fbpx
EAST MAG
koncert v Botanickej záhrade
Foto: archív Botanickej záhrady

Kultúrne leto v Botanickej záhrade otvorí v sobotu výstava sôch

Počas leta čaká návštevníkov Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) okrem rozkvitnutej záhrady aj bohatý kultúrny program. Plánované sú hudobné vystúpenia a výstava umenia. Piaty ročník letných podujatí odštartuje vernisáž výstavy SCUPA II: Untame, a to už v sobotu 22. júna o 18.00 hod. a koncert sláčikového orchestra Musica Iuvenalis a jeho hosťa Klasik Band Orchestra v nedeľu 30. júna so začiatkom o 18.30 hod.

Leto v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach už tradične patrí kultúre a umeniu. Pripravené budú hudobné vystúpenia a umelecká výstava. Projekt SCUPA II s podnázvom Untame je umelecká výstava súčasných maďarských výtvarníkov Gideona Horvátha (1990), Gábora Pintéra (1983) a Ádáma Ulberta (1984), ktorých spája silný záujem o ekologické teórie a prírodné vedy. Kurátormi výstavy sú Peter Bencze a Nikolas Bernáth.          

Po úspešných výstavách obrazov Andreja Dúbravského či Michala Nagypála sme sa tento rok rozhodli usporiadať druhý ročník výstavy sochárskych diel. Stavili sme na osvedčenú spoluprácu s VUNU Gallery, s ktorou sme pred dvoma rokmi spolupracovali pri inštalácii SCUPA – Sculpture Park. Tento rok pôjde o spoluprácu medzi Botanickou záhradou UPJŠ, košickou VUNU Gallery  a budapeštianskym združením  Everybody needs art,“ informoval Pavol Mártonfi, riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.

Viac o tvorbe tria maďarských umelcov prezradil kurátor výstavy a riaditeľ VUNU Gallery Nikolas Bernáth: „Ich postupy sa zakladajú na výskume a sledovaní rôznych neposlušných ciest a podvratnej metodológie, pričom si zachovávajú silne osobný uhol pohľadu.

Foto: archív Botanickej záhrady

Umelecké postupy umelcov sú silne intuitívne a odkazujú nielen na spomínané teórie, ale aj na kunsthistorické symboly, postavy a časom zabudnuté či menej známe rozprávky a mýty, ktoré využívajú ako podvedomé prostredie svojich diel,“ doplnil kurátor výstavy Peter Bencze.

Vystúpia aj chlapci z The Backwards

Okrem umeleckej výstavy v priebehu leta čakajú zaujímavé podujatia aj na milovníkov hudobného umenia. Letné koncerty v botanickej záhrade odštartuje koncert sláčikového orchestra Musica Iuvenalis a jeho hosťa Klasik Band Orchestra. Koncert sa uskutoční v nedeľu 30. júna 2024 o 18.30 hod. Hlavným bodom programu letných koncertov bude v tejto sezóne vystúpenie košickej skupiny The Backwards, ktorá je považovaná za jednu z najlepších The Beatles revival skupín na svete. V nedeľu 14. júla 2024 o 19.00 hod. vystúpi kapela v zložení John Lennon – Dalibor Štroncer, Paul McCartney – Miroslav Džunko, George Harrison – František Suchanský a Ringo Starr – Daniel Škorvaga. Koncerty v botanickej záhrade uzatvorí vystúpenie kapely Please´n thank you v nedeľu 25. augusta 2024 o 18.30 hod. Kapela zahrá cover verzie známych rockových skladieb domácich aj zahraničných interpretov. Vstupenky na všetky koncerty sú dostupné na portáli tootoot.fm.

Počas prázdninových mesiacov môžete navštíviť botanickú záhradu denne. Vonkajší areál bude v riadnom režime mimo koncertov sprístupnený verejnosti v čase od 9.00 hod. do 18.00 hod., expozície v skleníkoch do 17.00 hod.

tlačová správa

Pridajte komentár