fbpx
EAST MAG
divadlo
Foto: archív NDKE

Národné divadlo Košice uvedie v budúcej 80. sezóne 10 premiér

Desať premiérových titulov, niekoľko koncertov a projekty pre deti pripravuje na novú sezónu 2024/2025 Národné divadlo Košice. Sezóna s heslom „Divadlo pre všetkých“ sa ponesie v znamení viacerých jubileí a je v poradí 80. sezónou divadla od vzniku v roku 1945.

„Sezóna bude v znamení 100. výročia vzniku Východoslovenského národného divadla, ktoré si pripomenieme veľkým koncertom pri Immaculate hneď v jej úvode, 13. septembra. Zároveň spolu s múzeom a galériou pracujeme na príprave výstavy k tomuto výročiu. Chcel by som zdôrazniť, že nová sezóna, ktorá je zároveň 80. sezónou nášho divadla, sa ponesie v znamení hesla Divadlo pre všetkých, od detí až po tých najstarších. Plány sú veľmi pekné a verím, že sa nám ich podarí zrealizovať,“ povedal o novej sezóne generálny riaditeľ Ondrej Šoth.

Sezóna sa začne nezvyčajne, hosťovaním divadla Nová scéna Bratislava, ktoré počas prvého septembrového víkendu uvedie v Historickej budove NDKE v dvoch predstaveniach svoj nový muzikál Oliver!

Dve premiéry ponúkne Balet NDKE, Činohra ich naštuduje päť

V dramaturgickom pláne Národného divadla Košice na novú sezónu je 10 premiérových titulov. Balet NDKE pripravuje dve premiéry. „Prvá bude v októbri a príde k nám veľké meno v umeleckom svete, choreograf Akram Khan a veľmi sa tešíme na túto spoluprácu. Pre každého tanečníka v našom balete bude tento projekt veľkým prínosom do profesijného umeleckého života. Pripraví u nás dve svoje inscenácie v jednej. Prvá je Dust, druhá Kaash, z ktorých vznikne jeden celok s prestávkou. Tieto inscenácie sú trochu kontrastné a zažijeme v nich väčší rozmer štýlu, ktorý predstavuje Akram Khan,“ priblížil riaditeľ Baletu NDKE Šimon Stariňák. V druhej polovici sezóny pribudne do baletného repertoáru nový klasický balet, temperamentný Don Quijote.

Činoherný súbor má v plánoch päť premiérových titulov, tri na Malej scéne NDKE a dva v Historickej budove NDKE. Prvou premiérou bude v októbri inscenácia hry Ferdinanda von Schiracha Ona hovorí, on hovorí. „Chceme sa ňou dotknúť súdneho prostredia a otázky viny či neviny. Jej autor Ferdinand von Schirach je zaujímavý najmä tým, že každá jeho inscenácia končí tým, že o vine či nevine rozhodujú diváci. Túto inscenáciu uvedieme ako prví na Slovensku a medzi prvými v Európe, keďže európska premiéra bude niekoľko dní pred nami vo Viedni,“ zdôraznila riaditeľka Činohry NDKE Alena Ďuránová. V novembri príde do historickej budovy jedno z diel slovenskej klasickej dramatickej literatúry, Dobrodružstvo pri obžinkoch Jána Palárika. „Je o zmierení spoločenských tried a národov, čo je tiež veľmi aktuálna téma,“ dodala Alena Ďuránová.  

Druhú polovicu sezóny otvorí činohra vo februári inscenáciou hry Csabu Székelyho Banský kvet, ktorá bola v roku 2012 vyhlásená za najlepšiu maďarskú drámu a získala cenu kritikov. „V máji prinesieme inscenáciu hry Simona Stonea Yerma, ktorej témou je túžba po dieťati a to, čo takáto krehká túžba môže spôsobiť vo vzťahu a v živote ženy alebo páru. Sezónu uzavrieme v júni Shakespearovým Richardom III. Toto dielo netreba nijako zvlášť predstavovať. Téma je rovnako aktuálna: Čo je schopný urobiť človek, ktorý túži po moci a ide za ňou aj cez mŕtvoly. Verím, že aj vďaka týmto titulom bude nová sezóna pre našich divákov veľmi bohatá a my sa na ňu veľmi tešíme,“ uviedla riaditeľka činohry Alena Ďuránová.

Chýbať nebudú ani operné premiéry

Riaditeľ Opery NDKE Roland Khern Tóth pripomenul ešte jedno jubileum, ktorému bude venovaný veľký koncert v úvode sezóny, na ktorom sa budú podieľať všetky tri súbory divadla, opera, balet aj činohra. Je ním 125. výročie otvorenia historickej budovy divadla. Na september pripravuje opera aj ďalší koncert poprednej domácej sólistky Michaely Várady a jej priateľov.

„Veľmi sa tešíme na našu prvú opernú premiéru, ktorou bude na konci novembra Krútňava Eugena Suchoňa. Toto dielo sme začali plánovať už pred dvoma rokmi a verím, že sa nám podarí doviesť všetko do úspešného konca, pretože ju uvádzame pri príležitosti 75. výročia premiéry tejto veľmi významnej slovenskej opery, ktoré bude 10. decembra. Verím, že vznikne inscenácia, ktorú budeme môcť posunúť aj do sveta a hosťovať s ňou podobne ako tomu bolo pred päťdesiatimi či šesťdesiatimi rokmi,“ povedal Roland Khern Tóth o prvej opernej premiére sezóny.

V druhej polovici sezóny chce opera nadviazať na úspešný covidový projekt La Traviata / Dáma s kaméliami a uviesť v novom šate celú operu Giuseppe Verdiho. Podľa riaditeľa opery je domáci ansámbl na novú La Traviatu viac ako vhodný  a v novej inscenácii dostanú priestor práve domáci umelci. „V závere sezóny by sme radi pripravili Čardášovú princeznú v originálnom naštudovaní v nemeckom jazyku so slovenskými dialógmi. Pre mňa je veľmi dôležité aj to, že aj v tomto projekte bude pokračovať spolupráca s činohrou, tak ako v operetách Vojvodkyňa z Chicaga a Netopier,“ uviedol k tretej premiére operného súboru Roland Khern Tóth.

Operu čakajú aj zaujímavé zájazdy. Okrem už spomínaného hosťovania s operetou Vojvodkyňa z Chicaga na Novej scéne v Bratislave na začiatku roka 2025 košická opera opäť vycestuje na veľký Festival hudobného divadla Opera do Prahy, kde uvedie operu Karola Szymanovského Kráľ Roger.

Podrobný program novej sezóny NDKE nájdete na str. 2.

tlačová správa

Pridajte komentár