Vo štvrtok 5. septembra sa to v UVP Technicom v Košiciach doslova hemžilo budúcimi sieťovými špecialistami. Dôvodom bolo vyhlásenie výsledkov súťaže Cisco Networking Academy Games 2024, ktorej cieľom je nájsť najšikovnejších študentov stredných a vysokých škôl v oblasti počítačových sietí.
Aktuálny 19. ročník sa premiérovo venoval aj kybernetickej bezpečnosti. Súťažilo sa v štyroch kategóriách a prvenstvo medzi stredoškolákmi i vysokoškolákmi získali prekvapivo talentovaní mladí muži, ktorý sa už z víťazstva tešili aj v minulosti.
Do národného finále 19. ročníka „sieťovej olympiády“ postúpilo 122 študentov z 23 stredných a vysokých škôl. Popasovať sa museli s teóriou v podobe vedomostného testu i s praktickou časťou zadania. Pri riešení úloh museli preukázať vedomosti na úrovni medzinárodnej priemyselnej certifikácie CCNA.
Najlepší stredoškolák David vďačí za víťazstvo vlastnej húževnatosti
Najlepším stredoškolákom, ktorý presvedčil porotu o svojich kvalitách v oblasti sieťových technológií, sa stal David Illéš zo Spojenej školy v Nových Zámkoch. „Veľa som študoval – už od 3. ročníka som sa tomu fakt poctivo venoval a ak sa tomu venujete a spravíte si priemyselný certifikát, tak to je potom vidieť aj na súťažiach. Začalo to tak, že som po dvoch covidových školských ročníkoch na začiatku 3. zistil, že vlastne vôbec nič neviem. Rozhodol som sa to dobehnúť. A siete ma nesmierne bavia,“ prezradil nám a netajil sa tým, že ani jemu nešlo všetko úplne jednoducho.
„Potrápilo ma samotné zadanie. Hneď zo začiatku som mal pri prvej otázke problém a strávil som nad ňou vyše 40 minút, ale našťastie som to potom dobehol. Ale bolo to veľmi stresujúce,“ dodal David, ktorý sa už budúci rok do súťaže prihlási ako vysokoškolák.
Vysokoškolák Sebastián Petro z TUKE chcel zistiť, či má na Slovensku konkurenta
Medzi univerzitnými študentmi najviac vynikol a vlaňajšie prvenstvo obhájil Sebastián Petro z Technickej univerzity v Košiciach.
„Očakával som to, teda som v to dúfal a aj som sa snažil. Išlo mi práve primárne o to obhájiť víťazstvo. Pre mňa je táto súťaž skvelé meradlo zistiť, aký som dobrý a či je niekto na Slovensku lepší. Zadanie bolo tohto roku veľmi dobre pripravené, čo som aj očakával, takže ma aj potrápilo. Keď bolo povedané, že to bude pripravovať Peter Paluch, ktorý patrí medzi špičku, čakal som to. Bolo to fakt super a dúfam, ž sa to bude opakovať aj v ďalších rokoch – myslím zadania, ktoré skôr potrápia logiku a nebudú len o memorovaní,“ skonštatoval.
Výsledky:
Kategória študenti stredných škôl – jednotlivci
1. David Illéš, Spojená škola, Nové Zámky
2. Denis Schreiner, Spojená škola, Nové Zámky
3. Adam Krokavec, SPŠ elektrotechnická, Košice
Kategória študenti vysokých škôl – jednotlivci:
1. Sebastián Petro, Technická univerzita v Košiciach
2. Tibor Korcsok, Žilinská univerzita v Žiline
3. Dominik Gurnik, Technická univerzita v Košiciach
Kategória trojčlenné tímy študentov stredných škôl:
1. SPŠ elektrotechnická, Košice (Dávid Poľa, Michal Hudák, Samuel Gallik)
2. SPŠ elektrotechnická, Košice (Adam Krokavec, Marek Horňák, Rudolf Zambory)
3. SPŠ technická, Spišská Nová Ves (Boris Ledecký, Filip Geletka, Jakub Jendrál)
Kategória Kybernetická bezpečnosť – študenti stredných škôl
1. Adam Krokavec, SPŠ elektrotechnická, Košice
2. Patrik Viktor, SPŠ elektrotechnická, Prešov
3. Oliver Lichvár, SOŠ elektrotechnická, Liptovský Hrádok
Podľa predsedu poroty sa “sieťári” nemusia obávať hrozby AI, majú ju využiť
19 člennej porote predsedal Peter Feciľak. Podľa jeho slov je najväčšou hodnotou súťaže odovzdávanie vedomostí formou vzdelávania a následná možnosť zmerať si sily. Sám začínal presne v tejto súťaži pred rokmi ako súťažiaci.
„To už bolo dávno. (Smiech.) Odvtedy sa snažíme každý rok posúvať úroveň vyššie. Začínali sme bez partnerov, organizovali sme to pre pár stredných škôl v rámci regiónu. Ako však začal rásť aj samotný Networking Academy program – čo je 35-ročná história, neustále pridávame kategórie, rastie odbornosť, máme pred sebou množstvo výziev, je priestor rásť. Do zadaní sa prenáša celá skúsenosť našich inštruktorov v oblasti sieťových technológií a keďže sú vedomostne ďaleko za hranicou toho, čo je level súťaže, vedia pretaviť skúsenosti tak, aby zadania boli zaujímavé a úlohy zapeklité.“
Budúci 20. ročník sa podľa jeho slov bude na čo tešiť. Zaujímalo nás, či sa sieťoví špecialisti kvôli AI nemusia čiastočne z jeho pohľadu obávať o svoju prácu. „Nemusia sa báť. Naopak, keď zvládnu technológiu, AI im môže výrazne pomôcť v ich robote. Skôr je to o tom použiť AI ako nástroj, aby vďaka nej dokázali efektívnejšie pracovať. Manuálne nebudú musieť nastavovať veci na zariadeniach, budú efektívnejší.“
…..
Súťaž je registrovaná Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky ako súťaž v oblasti odborných zručností v kategórií C.
Cieľom Sieťového akademického programu Cisco, ktorý je na Slovenských školách už od roku 1999, je hľadať a rozvíjať talenty v oblasti sieťových technológií. Na Slovensku je do programu aktuálne zapojených päť univerzitných pracovísk a takmer 80 stredných škôl. Ročne tieto školy pripravia viac ako 400 expertov na úrovni priemyselného certifikátu CCNA a CCNP. Od roku 1999 bolo do programu zapojených viac ako 60 000 študentov.
Pridajte komentár