fbpx
EAST MAG
voda kontaminácia
Foto: Adobe Stock

Bežné kontaminanty vo vode a ako ich efektívne odstrániť?

Voda je nevyhnutnou súčasťou nášho života, no aj v nej sa môžu skrývať potenciálne nebezpečenstvá – kontaminanty. A to obzvlášť v prípade, ak čerpáte vodu zo studne. Zistite, aké kontaminanty ohrozujú kvalitu pitnej vody. Ako ich odstrániť?

Kontaminanty vo vode

Kontaminanty v pitnej vode môžu pochádzať z rôznych zdrojov, vo všeobecnosti ich však môžeme rozdeliť do troch hlavných kategórií:

  1. Chemické kontaminanty – zahŕňajú široké spektrum látok, vrátane ťažkých kovov (napr. olovo, ortuť ai.), pesticídov, herbicídov, ale aj dusitanov, ktoré sa do zdrojov pitnej vody dostávajú najmä vplyvom poľnohospodárskej činnosti.
  2. Mikrobiologické kontaminanty – prítomnosť mikroorganizmov vo vode môže spôsobiť tráviace ťažkosti, v horšom prípade aj infekcie. Môže ísť o rôzne baktérie (najčastejšie koliformné, druh Escherichia coli), vírusy a parazity.
  3. Fyzikálne kontaminanty – sedimenty, drobné pevné častice a zákal. Do vody sa môžu dostať napríklad prírodnými procesmi, ako je zosuv pôdy.

Filtrácia vody

Najlepším spôsobom, ako odstrániť nežiaduce látky (kontaminanty a nečistoty) z vody, je použiť vodný filter. Vodu je možné filtrovať už na prívode, pomocou rôznych zariadení, ako sú mechanické filtre na vstupe do objektu, filter na chlór, dusičnany, železo a podobne.

Druhou možnosťou je filtrácia v mieste použitia, najčastejšie v kuchyni. Najefektívnejším filtrom na vodu je v tomto prípade moderná reverzná osmóza – voda je tlačená cez špeciálnu membránu (priepustnosť je menej ako jeden nanometer), kde sa zachytia všetky nežiaduce látky a výsledkom je čistá a zdravotne nezávadná voda na pitie. Inštaluje sa pod kuchynský drez.

Ultrafialové svetlo na ničenie baktérií a vírusov

Za účelom ničenia mikrobiologických kontaminantov je možné použiť UV lampy na vodu. Táto metóda nevyužíva chemikálie, avšak jej nevýhodu je nízka komplexnosť – neodstraňuje nežiaduce látky chemického a fyzikálneho charakteru. Aby mohla byť voda filtrovaná ultrafialovým svetlom, nesmie byť viditeľne znečistená. Preto je potrebné použiť UV lampu v kombinácii s iným mechanickým filtrom – montuje sa teda až za filter na vstupe vody do domu.

Rozhodnite sa na základe rozboru

Na trhu existujú rozličné typy filtračných systémov, ktoré spĺňajú rôzne potreby. Výber vhodného zariadenia na filtráciu vodu sa musí odvíjať od jej kvality. Pokiaľ ste pripojený na vodovod, stačí zavolať do vašej vodárenskej spoločnosti a požiadať o aktuálny rozbor vody. Nezabudnite uviesť konkrétnu adresu vášho bydliska. V prípade, ak čerpáte vodu zo studne, je potrebné si objednať akreditovaný rozbor vody, napríklad aj na webe https://www.mojavoda.sk/

Pridajte komentár