk a nôh čo najviac dovnútra veľmi ľahko a dobre zmenšíte svoj profil a tým aj odpor. Pri jazde na športovej motorke sa snažte ležať čo najnižšie na nádrži a držať nohy blízko vozidla. Vo všeobecnosti sa pokúste minimalizovať vystupujúce časti tela, ktoré by mohli zachytávať vietor a vytvárať tak odpor spomaľujúci vašu jazdu.

▪         Zvážte, či nie je problém v motorke

Nie vždy musí byť problém iba vo vás. Zvyšovať odpor môže aj nie práve ideálne alebo poškodené dizajnové vybavenie motorky. Skontrolujte preto stav kapotáže a aerodynamických prvkov. Ak máte na motorke prídavné doplnky, ako napríklad veľké kufre alebo nosiče, tie môžu výrazne zvyšovať odpor. Zvážte preto ich odstránenie alebo použitie menších, aerodynamickejších alternatív. Pri starších motorkách môže byť problémom aj opotrebovanie dielov, ktoré ovplyvňujú aerodynamiku, preto nezabúdajte na pravidelnú údržbu a kontrolu.

▪         Využite aerodynamické doplnky

Aby ste zlepšili prúdenie vzduchu okolo vás, využiť na tento účel môžete aj rôzne špeciálne aerodynamické doplnky. Najčastejšie ide o spojlery, deflektory alebo špeciálne aerodynamické štíty, ktoré môžu výrazne znížiť odpor vetra. Navrhnuté sú tak, aby zlepšili celkovú aerodynamiku motorky a zároveň zvýšili pohodlie jazdca tým, že presmerujú prúd vzduchu mimo jeho tela.

▪         Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách a vyváženie

Tlak v pneumatikách a správne vyváženie môžu tiež ovplyvniť aerodynamiku dvojkolesového vozidla. Nízky tlak v pneumatikách zvyšuje valivý odpor a znižuje stabilitu motorky, čo môže mať negatívny vplyv na prúdenie vzduchu. Pravidelne preto kontrolujte a udržiavajte správny tlak v pneumatikách a dbajte na vyváženie motorky, aby ste dosiahli čo najlepšie aerodynamické vlastnosti.

▪         Zlepšite svoje jazdné zručnosti

Aj skúsený jazdec vie, ako využiť aerodynamiku vo svoj prospech. Trénujte techniky, ako je sklápanie sa do zákrut, využívanie prúdov vzduchu za inými vozidlami (drafting) a optimalizovanie svojej jazdnej pozície. Čím lepšie ovládate svoju motorku a techniky jazdy, tým ľahšie budete vedieť minimalizovať odpor vetra a zvýšiť svoju rýchlosť a efektivitu.

Investícia do kvalitného oblečenia, správna jazdná pozícia, údržba motorky a využitie aerodynamických doplnkov môžu výrazne zlepšiť váš jazdný zážitok. Pamätajte, že každý jeden detail sa počíta a aj malá úprava môže priniesť veľký rozdiel v pohodlí a výkone počas jazdy.

Pridajte komentár