fbpx
EAST MAG
Igor Kmeťo
Foto: archív Gitano Records

Igor Kmeťo mladší prichádza s novinkou Stále som

Igor Kmeťo mladší (45) patrí k stáliciam slovenskej populárnej hudby nielen pre svoju výnimočnú muzikálnosť, ale i dar uchopiť pieseň spôsobom, že sa z každej razom stáva hit. Ako kreatívny človek, ktorý rád cestuje po svete a čerpá inšpiráciu aj v životoch ostatných ľudí, nesklamal priaznivcov ani tentokrát. Dôkazom je novinka Stále som, ktorú vydáva v týchto dňoch.

Vypočuť si ju viete priamo tu:

Funky spevák Igor Kmeťo ml., známy najmä spoluprácou so svojím otcom v skupine Kmeťoband, tvrdí: „Naše texty sú v celosvetovo zrozumiteľnom rómskom jazyku.“ A má pravdu. Aj on patrí k skupine umelcov, ktorých možno bez preháňania označiť za priekopníkov rómskej hudby v našich končinách. Tentokrát sa ale Igor Kmeťo ml. rozhodol vpustiť fanúšikov viac do súkromia a priniesť skladbu, ktorá –v rytme žánru, ktorý je pre neho príznačný – funky, odhaliť ľuďom čosi viac zo svojho vnútra.

Návrat do detstva

„Skladba vznikla s myšlienkou pripomenúť ľuďom, ktorí majú radi funky, presne tento štýl, a preniesť ich do obdobia, keď funky bolo na výslní. Ja, ešte ako malý chlapec, som vnímal túto dobu zreteľne a vo funky videl kvalitnú hudbu. Text skladby je tak inšpirovaný mojím vnímaním hudby a šťastným detstvom. V tomto období bol tento typ hudby mojou bezodnou dávkou inšpirácie a dodnes z nej i čerpám. No nielen ja, ale aj mnoho tanečníkov a iných muzikantov.“ Obľúbený hudobník rovnako netají, že aktuálnou novinkou Stále som chce preniesť poslucháčov späť do čias tzv. starej Petržalky. To znamená aj do obdobia, keď sa hudobný žáner funky začal pomaly dostávať k nám.

Foto: archív vydavateľstva Gitano Records

Vizuálna podoba klipu ako typ spomienky

Videoklip bol nakrúcaný na filmovú kameru a to predovšetkým pre úmysel speváka zachytiť atmosféru doby, ktorú si zreteľne pamätá z detstva. Neostal však na to sám. Viac prezrádza samotný hudobník Igor: „Pri natáčaní bolo prítomných mnoho osobností. Pozval som najlepších tanečníkov zo Slovenska a Česka. Za všetkých spomeniem mená, akými sú: Miroslav „Spunkey“ Balogh, Roman „Romski“ Lakatoš, Roman Lacko, Daniel Zaslav, Rado Kliment, Nikolas „Nack´o´Flexx“.“

Natáčacieho dňa sa ale zúčastnili aj ďalšie veľké osobnosti slovenskej hudobnej scény, ktorí boli odchovaní na rómskej, funky hudbe, menovite Patrik „Rytmus“ Vrbovský, Ivan Vereš, jeho otec Igor Kmeťo starší, gumenní chlapci. Na natáčaní sa zúčastnila aj moja dcéra Rebeca Kmeťová, môj brat David Kmeťo, Johny Mečoch, Dj Tager, Puerto a ďalší,“ približuje hviezdne obsadenie videoklipu.

Ambície aj v zahraničí

Pred časom sa presťahoval do španielskeho mesta Calpe, známeho skalným bralom zasadeným do mora. Ako dôvod zmeny bydliska v tom čase uviedol: „Som umelec a rád tvorím. Chcel som nabrať novú inšpiráciu. Pokiaľ sa chcem s ľuďmi podeliť o niečo pekné, sám musím niečo pekné zažiť. Vybral som si krásnu krajinu a nasávam to všetko krásne do seba.“ Na Slovensko sa však pravidelne vracia, koncertuje, tvorí aj v rodnom jazyku.

tlačová správa

Pridajte komentár